KOMENTÁŘ: Zidanovo odcházení z Realu. Bolí to, ale právě teď je správný čas

Čas 27. 05. 2021, 10:20 | Autor podvinho
Zinedine Zidane
Zinedine Zidane

Zinedine Zidane pravděpodobně již velmi brzy nebude trenérem Realu Madrid. Ta myšlenka mě v srdci bolí. Po náročné sezoně, ve které francouzský kouč opět mnohokrát dokázal svou výjimečnost, je nicméně správný čas na změnu. Tu Los Blancos bezpochyby potřebují. Nejen na lavičce.

Musím začít chválou a nehynoucím obdivem k Zinedinu Zidanovi. Jako veleúspěšný hráč i trenér se nerozpakoval vrátit do Realu Madrid, ačkoliv musel moc dobře tušit, na jak těžkou misi se vydává. Přesto opět dokázal ze svého týmu mačkat maximum. A to přesto, že mu štěstěna příliš nepřála.

Eden Hazard, jenž měl být po dlouhých letech hvězdnou posilou a nástupcem Cristiana Ronalda, strávil bez přehánění více času na marodce než na hřišti. I tak opanoval Bílý balet v první kompletní sezoně po Zidanově návratu ligový titul. Tým nehrál nijak zázračný fotbal, ale šlapal.

S nástupem pandemie se musel Real výrazně uskromnit, proto v létě 2020 nemohl Zidane přivítat žádnou posilu s výjimkou návratu Martina Odegaarda z hostování. Tým navíc neskutečným způsobem kosila zranění. Přesto hrál Real semifinále Ligy mistrů a doslova do poslední minuty bojoval o obhajobu La Ligy.

Co by za to dalo spousta světových velkoklubů... Jasně, nebudeme si tu tvrdit, že byl Zidane bezchybný. To není žádný trenér na světě. Jeho aura nicméně zase fungovala. Tým za Francuzem šel. Dokázal vymáčknout maximum ze zkušených hráčů a zapojil i některé mladší.

A musím zmínit ještě jednu věc. Zidanovo vystupování. Mnohokrát během sezony jsem byl obrovsky hrdý na to, že na naší lavičce sedí právě francouzský gentleman, který respektuje nejen své hráče, ale také soupeře či rozhodčí. Zidane prostě symbolizuje hodnoty Realu Madrid se vším všudy.

Změna v pravý čas

Přesto všechno, co jsem napsal výše, jsem si těch několik dnů po konci sezony došel k názoru, že konec Zinedina Zidana v Realu Madrid momentálně dává smysl pro všechny strany. Zizou není typem trenéra diktátora, neomezeného vládce, který může být v klubu klidně 10, 15 let.

Zidane potřebuje pro svou práci šťávu. Musí si rozumět s hráči, musí vědět, že je vedoucím projektu, který může neustále posouvat. Pokud si vyhodnotil, že tomu tak nyní není, je správné, že raději rezignuje.

Real teď totiž potřebuje změny a není jisté, zda by je Zidane dokázal provést. Hráči jako Marcelo či Isco, symboly zlaté éry madridského velkoklubu, musí odejít. Borci jako Luka Modrić, Toni Kroos či Dani Carvajal samozřejmě mají v týmu nadále své místo, jen na nich to ale stát nemůže. Je třeba hledat alternativy.

Mám dojem, že nová čerstvá krev na lavičce tomu může jen pomoci. I proto zatím nejsem velkým příznivcem posunu Raúla Gonzáleze. Španělská legenda jednou lavičku klubu obsadí a moc se na ten moment těším. Myslím ale, že teď je ještě brzy. Raúl ještě může nasbírat potřebné zkušenosti.

Naopak se mi pozdávají spekulace o možném angažmá trenérů, jakými jsou Antonio Conte či Max Allegri. Vytříbření taktici, kteří dávají velký důraz na disciplínu. Trenéři, jenž mají zkušenosti s vedením největších hvězd. A přitom lidé, které dosud španělská La Liga nezná.

I proti nim toho lze mnoho namítnout. Jak jsem již psal, žádný trenér není perfektní. Ač mě Zidanovo odcházení vnitřně velmi bolí, mám nicméně dojem, že teď je na změnu čas. Na skutečnou změnu.

Ať tak či tak, Zidanovi patří obrovské poděkování a poklona za všechno, co pro Real Madrid udělal. A já osobně věřím, že na tohle spojení ještě někdy v budoucnu dojde.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (9 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!