ZA OPONOU: Kdo vlastní a jak funguje Real Madrid?

Čas 09. 02. 2018, 18:53 | Autor Hleďas | Zdrojwww.sportskeeda.com
Florentino Pérez
Florentino Pérez

Čím dál častěji se setkávám s případem, kdy fanoušek (nejenom Realu) neví nic o tom, jak funguje jeho oblíbený klub mimo hřiště. Myslím, že znát alespoň základní fakta není na škodu, proto se je pokusím v tomto článku stručně nastínit.

Členové Realu Madrid se nazývají „socios“ a právě oni jsou vlastníci klubu. Tento model funguje už od roku 1902, kdy byl Real Madrid založen. Model, kdy fanoušci vlastní klub, byl dříve ve Španělsku poměrně běžný. V roce 1992 však španělská vláda vydala zákon, který přikazoval klubům změnit tento model. Uhájit ho se podařilo jenom několika klubům (mezi nimi právě Realu a Barceloně).

SOCIOS:

Socios kontrolují všechny aspekty klubu (buď přímo, nebo nepřímo).  Oni volí prezidenta a představenstvo klubu. Podle výroční zprávy z roku 2014 má Real Madrid 91000 socios. Jak se stanete socios? Za rok zaplatíte 123 €. Pokud jste náhodou socios více než 50 let, od tohoto poplatku jste osvobozeni. Nestačí však zaplatit pouze tento poplatek. Doporučit vás totiž zároveň musí 2 lidé, kteří již socios jsou. Pokud splníte všechna tato kritéria, stanete se jím i vy. Máte potom právo volit prezidenta klubu a představenstvo, ale také se jednodušeji dostanete k lístkům.

Každé hlasování, ve kterém má hlasovací právo přes 90000 lidí, musí být nějakým způsobem organizováno. Socios tak ze svého středu volí asi 2000 členů, kteří je při volbách reprezentují. Zvolené Shromáždění má hlavně finanční pravomoci – sestavuje rozpočet na další sezonu a opravňuje klub k finančním půjčkám.

PREZIDENT:

Pokud je vaším snem stát se prezidentem Realu Madrid, pravděpodobně vás teď zklamu. Prezidentem Realu totiž musí být Španěl. Zároveň to musí být člověk, který je socios nejméně 10 let. A také musí poskytnout určitou finanční záruku. Touto zárukou se myslí slib banky, že pokud nějaký dlužník nebude hradit své dluhy, banka tuto finanční ztrátu lidově řečeno „zalepí“. Pro představu: když byl v roce 2009 zvolen Florentino Pérez, finanční záruka činila zhruba 57 milionů €.

I pro zvolení na jiná místa ve vedení klubu, musíte disponovat určitým nemalým množstvím peněz. Real Madrid si tak zajišťuje, že v jeho vedení budou schopní a úspěšní lidé. Například Florentino Pérez byl velmi úspěšný stavební magnát.

VÝHODY:

Tato struktura je velmi výhodná hned v několika směrech. Tou nejvýraznější je pravděpodobně nemožnost libovolného miliardáře koupit si klub a chovat se k němu jako k hračce. Další výhoda je, že kluby, které mají tuto strukturu, podléhají pouze 25% dani z příjmu právnických osob. Pro ostatní kluby je daň nastavena na 30%.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (11 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!