Práce na Bernabéu jsou v plném proudu. Stadion začíná získávat finální podobu

  Práce na Bernabéu jsou v plném proudu. Stadion začíná získávat finální podobu
  Postup prací Bernabéu (zdroj: nuevoestadiobernabeu.com)

  Real Madrid neustále postupuje v renovaci a modernizaci Estadio Santiago Bernabéu. Za pouhý měsíc, přesněji 3. září, bude královský svatostánek hostit první zápas sezóny hraný v jeho ochozech, kdy soupeřem bude Real Betis.

  Stavební práce na Santiago Bernabéu stále probíhají a do prvního zápasu zbývá už jen měsíc. V sobotu 3. září v 16:15 bude tým Carla Ancelottiho hostit na domácí půdě ve čtvrtém kole La Ligy Betis, tedy posledního soupeře, který v minulé sezóně navštívil Bernabéu.

  Práce postupují v každém koutě stadionu, který stále se sníženou kapacitou (speciální plachty ještě pokryjí některé části spodních tribun) přivítá fanoušky se vzhledem, který se stále více začíná podobat tomu, co bude k vidění po rekonstrukci.

  3. září, přesně 97 dní po oslavách čtrnáctého Evropského poháru, se fanoušci posadí na svá místa, která již budou zastřešená, alespoň co se týče trvalé části nové střešní konstrukce. Před pár týdny započala montáž 70 000 panelů, které obklopí stadion a vytvoří jeho nový vzhled.

  Nová střecha Bernabéu (zdroj: nuevoestadiobernabeu.com)

  Práce probíhají i uvnitř stadionu. Staré šatny byly zcela zbourány, aby byly od základů zrekonstruovány. V poslední fázi prací je také nový VIP prostor, který se bude jmenovat „Tunnel Club“ a bude se nacházet hned vedle šatny.

  Rekonstrukce šaten na Bernabéu (zdroj: nuevoestadiobernabeu.com)

  Z tohoto místa budete moci pozorovat odchod hráčů na hřiště. Právě těchto 5000 míst ve VIP boxech je těžištěm veškerého snažení pro nadcházející sezónu a po demolici současné zóny bude nejdůležitější provedení zdění, uzavření schodišť, omítání stěn, zhotovení příček sádrokartonových desek a instalace vzduchotechniky, ale ve skutečnosti je před námi ještě spousta práce.

  Před úvodem sezóny je však nejdůležitější otázka trávníku. Zelený pažit byl stejně jako v létě loňského roku zcela odstraněn. Letos byl odstraněn nejen z důvodu usnadnění pohybu strojů, ale i z důvodu instalace šest desek nejmodernějšího systému zodpovědného za úschovu trávníku, na který se bude pokládat. Dělníci budou znovu čelit časovému presu, aby optimálně připravili hřiště na první zápas.

  Mistrovství světa urychlí práce

  Opětovné otevření Bernabéu bude znamenat začátek dvou měsíců intenzivní práce. Až do 81 dnů dlouhé přestávky na mistrovství světa, během kterého bude možné posunout práci kupředu bez přerušení nutných k uspořádání zápasového dne.

  Bílý balet sehraje svůj poslední zápas na Bernabéu před mistrovstvím světa v Kataru 9. listopadu proti Cádizu. Ještě dříve budou na domácím hřišti hostit Mallorcu, Osasunu, Barcelonu (El Clásico se bude hrát 15. nebo 16. října), Sevillu, Gironu a tři rivaly ve skupinové fázi Ligy mistrů. Podle toho, jak dopadne los, se mezi 6. a 14. září odehraje první střetnutí na Bernabéu v nejprestižnější evropské soutěži.

  Na první zápas na Santiago Bernabéu po mistrovství světa v Kataru si budeme muset ještě dlouho počkat. La Liga se vrátí k zápasům 29. prosince (Real bude hrát venku s Realem Valladolid), ale fanoušci Los Blancos budou usazeni na Bernabéu až o měsíc později, 29. ledna 2023, kdy do hlavní města dorazí Real Sociedad.

  Tour del Bernabéu zůstává otevřená

  Zatímco práce probíhají, Tour del Bernabéu po znovuotevření svých dveří 1. června nadále vítá návštěvníky, i když s trasou horší než obvykle kvůli probíhající rekonstrukci. Po celou dobu můžete navštívit klubové muzeum, kde je vystaveno čtrnáct evropských pohárů, které Los Merengues vyhráli ve své 120leté historii. Nechybí ani maketa nového Bernabéu, obdivovat můžete i panorama stadionu.

  Finanční rozpočet

  Původní hodnota přestavby Santiaga Bernabéu byla 575 milionů eur, rozdělených do následujících investic: 300 milionů eur na stavební práce; 100 milionů eur na technologické vybavení zařízení; 175 milionů eur na zlepšení infrastruktury, která na stadionu zůstane.

  Na novém stadiónu má přibýt 3000 míst, jeho kapacita však zůstane stejná (oficiálně 81 044 diváků), protože u dalších míst bude zvýšen komfort a budou dostupné i v jiných sektorech. Stavební práce oficiálně začaly v květnu 2019 a mají být dokončeny na konci letošní sezóny. Klub si na tuto rekonstrukci vzal úvěr od amerických a španělských bank, který ho měl spolu s úroky stát 796,5 milionu eur a od roku 2023 se bude splácet 27 let. Spekulovalo se, že výnosy z využívání zařízení se mají zvýšit o 150 milionů eur ročně.

  Opláštění Bernabéu (zdroj: nuevoestadiobernabeu.com)

  V souvislosti s realizací myšlenky zatahovacího trávníku požádal Florentino Pérez výše zmíněné finanční instituce o navýšení úvěru o 225 milionů eur. Splátka se měla zvýšit z 29,5 milionu eur ročně na zhruba 37–38 milionů eur ročně. Nyní na podzim má klub požádat socios o povolení k dodatečnému úvěru ve výši 200 milionů eur na pokrytí nárůstu nákladů a dodatečných investic po zahájení prací.

  Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


  Zdroj: nuevoestadiobernabeu.com

  Přidat komentář

  Související články

  Zdravotní stav stoperů? Alaba bude chybět, Rüdiger by měl proti Gironě hrát
  La Liga

  Zdravotní stav stoperů? Alaba bude chybět, Rüdiger by měl proti Gironě hrát

  Velké obavy musí mít po utkání s Las Palmas fanoušci Realu Madrid. Ze zápasu totiž odstoupil kvůli zranění David Alaba…
  Smolař Güler si na debut počká, turecký mladík se na tréninku nešťastně zranil
  Mužstvo

  Smolař Güler si na debut počká, turecký mladík se na tréninku nešťastně zranil

  Další nucenou pauzu před sebou má osmnáctiletý mladík, který v dresu Realu Madrid ještě neodehrál ani minutu. Přestože měl být…
  Fede Valverde je zpět. Uruguayský záložník nevynechá jedinou příležitost ke střele
  Mužstvo

  Fede Valverde je zpět. Uruguayský záložník nevynechá jedinou příležitost ke střele

  Fede Valverde vstřelil svůj první gól v sezoně 2023/24 v zápase proti Realu Sociedad. Uruguayský záložník provedl razantní střelu zpoza…
  Jude Bellingham: Díky volnosti na hřišti v Realu Madrid hraji mnohem lépe
  Mužstvo

  Jude Bellingham: Díky volnosti na hřišti v Realu Madrid hraji mnohem lépe

  Jude Bellingham udělil rozhovoru pro Channel 4 Sport po vítězství 3:1 v přátelském zápase se Skotskem. Záložník přiznal, že klíčem…