Poznatky z prvního El Clásica: Skvělý Courtois, silný hluboký blok ale i nulový přechod do útoku

Poznatky z prvního El Clásica: Skvělý Courtois, silný hluboký blok ale i nulový přechod do útoku
Thibaut Courtois (zdroj: realmadrid.com)

Real Madrid má za sebou první přípravný zápas v USA, který prohrál 0:1 s Barcelonou. I přesto, že výkon nebyl nijak oslnivý, což se dalo na úplný začátek přípravy čekat, našly se některé pozitiva. 

Velmi dobře strukturovaný hluboký blok

Věc, které jsem si všiml, a kterou chválil na pozápasové tiskové konferenci také Carlo Ancelotti. Asi nejpozitivnější věcí totiž na celém utkání z pohledu Bíleho baletu byl hluboký blok ve formaci 4-4-2 bez míče. Fanoušci Realu už jsou na tento způsob hry pod Carlem poměrně zvyklí. Rodrygo při této formaci pomáhá pravému bekovi zdvojovat nebezbečné prostory, což na druhé straně předvádí levý střední záložník. Tím byl v tomto případě Camavinga. V útoku pak zůstává na rychlé brejky Vini a v tomto případě Hazard. Celý blok byl velmi dobře strukturovaný, kompaktní a hráči se v něm výborně pohybovali a pozičně velmi dobře vykrývali nebezpečné prostory. Nejvíce bych pochválil střední zálohu ve spojení Valverde – Tchouaméni a Camavinga, která získala velký počet míčů.

Slabý přechod do útoku

Pokud bude chtít Carlo v některých zápasech sezony používat již zmíněný hluboký blok, pak bude muset s celým týmem zapracovat na přechodové fázi. Ta byla v prvním utkání velmi slabá. Barcelona je pod Xavim známá vysokým presinkem, který dělal hráčům v bílých dresech problém. Jednou z variant byl a vždycky je dlouhý nákop za obranu na Viniho, který pak může prokázat své schopnosti v duelech 1v1. Pokud ovšem tento plán nevyšel, pak byl Real pod velkým tlakem z čehož pramenily zbytečné chyby. Jednou z nich byla i chyba Militaa, kterou potrestal jediným gólem zápasu Raphinha. Pokud hraje tým v hlubokém bloku, pak má logicky míč na kopačkách mnohem méně. Z toho minima však nesmí dělat příliš moc chyb, jelikož se tím dostává pod stále větší a větší tlak. Proti dalšímu soupeři (Club América) si myslím, že by mohl chtít Carlo vyzkoušet další variantu, ale o tom později. Ve druhém dějství tento problém zlepšil Toni Kroos, který v tomto ohledu bude opět klíčovým hráčem Realu. Ve druhém poločase jsem snad nezachytil přihrávku, kterou by pokazil a Real i díky němu byl mnohem více na míči.

Antonio Rüdiger na pozici levého beka

Velmi zajímavý tah od Ancelottiho, který hned v debutovém zápase postavil Antonia na pozici, která mu není vlastní. Neřekl bych, že tam německý stoper vyloženě hořel, nicméně šlo vidět, že mu tato pozice příliš nesedí. Navíc tím dle mého názoru Carlo zabíjí obrovský potenciál, který má Rüdiger na své pozici stopera. Carlo toto rozhodnutí okomentoval slovy, že nechce rozbít dvojku Alaba – Militao, která tak dobře fungovala v loňské sezoně. Bude tak velmi zajímavé v budoucích zápasech sledovat, co právě s Němcem Ancelotti provede. V minulé sezoně patřil mezi špičku stoperů na celém světě a na pozici krajního beka jej bude velká škoda. Navíc Ferland Mendy by stále měl být jasnou první volbou. Pokud bych si měl já vybrat, tak bych určitě jako alternativu preferoval na levém kraji Alabu před Antoniem, nebo variantu se třemi stopery.

Thibaut Courtois na dovolené formu neztratil

Courtois opět předvedl svou extratřídu, když ke konci zápasu předvedl hned tři bravurní zákroky. Nebýt jeho přítomnosti utkaní by mohlo skončit klidně 0:3. Belgický brankář ale Real opět podržel a znovu potvrdil, že je momentálně nejlepším brankářem na světě. Doufám, že bude v excelentní formě pokračovat i v letošní sezoně. Nutno také podotknout, že před ním v posledních minutách stála obrana ve složení Odriozola – Vallejo – Nacho a Mendy, která není společně vůbec sehraná.

Hráči, kteří předvedli dobrý výkon

Pokud bych měl vyzdvihnout alespoň pár hráčů, kterým se zápas v rámci možností povedl, pak by to byla určitě střední záloha z první půle. Poté Lucas, jenž byl na pravé straně velmi solidní, což mohl podtrhnout asistencí, kdyby Asensio ve druhé půli z pokutového území lépe mířil. No a v neposlední řadě také již zmínění Courtois a Toni Kroos.

Co očekávat proti papírově slabšímu Clubu América?

Ancelotti si vyzkoušel hluboký blok proti silnému soupeři, který je velmi dobrý v držení míče. Směrem dozadu to fungovalo ale směrem dopředu ne. Nyní Real čeká lehčí soupeř a vůbec bych se nedivil, kdyby naopak Carlo zvolil variantu vyššího presinku s větším držením míče a větší kontrolou hry. Do hry se také vrátí Karim Benzema, bez kterého jsou Los Blancos v útoku téměř poloviční. Bude zajímavé sledovat jestli se do sestavy dostane Rüdiger a na jaké pozici to tentokrát bude. To stejné se dá říct i o Hazardovi, který potřebuje už v přípravě sbírat minuty. Uvidíme, jestli se tedy nedočkáme ať už takticky jiného plánu nebo dokonce i jiné formace. Určitě je se na co těšit a proč brzy ráno vstávat.

Hawk, vlastním jménem Ota, fandí Realu od roku 2009. Důvodem byl především Iker Casillas, jeho obrovský vzor. Rád řeší fotbal více do hloubky. Má rád fotbalové statistiky, vyzná se v taktice a zároveň spravuje instagramový účet webu. Momentálně pracuje v Livesportu, kde má na starost mimo jiné i reporty zápasů. Kromě Realu tak podrobně sleduje všechny nejlepší ligy.


Přidat komentář

Související články

Endrick: Real s Mbappém vypadá jako tým z videohry. Doufám, že se z nás stane parta kamarádů
Mužstvo

Endrick: Real s Mbappém vypadá jako tým z videohry. Doufám, že se z nás stane parta kamarádů

Francouzský L’Équipe přinesl zprávu o příchodu Endricka do Realu Madrid. Přinášíme Brazilcovo vyjádření o jeho vizi pro klub. Útočník se…
Aurélien Tchouaméni tráví volno v Senegalu. Věnuje se tam projektům své nadace Prosperi
Mužstvo

Aurélien Tchouaméni tráví volno v Senegalu. Věnuje se tam projektům své nadace Prosperi

Aurélien Tchouaméni v minulých týdnech pomohl Francii dostat se do semifinále Eura 2024 a po vypadnutí Les Bleus z turnaje…
Carvajal: Doufám, že méně Španělů v Realu nebude problémem
Mužstvo

Carvajal: Doufám, že méně Španělů v Realu nebude problémem

Dani Carvajal poskytl rozhovory rádiu COPE a pořadu Chiringuito. Přinášíme nejdůležitější výroky Španěla z těchto rozhovorů před finále Eura. „Tandem…
Real se vrátí k rozestavení 4-3-3. Tchouaméni a Camavinga se poperou o místo v záloze
Mužstvo

Real se vrátí k rozestavení 4-3-3. Tchouaméni a Camavinga se poperou o místo v záloze

V minulé sezoně Carlo Ancelotti použil v Realu Madrid diamantový systém 4-4-2. Zpětně se dá uvést, že to zafungovalo naprosto…