Pošle Pérez Neymara a jeho otce do „tepláků“? Prezident Realu Madrid bude svědčit u soudu

Pošle Pérez Neymara a jeho otce do „tepláků“? Prezident Realu Madrid bude svědčit u soudu
Neymar

V říjnu proběhne druhý soudní spor ohledně Neymarova přestupu do Barcelony. Deník AS uvádí, že jako svědek bude vypovídat i Florentino Pérez. Španělská prokuratura navrhuje pro všechny účastníky přísné tresty odnětí svobody.

V roce 2013 bylo oficiálně oznámeno, že Neymar byl koupen ze Santosu za 17,1 milionu eur, z nichž 40 % připadlo společnosti DIS, která vlastní tento podíl na hráčských právech. Následně bylo Barcou vyčleněno na výplatu dalších 40 milionů eur firmám otce Neymara a samotného hráče. Jak svého času prohlásil prezident Barcelony Sandro Rosell, „Neymar stál 57 milionů, tečka“.

Deník El Mundo jako první uvedl, že částka je mnohem vyšší, protože Katalánci bokem podepsali s hráčem, jeho otcem a Santosem další smlouvy například na vyhledávání talentů, přátelské zápasy či předkupní práva hráčů brazilského klubu.

První dohody byly podepsány v roce 2011, poslední po hráčově prezentaci v Barceloně. Nakonec měl Santos dostat přes 35 milionů eur, hráč a otec by dostali 60 milionů eur, přitom společnost DIS, která držela 40% práv hráče, dostala jen 6,8 milionů eur.

První soud

V roce 2017 skončil první soudní proces v této věci poté, co socio Barcelony podal v prosinci 2013 žalobu proti vedení  klubu za nevhodné řízení Barcelony při získání Neymara. Nakonec se Barcelona jako právnická osoba v letech 2011 a 2013 přiznala k daňovým podvodům, což byl první takový případ v historii fotbalu.

Klub zaplatil více než 5,5 milionu eur na pokutách a zaplatil více než 13,5 milionu eur zpětně na dani. Je třeba zdůraznit, že bývalí prezidenti Josep Maria Bartomeu a Sandro Rosell se vyhnuli jakékoli odpovědnosti a odsouzena byla pouze Barcelona.

Druhý soud

Od 17. října začne druhý soudní proces ve věci žaloby na korupci a podvod při přestupu Brazilce, který podala společnost DIS, která se cítila podvedena poté, co obdržela za svých 40 % práv pouhých 17 milionů eur, když Barcelona za fotbalistu zaplatila spolu s daněmi v konečném důsledku přes 100 milionů eur.

Obžaloba souhlasí se stížností společnosti DIS a nakonec požaduje: 2 roky vězení a pokutu 10 milionů eur pro Neymara, 5 let vězení a pokuta 10 milionů eur pro Rosella, 2 roky vězení a pokuta 10 milionů eur pro otce fotbalisty, jeden rok vězení pro hráčovu matku, 3 roky vězení pro zástupce Santosu, pokutu 8,44 milionů eur pro Barcelonu jako klub a pokutu 7 milionů eur pro Santos jako klub.

Samotný DIS požaduje odškodné 150 milionů eur a 5 let vězení pro hráče, 8 let vězení pro Rosella a Bartomeua. Obžaloba nevidí důvod obviňovat posledně jmenovaného, ​​který v roce 2013 působil jako viceprezident v představenstvu Rosella, z podvodu a korupce.

Florentino jako svědek

Florentino Pérez je mezi 18 svědky pozvanými k říjnovému slyšení. Vše proto, že DIS připojil k důkaznímu materiálu jeho prohlášení z června 2013 z programu Punto Pelota (dnešní Chiringuito).

„Zaprvé Neymar je skvělý hráč, který byl mezi našimi cíli. Skutečně jím byl řadu let. Nedávno nám zavolali, protože jeho příchod do Evropy se o rok zrychlil. Zavolal nám Santos, se kterým měl smlouvu do roku 2014. Pokud měl odejít dřív, bylo třeba jednat se Santosem. Popovídali jsme si a uviděli, o co tam jde. Jak jsem již mnohokrát řekl, tohle by vážně narušilo náš ekosystém, celá tato nabídka. Gratulujeme Barceloně, že ho přivedla,“ řekl tehdy Florentino.

Na tehdejší dotaz, kolik by Neymar stál Real, pokud Barcelona v tu chvíli mluvila o 57 milionech eur a Florentino vyprávěl v dalších rozhovorech o 150 milionech eur, prezident odpověděl:

„Nechci mluvit o penězích. Říkám, že probíhala jednání s klubem, rodinou hráče a fondem, který měl na něj 40 % práv. K tomu navíc byly platby pro hráče. Upozorňuji, že to vše nebylo v souladu s naší politikou.“

(Vedoucí pořadu se ptá na částku 150 milionů eur)

„No, když si to dobře sečtete a převedete čisté částky na hrubé částky, byla by to alespoň tato částka, ano.„ Barcelona, ale mluví o 57 milionech EUR? „Je jasné, že se bavíme o jiných věcech. To je jisté. Nevím, o čem mluví, ale já hovořím o částce, kterou bychom utratili, když vezmeme v úvahu všechny účastníky této operace. To jsou ti čtyři, o kterých jsem hovořil. To je všechno,“ objasňoval tehdy Pérez pozadí celé operace.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: AS.com

3 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Real překonal hranici 100 vstřelených gólů. Bez Benzemy ho táhne Jude, Vini a Rodrygo
Mužstvo

Real překonal hranici 100 vstřelených gólů. Bez Benzemy ho táhne Jude, Vini a Rodrygo

Díky třem vstřeleným gólům v úterním čtvrtfinále Ligy mistrů proti Manchesteru City se Los Blancos dostali na 101 vstřelených gólů v rámci…
Kapitán bez pásky. Valverde je neoficiálním lídrem týmu
Mužstvo

Kapitán bez pásky. Valverde je neoficiálním lídrem týmu

Fede Valverde byl v úterním utkání skutečným lídrem Realu Madrid. Uruguayec sice na rukou neměl kapitánskou pásku, ale do střetnutí vložil…
Bellinghamův nejhorší zápas za Real Madrid, komentují média výkon anglického hráče
Mužstvo

Bellinghamův nejhorší zápas za Real Madrid, komentují média výkon anglického hráče

Jude Bellingham se za velice krátkou dobu stal jedním z lídrů Realu Madrid. Svými výkony ve druhé polovině roku 2023 překvapil…
COPE: Carlo Ancelotti chce vyzkoušet Militaa proti Mallorce
Mužstvo

COPE: Carlo Ancelotti chce vyzkoušet Militaa proti Mallorce

Carlo Ancelotti chce otestovat Édera Militaa od první minuty v sobotním utkání proti Mallorce. Uvažuje totiž, že by Brazilce, který se…