Lucas a Zidane: 7 klíčů fotbalové romance

Čas 27. 11. 2020, 19:25 | Autor Zbyněk H. | ZdrojMARCA
Lucas Vázquez
Lucas Vázquez

Trenér Los Blancos, Zinedine Zidane, který nemá obvykle tendence vměšovat se do záležitostí, které řeší vedení klubu, opustil svou obvyklou linii opatrnosti v tiskové místnosti na San Siru a vyjádřil se na téma Lucase Vázqueze.

Po vydařeném vítězství nad Interem, byl Zidane novináři dotázán na možné prodloužení smlouvy Lucase Vázqueze, možná nejlepšího hráče Madridu v zápase proti Italům.

„Zaslouží si tady zůstat,“ odpověděl trenér na adresu Lucase, jednoho ze svých nejvěrnějších vojáků. Není divu, vždyť většina jeho kariéry mezi elitou se odehrávala pod taktovkou trenéra z Marseille (163 zápasů z 346), zamilovaného” do rodáka z Curtis.  

Pojďme tedy prozkoumat klíče k jejich „romanci” s cílem prodloužit dobu strávenou v klubu, pokud tedy splní kritéria trenéra a klubu.

Výhodný přestup

Před sedmi lety, poté co dosáhl stovky her za Castillu, Lucas odešel, aby zaplnil prázdné místo v Espanyolu. Jeho krátké působení v Cornellé stačilo k tomu, aby přesvědčil Beníteze o vhodnosti k opětovnému návratu do týmu, a to v operaci, která stála jen jeden milion eur.

Jen to srovnejme s 80 miliony eur, které Madrid vyplatil téhož léta za Jamese Rodrígueze po tom, co Kolumbijec zazářil na mistrovství světa v Brazílii.

O šest let později je podpis Lucase pro Madrid nekonečně výhodnější než Jamesův galaktický přestup. Jde o srovnání, které jde nad rámec fotbalových dovedností obou a má více společného se závazkem než s talentem.

Madrid v srdci

„Je to odchovanec, který má  Madrid ve svém srdci,  byla další z frází, která se nesla po vítězství v Miláně od Zidaneho k Lucasovím uším. A tak to je. Lucas dorazil do Madridu jako mladý chlapec v roce 2007 a to po příznivých zprávách madridských skautů.

Později dosáhl Lucas s rezervní Castillou postupu do druhé ligy a rozhodl zkusit štěstí v Primera Division. Vybral si Espanyol, ve kterém brzy vynikl a v 39 zápasech dosáhl na čtyři branky a sedm asistencí. To vše v prvním roce mezi elitou.

Jeho úspěšné vystoupení mu vyneslo zpáteční jízdenku do klubu z Benabeu, za který odehrál 215 zápasů (24 gólů, 48 asistencí). V jeho seznamu jsou dva ligové tituly a tři Ligy mistrů. Nezapomenutelná je jeho chůze k puntíku penalty na San Siru, kdy si pro uvolnění tlaku hrál s míčem jako „globetrotter“.

Slušňák

Lucas se raději drží dál od záře reflektorů. Není zvlášť aktivní na sociálních sítích, kde mnoho jeho spoluhráčů soustředí velkou část své mimofotbalové činnosti. Dobře se vyrovnává s kritikou, kterou prostřednictvím těchto platforem přijímá, protože Španěl je jedním z těch, kteří odpovídají na hřišti.

Jeho nenápadný profil nemá nic společného s profilem fotbalových divochů”, které může každý fanoušek vyjmenovat, aniž by musel příliš přemýšlet. Lucas se věnuje tréninku a (pokud to trenér vyžaduje) hraní. Jeho rodinný život je klidný a spořádaný a je jedním z těch fotbalistů, kteří mají rádi svou práci a jsou posedlí fyzickou přípravou. Je běžné ho vidět, jak si přidává ve Valdebebas. Ne na červených kobercích.

Všestranný

Vráťme se k přísně fotbalovým věcem, Lucas je dárek pro každého trenéra, protože může zastávat jakoukoli pozici na pravé straně hřiště. Svou kariéru zahájil jako křídlo, ale v Madridu také hrál uvnitř pravé zálohy v rozestavení 4-4-2 (zejména v situacích, kdy je soupeř silný v útocích na jejich levé straně) a dokonce i jako pravý obránce.

Není nutné se vracet příliš daleko, abychom našli příklad poslední jmenované pozice, kterou Španěl úspěšně obsadil tváří v tvář moru zranění na pravé straně (Carvajal, Odriozola, Nacho). Příkladem, je jeho skvělá hra na Camp Nou, ve kterém hlídal Jordiho Albu a zároveň byl útočnou dýkou.

Snaha přesvědčit

Lucas je poctivý fotbalista. Ačkoli je technicky nadanější, než si většina myslí, ví, že musí nabídnout něco víc, aby mohl vstoupit do plánů trenéra. A tím je úsilí, práce a nasazení.

V Miláně byl hráčem Realu Madrid, který naběhal nejvíce kilometrů na hřišti San Siru (12,5 kilometru). Ve znamení možného vyjednávaní smlouvy předvedl Lucas velké nasazení, i přes to, že měl od začátku útočnou pozici v Zidaneho rozestavení 4-3-3, byl několikrát viděn, jak hází záchranné laso v obraně Carvajalovi. Jeho fyzická kapacita je jedním z jeho velkých devíz, aby mohl pokračovat v přidávání minut a zápasů jako hráč Madridu.

Součást šatny

Lucas Vázquez je klíčovou součástí v madridské šatně, kde má jako skvělé přátele Ramose a Modriće, dva fotbalisty, s nimiž kromě dresu a znaku sdílí i mnoho času mimo hřiště. Je klíčovou součástí mezi Španělskými hráči, tvoří jeden z pilířů kabiny a je dokonale integrován se všemi svými spolehráči.

Není problémem mimo hřiště

Není o něm znám jediný mimosportovní konflikt. Ani s klubem při jednání o prodloužení nebo vylepšení smlouvy, které vždy probíhaly v absolutní diskrétnosti. Ani za současné situace, kdy má jeho smlouva vypršet v červnu 2021.

Nabídky mu nikdy nechyběly, ale jeho prioritou je pokračovat v Madridu. A s výkony, jako byl ten ve středu v Miláně, se tato možnost trochu přiblížila.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (22 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!