ANALÝZA: Velký přestup Mbappého možný již toto léto. Chytrá přestupová politika klubu to umožňuje

Čas 20. 02. 2020, 22:44 | Autor Laša | Zdrojmanagingmadrid.com
Kylian Mbappé
Kylian Mbappé

Real Madrid může již toto léto nabídnout PSG 300 milionů eur za Kyliana Mbappého, zároveň do týmu dostat až 4 další posily zdarma, a rozloučit se s některými hráči zlaté generace, kteří jsou již za svým zenitem. A účetnictví klubu při tom nebude v rozporu s Financial Fair Play! Jak to celé funguje? Přečtěte si analýzu, kterou udělal server managingmadrid.com

Real Madrid v posledních letech zběsile nakupuje mladé hráče. Snad nejvíce ze všech velkých klubů v Evropě. Zatímco se Manchester City, PSG, či Barcelona honí za velkými přestupy, Real to zkusil jinou cestou. A nyní dozrává čas na to, aby Florentino Pérez mohl začít sklízet ovoce. 

Real Madrid na mě počká,“ řekl Kylian Mbappé tehdejšímu viceprezidentovi Monaka Vadimu Vasiljevovi poté, co v roce 2018 odmítl přestoupit do Madridu. Namísto toho zvolil Kylian Mbappé působení v rodné Francii, přesunul se přímo do hlavního města. Od chvíle, kdy podepsal s PSG, začal Real Madrid plánovat, jak tohoto hráče jednou získá do svých služeb. Novináři i další odborníci si momentálně nepokládají otázku „jestli?“ vůbec Mbappé do Madridu přestoupí, ale „kdy?“ se tak stane. A i když je velice pravděpodobné, že na francouzského útočníka si fanoušci Los Blancos budou muset počkat nejspíše do června 2021, již nyní je jasné, že půjde o největší transfer v historii klubu. O transfer, který překoná Cristiana Ronalda, Edena Hazarda i Garetha Balea.

Předpokládejme nyní, že by Florentino Pérez zavelel k útoku, a snažil se Mbappého získat již v létě 2020, tedy za půl roku. V tom případě by ale musel počítat s tím, že bude muset do boje vytáhnout s opravdu silným kalibrem. Real Madrid by musel nabídnout nejméně 300 milionů eur, je však hodně pravděpodobné, že pařížští funkcionáři by se snažili cenu šponovat ještě výše, aby zájem Realu utlumili. PSG údajně nabízí Mbappému roční plat ve výši 56 milionů eur. To je mnohem více, než FC Barcelona posílá na účty Messimu, nebo kolik Real Madrid posílal Ronaldovi. Tolik co v Paříži nemohou v Madridu Mbappému nabídnout. Podle serveru managingmadrid.com se dá očekávat, že se roční gáže francouzského útočníka bude pohybovat kolem 40 milionů eur ročně maximálně. Stále však pracujeme s variantou, že by Mbappé do Madridu přestupoval již v létě. Real by tak musel řešit finanční fair play. Pravděpodobně by tak musel kvůli jednomu hráči obětovat hned několik z talentovaných hráčů, aby udržel své finance v rovnováze. Což by však rozhodně nepomohlo rovnováze týmu. O ztrátě mladých talentů se netřeba bavit – Vinícius, Rodrygo, Valverde, Asensio, Ödegaard, Hakimi… Několik z těchto hráčů, a možná ještě další, by musel Real obětovat kvůli jednomu útočníkovi.

Stojí za tohle Mbappé? Samozřejmě, že ano! Představte si, že Kylian Mbappé je jako drahý dort, který  si mohou Madridistas dovolit sníst. Je skutečně možné, že Real Madrid již v létě nabídne za Mbappého 300 milionů eur, neprodá žádného hráče a zároveň udrží své finance v rovnováze! Real Madrid má totiž perfektní strategii již léta.

Opět hypoteticky počítejme: V červenci 2020 přijme PSG nabídku Realu Madrid ve výši 300 milionů eur. Mbappé podepíše v Madridu smlouvu na pět let. Roční příjem hráče bude ve výši 40 milionů eur. Jenže Real by užil nástroje, kterému se říká „amortizace hráč“, tedy postupné splácení. Tento mechanismus kluby běžně využívají při velkých přestupech. Do této chytré finanční kličky se přestupová částka vydělí roky, na které hráč podepsal novou smlouvu, a připočte se k tomu roční příjem. U Mbappého jsou tedy počty následující: 300/5+60= 100 milionů eur.

Čili místo 300 milionů eur, které by klub v účetních knihách jen těžko obhajoval, jsme u částek nižších. Letos by si účetnictví klubu muselo poradit se 60 milionovou zátěží, v následujících 4 letech pak se 100 miliony ročně (4x60 milionů eur + Mbappého roční příjem 40 mil eur).

Od doby, kdy vstup bohatých arabských šejků, hlavně do Manchesteru City a PSG, značně zdeformoval přestupový trh, pochopili v Madridu, že si nového Ronalda či Messiho musejí nalézt sami. Protože žádný klub si z dlouhodobého hlediska nemůže dovolit ročně utrácet 200-300 milionů eur za jednoho hráče, a zároveň udržovat po všech stránkách konkurenceschopný tým, který by byl v rovnováze s FFP.

Jenže Real Madrid v posledních letech získal 20 mladých hráčů za následující částky:

- Ödegaard – 4 miliony eur

- Asensio – 4 miliony eur

- Vallejo – 6 milionů eur

- Achraf – zdarma

- Theo – 30 milionů eur

- Ceballos – 18 milionů eur

- Valverde – 5 milionů eur

- Vinícius Jr. – 45 milionů eur

- Rodrygo – 54 milionů eur

- Odriozola – 30 milionů eur

- Reguilón – zdarma

- Oscar – zdarma

- Lunin – 11 milionů eur

- Brahim – 17 milionů eur

- Militao – 50 milionů eur

- Jović – 65 milionů eur

- Kubo – 2 miliony eur

- Soro – 2,5 milionů eur

- Reinier – 35 milionů eur

- Hugo Vallejo – 350 tisíc eur

K dalším počtům. Většina z těchto mladých hráčů nepodepsala pětileté smlouvy, což je standardní, ale kontrakty o rok vyšší, což poskytlo Realu Madrid další finanční úlevu. Real Madrid od doby Ödegaarda utratil za 20 hráčů mladích 23 let celkem 380 milionů eur. Kdyby hypoteticky Real všechny koupil během jednoho roku, díky amortizaci by jej skvadra 20 talentů vyšla „jen“ na 63 milionů ročně. Je zde velký předpoklad, že z řady těchto hráčů se v následujících letech stanou megahvězdy světové kopané! I kdyby se předpoklady naplnily jen u třetiny hráčů, lze očekávat, že cena 7-8 hráčů se v následujících letech bude pohybovat kolem 80 milionů eur.

Plody této politiky již vidíme nyní. Stačí uvést jména jako Achraf Hakimi, Sergio Reguilón a Martin Ödegaard. Hráči, kteří momentálně nejsou součástí Realu Madrid, ale v budoucnu by právě tito měli nahrazovat stávající generaci. Již toto léto by Real mohl spustit menší revoluci kádru s prakticky nulovými náklady, protože zhruba tři – čtyři  hráče by si mohl k týmu stáhnout z hostování zdarma. A představte si situaci, že by Real Madrid přivedl do týmu Mbappého, Achrafa, Reguilóna (za Marcela) a Ödegaarda (za Modriće). Přestavba kádru by byla odstartována, náklady by však činily „jen“ únosných 60 milionů eur za Mbappého (částka 300/5).

V době, kdy zoufalá Barcelona obírá setupem ohrožený tým o průměrného útočníka, aby sama hasila požár ve vlastním lese, za situace, kdy rok co rok utrácí za hráče jako Coutinho, Dembélé, či Griezmann, přičemž u nikoho z nich nemůžeme říci, že by šlo o vydařený přestup, je potěšující vidět, v jak zdravé kondici je Real Madrid. Ten si totiž v uplynulých letech vytvořil armádu talentů, u nichž je předpoklad, že část z nich vytvoří kostru týmu následující generace. A pro klub tak bude únosné realizovat i megapřestup Mbappého.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (19 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!