Katalánští separatisté chtějí El Clásico využít k politické prezentaci

Čas 21. 11. 2019, 23:05 | Autor Laša | Zdrojmarca.com, as.com
El Clásico
El Clásico

Očekávaný zápas mezi Barcelonou a Realem Madrid se na Camp Nou měl odehrát na konci října. Tedy v době, kdy se Katalánsko zmítalo ve víru nepokojů v souvislosti s odsouzením několika separatistických politiků. Vypjatá politická situace tehdy nedovolila zápas odehrát. Jak se zdá, jisté skupiny jej chtějí zpolitizovat i v prosincovém náhradním termínu.

El Clásico nikdy nebude jen o fotbale. S tím se musejí smířit i nezasvěcení fotbaloví fanoušci z celého světa, kteří ne vždy musejí chápat dění kolem nejsledovanějšího fotbalového utkání.

Katalánská organizace Tsunami Democràtic vydala ve čtvrtek prohlášení, v němž vyzvala Real Madrid i Barcelonu, aby 18. prosince umožnili vyvěšení politicky motivovaného transparentu na Camp Nou.

V prohlášení, které organizace vydala, mimo jiné uvádí, že „respektuje volný a poklidný průběh očekávaného utkání.“ Tsunami Democràtic si je vědoma toho, že zápas je výjimečnou příležitostí, jak vyzvat obě strany (španělskou centrální vládu a katalánské separatisty) k dialogu.

Tsunami navrhuje klubům FC Barcelona a Real Madrid, aby během zápasu souhlasily s vyvěšením hesla ´Španělsko, sedni si a diskutuj´ na tribunách Camp Nou, ale i na trávníku.“

Organizace očekává, že se oba kluby k návrhu vyjádří v následujícím týdnu, kdy hodlá vydat další prohlášení. Od celé akce si slibuje celosvětové zviditelnění katalánské problematiky, které by mohlo přinutit španělskou vládu v čele se současným premiérem Sánchezem k většímu dialogu s představiteli katalánského separatismu.

Platforma Tsunami Democràtic je částečně zodpovědná za nepokoje v Katalánsku poté, co španělský soud odsoudil místní politiky v čele s Oriolem Junquerasem na několikaleté tresty v souvislosti s konáním nelegálního referenda o nezávislosti autonomního regionu. Nutno zmínit, že ve Španělsku je organizace Tsunami Democràtic vyšetřována v souvislosti s terorismem. Navíc se ani přesně neví, kdo stojí v čele TS, či odkud je financována.

A jak se oba kluby zachovají? Od FC Barcelona se dá očekávat, že vůči požadavku zareaguje vstřícně. Klub v minulosti odsuzoval násilí španělské policie v katalánské metropoli, nebo se v roce 2017 přidal ke generální stávce, která byla v Katalánsku vyhlášena. Na druhou stranu se nedá očekávat, že by Real Madrid na požadavek separatistů přikývl.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (2 příspěvky) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!