KOMENTÁŘ MARCA: Real Madrid, Cristiano Ronaldo a Juventus? Porážka pro všechny zúčastněné

Čas 11. 07. 2018, 20:30 | Autor Laša | Zdrojmarca.com
Cristiano Ronaldo a Florentino Pérez
Cristiano Ronaldo a Florentino Pérez

Přestup Cristiana Ronalda budí velké vášně. Deník Marca dokonce přišel s tvrzením, že z přestupu nebude těžit ani jedna ze tří stran. Real přišel o špičkového hráče, Ronaldo o kvalitní spoluhráče i přímý souboj s Messim a Barcelonou, Juventus zase šel do hazardu, který se mu nemusí zdaleka vyplatit. Jak to tedy vidí komentátor deníku Marca?

Real Madrid

Los Blancos přišli o jistotu cca 50 branek za sezónu. Utekla jim rovněž příležitost, rozloučit se s velkou slávou se svojí legendou. V posledních letech se na Bernabéu stává často, že miláčci tribun odcházejí zadními dveřmi. Raúl. Iker Casillas. A teď Cristiano Ronaldo…

Z klubu odešel nejdůležitější hráč, který zároveň nebyl produktem klubové líhně, od dob Alfreda Di Stéfana. Hráč, který zaznamenal 451 branek během úžasných devíti sezón, čtyřikrát vyhrál Ligu mistrů, dvakrát La Ligu. Byl klenotem, který Real Madrid nemusí ve své korunce nějakou dobu mít…

Real Madrid podepíše jednoho, dva, tři, možná i čtyři hvězdy světového fotbalu. Ale žádná posila, kterou Pérez fanouškům nabídne, pravděpodobně nevstřelí 50 branek za sezónu devět let po sobě.

Merengues musejí přemýšlet nad tím, proč tato pohádka neměla šťastný konec. Ronaldův odchod byl urychlený, zbrklý a předčasný. Fanoušci byli více než měsíc v napětí, většina z nich ale přesto věřila, že se vše urovná. Nestalo se, a zaplněné Bernabéu, které Ronalda před devíti lety vítalo, teď ani nemělo možnost mu říci sbohem.

Ekonomický faktor? 100 milionů za třiatřicetiletého hráče je královská suma. Cristiano Ronaldo ale byl legendou Realu Madrid. A legendy jsou k nezaplacení…

@Cristiano: "Estos años en el Real Madrid, y en esta ciudad de Madrid, han sido posiblemente los más felices de mi vida. - Solo tengo sentimientos de enorme agradecimiento para este club, para esta afición y para esta ciudad. Solo puedo dar las gracias a todos ellos por el cariño y afecto que he recibido. - Sin embargo, creo que ha llegado el momento de abrir una nueva etapa en mi vida y por eso he pedido al club que acepte traspasarme. Lo siento así y pido a todos, y muy especialmente a nuestros seguidores, que por favor me comprendan. - Han sido 9 años absolutamente maravillosos. Han sido 9 años únicos. Ha sido para mí un tiempo emocionante, repleto de consideración aunque también duro porque el Real Madrid es de una altísima exigencia, pero sé muy bien que no podré olvidar jamás que aquí he disfrutado del Fútbol de una manera única. - He tenido en el campo y en el vestuario a unos compañeros fabulosos, he sentido el calor de una afición increíble y juntos hemos conquistado 3 Champions seguidas y 4 Champions en 5 años. Y junto a ellos además, a nivel individual, tengo la satisfacción de haber ganado 4 Balones de Oro y 3 Botas de Oro. Todo durante mi etapa en este club inmenso y extraordinario. - El Real Madrid ha conquistado mi corazón, y el de mi familia, y por eso más que nunca quiero decir gracias: gracias al club, al Presidente, a los directivos, a mis compañeros, a todos los técnicos, médicos, fisios y trabajadores increíbles que hacen que todo funcione y que están pendientes de cada detalle incansablemente. - Gracias infinitas una vez más a nuestros seguidores y gracias también al Fútbol español. Durante estos 9 años apasionantes he tenido enfrente a grandísimos jugadores. Mi respeto y mi reconocimiento para todos ellos. - He reflexionado mucho y sé que ha llegado el momento de un nuevo ciclo. Me voy pero esta camiseta, este escudo y el Santiago Bernabéu los seguiré sintiendo siempre como algo mío esté donde esté. - Gracias a todos y, por supuesto, como dije aquella primera vez en nuestro estadio hace 9 años: ¡Hala Madrid!"

Příspěvek sdílený Real Madrid C.F. (@realmadrid),

Cristiano Ronaldo

Portugalský útočník odchází, protože je naštvaný. Svíral jej pocit, že si klub neváží jeho služeb, když mu odmítl navýšit jeho už tak královský plat. Do toho se necítil ve Španělsku dobře, protože měl problémy s daněmi.

Tak proč neměl z Realu Madrid odcházet? Je to samozřejmě jeho právo, ale neměl by si myslet, že pozici, na které se nachází, si vydobyl sám. Hrál v nejlepším klubu na planetě, kde měl kolem sebe velkolepé hráče: Kroose, Marcela, Casemira, Ramose, Modriće…

Ti všichni se přizpůsobili a hráli systém, z nějž Ronaldo těžil. Bez těchto hráčů by úrovně, na jaké se nachází, nedosáhl. Fotbal je týmový sport, nikoliv individuální. CR7 je špičkový hráč, kterého ale na samý vrchol vynesl výjimečný tým, který Real Madrid v posledních letech poskládal.

V Juventusu se mu zřejmě nepodaří vstřelit 50 branek za sezónu. Neodehraje žádné El Clásico. Neodehraje zápas, který potencionálně může sledovat až miliarda diváků na celé planetě. Ano, najde si nějaká pozitiva pro turínskou změnu. Pozitiva ale zdaleka nepřevažují nad negativy. Je to změna k horšímu.

Stejně, jako se Real Madrid musí zamýšlet nad tím, proč o svoji největší hvězdu přišel, musí se Cristiano Ronaldo ptát, proč u bran Santiaga Bernabéua nejsou demonstrace davů lidí, požadujících vysvětlení či hlavu Florentina Péreze? Proč jej klub nechal odejít „jen“ za 100 milionů?

Madridisté, ti praví Madridisté, totiž primárně milují svůj klub – Real Madrid. Touží více po týmových úspěších a trofejích, nikoliv po individualitách. Ty jsou až na druhém stupni. Madrid miloval Ronalda, ale zrovna tak miluje Ramose, Modriće, Marcela… Ronaldo byl pouze první mezi rovnými.

Madridisty, ty pravé, jeho odchod mrzel, ale vyrovnali se s ním. Mnozí z těch, kteří o fenoménu jménem Real Madrid slyšeli až v létě 2009, již v tuto  chvíli objednávají dresy Bianconeri s číslem 7. 

@cristiano #CR7JUVE

Příspěvek sdílený Juventus Football Club (@juventus),

Juventus Turín

Bianconeri, a s nimi i celá Itálie, jsou přesvědčeni, že se v úterý udál přestup století Serie A. A bezpochyby mají pravdu. Nyní ale Juventus musí začít přemýšlet nad tím, kde vezme obrovskou částku peněz, kterou v historii doposud za žádného hráče nedal, a také, jak se jeho rozpočet vyrovná s královským platem.

Pravdou je, že Ronaldo je značka, která přitahuje. Ale Juventus jej koupil s tím, že má týmu dopomoci k úspěchu v Lize mistrů. A s tím souvisí i další otázky. Ronaldovi je 33 a elixír mládí doposud nikdo nevynalezl. Je to hráč, který v loňské sezóně vynechal 7 zápasů La Ligy a 6 zápasů Copa del Rey.

Aby Juventus ekonomicky zvládl tak nákladný přestup, bude muset některé hráče, a spekuluje se až o čtyřech jménech, prodat. Stará dáma získala Ronalda, ale to, co Allegri v posledních letech budoval, dostane vážný zásah.

CR7 bude odpočívat v některých zápasech, možná ještě více než v poslední sezóně. Juventus bude muset změnit styl, aby jej přizpůsobil Ronaldovi. Cuadrado, Matuidi, Chiellini nebo Dybala budou muset hrát na Ronalda stejně, jako tak činili Modrić, Casemiro, Ramos nebo Benzema a Bale.

Real Madrid se Ronaldovi začal přizpůsobovat okamžitě. Branky dával, ale tituly v prvních letech přicházely pomalu. Až v roce 2014, tedy pět let po příchodu, slavil první triumf v Lize mistrů. Do té doby pouze jednou liga a jednou pohár.

Éra úspěchů Los Blancos ve spojení s Ronaldem přišla až po pěti letech, ve druhé polovině jeho působení v Madridu. Bude to chtít čas. To je ale luxus, který Juventus, s ohledem na Ronaldova Kristova léta, nemá…

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (62 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!