Analytik Jakub Dobiáš: Problémy Realu vychází z Ronalda. Neymar by byl ideální posilou

Čas 02. 02. 2018, 12:10 | Autor podvinho
Cristiano Ronaldo v akci
Cristiano Ronaldo v akci

Výkony a výsledky Realu Madrid v této sezoně nenechávají nikoho chladným. Není divu, že fanoušci i experti diskutují o tom, jak by se mohl španělský velkoklub z krize dostat. My jsme se ptali člověka, pro kterého jsou hlavní mantrou čísla. Přečtěte si rozhovor s analytikem Jakubem Dobiášem pro BilyBalet.cz.

Jakub Dobiáš je zakladatelem a vedoucím scoutovací firmy Full Report, která významně využívá statistiky ve fotbale a poskytuje důkladné analýzy fotbalistů i celých týmů. Dobiášova firma podrobně sleduje hráče v celé Evropě.

Pro české fanoušky se stal Jakub Dobiáš známým především díky spolupráci s pražskou Slavií, pro kterou pomáhal vybírat některé posily, například Michaela Ngadeua, jenž se stal rychle oporou týmu.

Nás ale zajímal samozřejmě především Real Madrid, trenér Zinedine Zidane a případné posily.

Co je špatně s Realem Madrid?

Real Madrid aktuálně čelí dvěma problémům, přičemž oba vychází z výkonnosti Cristiana Ronalda. Tím prvním je taktika. Zidanova přednost je přístup k hráčům a síla jeho osobnosti. Takticky v dnešní době nenabízí žádné nové koncepty a je nudně pragmatický. Základ jeho taktiky je využít individuální výkonnost svých hráčů. Dobře to vystihuje minulá sezóna, kdy většina jeho útoků končila centrem na zadní tyč, kde byli ve výskoku Cristiano s Benzemou. Z toho následně vychází velký problém v případě, že někdo z top hráčů vypadne z formy. Systém těmto hráčům nijak nepomůže. A nyní byl z formy Cristiano Ronaldo.

Jaká je tedy forma Cristiana Ronalda z pohledu čísel?

Jeden z hlavních modelů, které využíváme, se nazývá Expected Goals model. Jedná se o metriku, která sleduje pravděpodobnost skórování šance na základě přihrávky, pozice hráče a typu zakončení. U útočníků sleduje, jak se umí dostávat do šancí. V tomto směru je Ronaldo pořád jeden z nejlepších na světě. Druhý pohled je konverze střel, zakončování. Konverze střel je u všech hráčů velmi nestálá, protože je ovlivněna štěstím. A Ronaldo má letos smolnou vlnu.

Problém je v tom, že je to Ronaldo. Když v standardním týmu hráč prochází vlnou smůly, trenér ho stáhne. To má efekt jak pro hráče, tak pro tým. Hráč si psychicky odpočine a opět se dostane do komfortní zóny a začne své šance znovu proměňovat. A na hřišti se do jeho šancí budou dostávat jiní hráči, kteří je budou zakončovat. Bohužel Ronaldo si neodpočine a v jeho pozicích je pořád on sám.

Jak vidíte Ronaldovu budoucnost? Měl by na něm Real dále stavět?

Ronaldova forma se časem opět vrátí k normálu, dle mého by měl být spíše využíván jako hrotový útočník. Je to jeden z nejlepších hráčů do vápna v historii. Navíc má smlouvu ještě na tři roky. Hodně to ale záleží na tom, jakou cestou se bude chtít Real Madrid vydat jako celek, a to souvisí s tím, jestli Zidana někdo nahradí. Případně to, kdo to bude.

Zinedine Zidane je pod velkým tlakem. Jak vidíte jeho taktiku a kde dělá podle vás největší chyby?

Zidane chce kontrolovat míč a mít připravenou strukturu na dobrou cirkulaci míče. Neustále se zabezpečuje. Problém tohoto přístupu je, že se středová trojice nedostává do vápna a nepřečísluje soupeře. Je to přesný opak toho, co je aktuálně na trenérské scéně trendy. A také chybí rychlost v přechodové fázi.

Pokud by byl Zidane po sezóně odvolán, koho vidíte jako ideálního nástupce?

Záleží na směru, kterým se bude chtít Real Madrid vydat. Pokud bude chtít pokračovat v pragmatickém přístupu, nejlepší možností na trhu je Massimo Allegri. Pragmatický coach, který umí perfektně využít předností týmu. Takticky je na tom mnohem lépe než Zidane. Má hlavně promyšlený defenzivní systém, který by přesně vyhovoval hvězdám typu Ronalda a Kroose.

Jaký je ten druhý směr?

Druhý směr vychází z toho, že je na trhu Argentinec Mauricio Pochettino. Ten na svůj tým aplikuje perfektně koordinovaný vysoký presink a to je pro staré hráče jako Ronaldo nebo Benzema problém. Pokud pomineme tyto dvě hvězdy, ten tým je pro něj perfektní. Na kvalitě krajních obránců to má založené. Kroos i Isco systému vyhovují a Mateo Kovačič je jako kopie Mousy Dembelého.

Za klíčovou věc v dnešním fotbale považuji účinný presink, což je dlouhodobá bolest Realu. Je ale vůbec reálné s hráči jako Ronaldo, Benzema či Kroos efektivní presink praktikovat?

Pokud chcete odebírat soupeřům vysoko míč, Benzema a Ronaldo vám kvůli svému věku a defenzivním nedostatkům s vysokým presinkem moc nepomohou. Lepší nedělat žádný než zkoušet disfunkční. Nemyslím si ale, že je nutné to po nich chtít. Bylo tu v nedávné historii spoustu týmů, které byly úspěšné s koordinovaným středním blokem. To umí třeba Jose Mourinho. Stejnou metodu defenzivy používá i výše zmíněný Allegri.

Jaké posty by měl Real řešit do budoucna?

Určitě ty ofenzivní. Lucas Vázquez nemá kvalitu na Real Madrid, Bale je pořád zraněný a Ronaldo s Benzemou stárnou. Asensio také letos nemá nejlepší sezónu.

Zajímají mě ještě tři velká jména, která jsou spojována s Realem – Neymar, Eden Hazard a Harry Kane. Co k nim můžete říct? Pokud byste mohl vybrat jednoho, kdo by byl pro Real nejlepší?

Neymar. Historka o tom, že jeho přestup do Realu už je předem domluvený mi přijde smysluplná. Proč ne Kane? Ronaldo na hrotu a Neymar vlevo je lepší varianta než pomalý Ronaldo na křídle a Kane nad ním. Dlouho nicméně na světě nebyl tak komplexní útočník jako je Harry Kane.

Největší problém mám s Hazardem. Do útoku je bezpochyby rozdílový, ale je obrovskou slabinou v bránění. Opět by mu museli pragmaticky přizpůsobit systém a jeho prostor bránit jinak. Conte kvůli tomu musel přejít na 343.

Máte tipy na další hráče, kteří by se Realu hodili?

Kromě těch, co se nejvíce nabízejí, jako například Kylian Mbappé, Neymar nebo Kane, by se mi tam líbil například Timo Werner z Lipska.

Pro další zajímavosti můžete sledovat Jakuba Dobiáše na jeho Twitteru

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (22 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!