MARCA: Real Madrid vládne i v éře VAR

MARCA: Real Madrid vládne i v éře VAR
Oslavy La Decimoquinty (zdroj: realmadrid.com)

Od zavedení systému VAR v La Lize získal Real Madrid 12 různých pohárů v rámci všech soutěží a je nejúspěšnějším španělským klubem. Daleko za ním je FC Barcelona (5 pohárů). V Evropě vládne City, které získalo 15 titulů.

Když bude zaveden VAR, Real nevyhraje žádný titul.“ Tato věta zaplavila sociální sítě na začátku roku 2018, několik měsíců předtím, než byl systém VAR skutečně zaveden do španělského fotbalu (od sezony 2018/2019). Fotbalu, v němž – podle názoru mnoha pseudoexpertů – rozhodčí historicky zvýhodňovali Real Madrid. Taková obvinění samozřejmě nebyla pro královský klub žádnou novinkou, musel s nimi bojovat už od poloviny padesátých let, kdy začal dobývat Španělsko a Evropu.

VAR byl ve Španělsku zaveden v sezoně 2018/2019, první sezoně po Zidanově zisku třetího titulu v Lize mistrů v řadě, v níž Real vstoupil do procesu sebedestrukce na všech úrovních. Odchod Cristiana Ronalda do Juventusu a Zidanovo odstoupení z funkce trenéra byly začátkem prakticky ztraceného roku, v němž královský celek vyhrál pouze mistrovství světa klubů. V tomto tažení vedli tým hned tři trenéři: Lopetegui, Solari a znovu Zidane.

Pohár útěchy získaný ve Spojených arabských emirátech proti Al-Ainu v sezóně, na kterou všichni chtěli zapomenout, jako by obhájcům výroku citovaného na začátku tohoto článku dal zapravdu. Nic nemůže být vzdálenější pravdě. Ta osudná první sezóna s VAR ve Španělsku pro Los Blancos byla začátkem série, v níž Real Madrid získal celkem 11 titulů, včetně dvou titulů v Lize mistrů. Celkem královský celek získal v éře VAR už 12 trofejí a v tomto ohledu nemá v celé Primera División konkurenci. Daleko za Realem je Barcelona (5 pohárů) a Atlético, Athletic Bilbao a Sevilla (po 2).

Mezi další úspěchy Realu Madrid patří tři tituly pro mistra La Ligy, tři španělské superpoháry, evropský superpohár, dvě trofeje pro vítěze mistrovství světa klubu a Copa del Rey. Jinými slovy – od zavedení VAR do Španělska si královští hráči připsali všechny možné trofeje, což jejich největší rivalové říct nemohou.

Bayern, City a PSG

Podobně jasná dominance jednoho klubu ve sledovaném období je i ve třech největších evropských ligách: německé, francouzské a anglické. Od sezony 2018/2019 získal Bayern Mnichov 14 trofejí, včetně pěti titulů německého mistra a Ligy mistrů. PSG získalo rovněž pět domácích mistrovských titulů, ale svou sílu nedokázalo přenést mimo Francii a nezískalo žádnou mezinárodní trofej. V Premier Leauge si neotřesitelnou pozici drží City, které ovládlo čtyři domácí soutěže, k nimž v roce 2023 přidalo Ligu mistrů (celkem 15 trofejí, nejvíce v éře VAR). Za Citizens je Liverpool, který dokázal získat osm titulů.

Co se týče Itálie, Juventus a Inter se mohou pochlubit velmi podobnými úspěchy (7, resp. 6 získaných pohárů). Stejně jako PSG však ani Juve, ani Inter nedokázaly své úspěchy přenést za hranice Apeninského poloostrova.


Zdroj: marca.com

1 Komentářů

Přidat komentář

Související články

MARCA: Mendy je blízko prodloužení smlouvy s Realem Madrid!
Mužstvo

MARCA: Mendy je blízko prodloužení smlouvy s Realem Madrid!

Podle José Félixe Díaze z deníku MARCA je prodloužení smlouvy Francouze Mendyho blízko realitě. Zajištění situace levého obránce bylo jednou…
Zaplatí se Mbappého přestup z prodeje dresů? Odborník vyvrací letitý mýtus
Mužstvo

Zaplatí se Mbappého přestup z prodeje dresů? Odborník vyvrací letitý mýtus

Zájem o dresy Kyliana Mbappého je obrovský, ale zaplatí se Francouzův přestup, nebo dokonce jeho plat? Kylian Mbappé se již…
První sponzorská smlouva Mbappého po přestupu do Madridu. Těžit z ní bude i Real
Mužstvo

První sponzorská smlouva Mbappého po přestupu do Madridu. Těžit z ní bude i Real

Útočník podepsal svou první sponzorskou smlouvu jako hráč Realu Madrid. Královský celek může na této aktivitě svého hráče také vydělat.…
AS: Stále větší napětí kolem Lunina
Mužstvo

AS: Stále větší napětí kolem Lunina

Budoucnost Andrije Lunina je stále zahalena mlhou nejistoty. Svůj podíl na tom má i osobnost Jorgeho Mendese, portugalského agenta, který…