Luis Rubiales: Nevyhlásíme mistra v rozehrané sezóně. Buď La Ligu dohrajeme, nebo zrušíme ročník

Čas 17. 03. 2020, 21:40 | Autor Laša | Zdrojas.com
La Liga
La Liga

Prezident španělské královské federace (RFEF) hovořil před novináři ohledně videokonference šéfů národních federací UEFA. Prohlásil mj., že La Liga se buďto dohraje komplet, tedy do 38. kola, nebo nebude letošní ročník dohrán vůbec a nebude tak určen ani mistr. Odmítl tak možnost, že by se mistr soutěže vyhlásil nyní, kdy zbývá dohrát 12. kol.

Kdy se začne hrát?Několik týdnů před obnovením soutěží přijme RFEF opatření, která budou vycházet z nařízení správních orgánů. V tuto chvíli nemohu říci, kdy soutěže přesně začnou. Vše bude závislé na rozhodnutí španělské vlády. Rozhodujícím faktorem bude zdraví lidí.

Dohrát La Ligu.Proč chceme soutěže dohrát? Existuje mnoho způsobů jak to vysvětlit. Celý koncept ligy je o tom, že každý hraje s každým dvakrát. Každý tým má tak na startu stejnou příležitost konfrontace se všemi soupeři. Snaží se v jednotlivých utkáních předstihnout soupeře. Je to všechno o spravedlnosti. Pokud jsme něco načali, nemůžeme teď najednou měnit pravidla v rozehrané soutěži. Samozřejmě, že jsme požádali UEFA i týmy, které zůstaly v závěrečných fázích klubových soutěží, aby předložily své návrhy. Samozřejmě, že byly i návrhy, že pokud se situace nezlepší, ukončí se soutěže tak, jak jsou nyní. Ale za nás mohu říci, že by to byla obrovská nespravedlnost. My nevyhlásíme vítěze La Ligy podle pořadí, které je v tuto chvíli. Buďto soutěž dohrajeme celou, nebo vůbec.

Další scénáře.Byly zde i další návrhy. Některé federace byly například toho názoru, že by se sezóna měla komplet zrušit. Pokud by koronavirová krize neslábla, byli bychom pro. RFEF by pak svým členům co nejvíce vynahradila ztráty. Raději bychom ale ukončili sezónu, než abychom vítěze určili bez všech odehraných zápasů. Třetím scénářem  bylo, že by se fotbalové soutěže vrátily do prvního kola. Ale ani toto neuděláme. Je třeba si uvědomit, že by to byla nespravedlnost pro týmy, které se o něco snažily. A pak by byly i kluby, které by z restartu od nuly těžily, protože jim sezóna nevycházela podle představ. Cílem RFEF bude dohrát sezónu, pokud možno do 30. června, nebo klidně i později. Pokud skončíme po 30. červnu, budeme se dále bavit o formátu soutěže pro další ročník.

Pokyny pro La Ligu.Upravte kalendář podle potřeby tak, aby se soutěž dokončila. Musíme mít souhlas. Jde o historický okamžik. Ještě nikdy jsme se nevypořádávali s takovouto situací. Neuvažujeme ale o tom, že mistra ligy určíme po nedohrané sezóně.

Pokud se La Liga nedohraje, bude na UEFA, aby stanovila klíč, podle kterého budou týmy nasazeny do evropských pohárových soutěží.

Pohár.Pokud jde o Copa del Rey, oznámili jsme královské rodině, která soutěž zaštiťuje, že bychom finále chtěli odehrát 31. května. Ale v tuto chvíli toto datum nemůžeme brát pevně, protože, jak jsem říkal, nevíme co bude za měsíc. Zcela jistě se zápas mezi Sociedadem a Bilbaem bude hrát o víkendu. Neumím si představit, že by se finále poháru hrálo bez diváků. Budeme s oběma kluby situaci řešit. Nelze však vyloučit, že by pohár letos nemusel mít vítěze.

 „Již mnoho dnů intenzivně komunikujeme s UEFA, ať už telefonicky, či pomocí videokonferencí. Předali jsme některé návrhy, které byly odsouhlaseny. Jsme informováni o fotbalové situaci v jednotlivých státech. Všechny soutěže by měly skončit do 30. června, přičemž všechny týmy by měly být schopny odehrát zbývající zápasy. Diskutovali jsme o tom se všemi federacemi i výkonným výborem UEFA. Všech 55 národních federací hlasovalo pro.

Mohu vás ubezpečit, že se takto dohodli všichni představitelé jednotlivých federací. Každý v tento návrh vložil svoji důvěru. Analyzovali jsme si celkovou situaci ze tří hlavních bodů: Zdraví. Ekonomika. Soutěživost.

Chápeme, že jsme teď v době, kdy jsou trochu důležitější otázky, které všechny trápí. Ale my v RFEF musíme i na tyto problémy reagovat. Musíme pokračovat v naší práci, a nabídnout řešení naší situace. Chtěl bych poděkovat za odvahu celé španělské společnosti, a povzbudit ty, kteří trpí v boji s vážnou nemocí. Děkuji také všem, kteří nemocným pomáhají.

Dnešní videokonference byla velkou zásluhou předsedy UEFA Čeferina. Chtěl si nás všechny vyslechnout a znát náš názor. Již před tím jsme ale s UEFA hodně komunikovali. Tak pět, šest dnů intenzivního telefonování. Některá opatření jsme schválili již předtím. Rozhodli jsme se, že za této situace nemá cenu se hnát do konání mistrovství Evropy. Všechny ligové i evropské klubové soutěže musí být ukončeny pokud možno do 30. června. Zároveň to však není neprůchodné datum. Nevíme totiž, jaká bude situace s koronavirem za měsíc. Jsme ale toho názoru, že musí existovat spravedlnost. Nemůžeme proto mistry soutěží vyhlašovat v nedohrané sezóně. Týmy musejí dostat možnost odehrát všechny zápasy tak, aby se o mistrech rozhodlo na hřišti.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (2 příspěvky) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!