Kdo je Leny Yoro a co může přinést Ancelottiho Realu Madrid?

Kdo je Leny Yoro a co může přinést Ancelottiho Realu Madrid?
Leny Yoro (zdroj: x.com)

Úspěchy Realu Madrid v minulé sezoně mohou mnohé vést k domněnce, že mužstvo je již v perfektní kondici a že není třeba opravovat, co není rozbité.

Merengues však chtějí před příští sezonou nenechat kámen na kameni a chtějí provést zlepšení, aby navázali na své předchozí úspěchy.

Odchod Nacha Fernandeze a krize způsobená zraněními v minulé sezoně jen podtrhly potřebu posílit v létě tým. Zajištění podpisu Lenyho Yora je jedním z kroků, které hodlají podniknout k posílení obranné linie.

Přestože se o něj zajímaly různé kluby, Yoro si přeje oblékat pouze dres Realu Madrid a údajně se již s Los Blancos v zásadě dohodl na letním přestupu.

Přesvědčit Lille, aby přijalo nižší částku za přestup, než jsou jejich požadavky, nebude procházka růžovým sadem, ale Yorovo úsilí zajišťuje, že Madrid má šanci.

Když se hlouběji ponoříme do jeho hráčského profilu, úmysl Realu Madrid vybavit trenéra Carla Ancelottiho Yorovými dovednostmi dává velký smysl.

Profil hráče

Yoro, který se narodil na pařížském předměstí v roce 2005, nastoupil za první tým Lille v šestnácti letech.

V pouhých šestnácti letech totiž pravonohý střední obránce debutoval v Ligue 1 a zapsal se do historie jako druhý nejmladší hráč v historii ligy, kterému se to podařilo. Předstihl tak bývalého hráče Realu Madrid Edena Hazarda.

V sezoně 2023/2024 Yoro pravidelně nastupoval a pomohl francouzskému týmu umístit se na čtvrtém místě Ligue 1 a postoupit do třetího kvalifikačního kola Ligy mistrů. O jeho strmém vzestupu svědčí i to, že ho legendární Thierry Henry zařadil do předběžného výběru Francie pro olympijské hry 2024.

Francouz je známý především pro svůj vynikající klid v přízemních soubojích a schopnost předvídat záměry útočníků reaktivním stylem hry, který vede k paralelám s hráči jako Virgil Van Dijk nebo Nathan Ake.

Co dělá z Lenyho Yora uctívaný talent?

Se svými 180 cm Yoro přirozeně zapadá do profilu kompletního středního obránce. Jeho fyzická postava, rychlost a dlouhý krok podtrhují jeho první známky fotbalového umu. Yorova čísla sice hned tak nevyniknou – pouhých 1,21 zákroků a přerušení na 90 minut, ale to je dáno především jeho rolí posledního obránce.

Jeho hlavním úkolem v Lille je mařit útoky v kritických momentech, což přirozeně omezuje objem jeho obranných zásahů.

Osmnáctiletý hráč navíc díky své poziční inteligenci dokáže preventivně předvídat a přelstít útočníky soupeře, přičemž předtím, než se zkušeně vrhne do dobře načasovaného útoku, přesune váhu svého těla, aby útočníka uzavřel.

Mezitím je na míči spolehlivým zdrojem postupu. Yorova příprava před obdržením míče zajišťuje, že je dobře připraven k rozehrání míče zezadu.

S 92,1 % dokončených přihrávek na 90 minut Yoro jen zřídkakdy trpí výpadky v držení míče. Je však možné, že hraje až příliš na jistotu, protože ještě nedokázal plně vsadit na průnikové přihrávky.

V této oblasti Francouz obzvláště září, když ví, kdy má vyskočit dopředu a uzavřít přihrávku. Co se týče pečlivého čtení útočných akcí soupeře, jen málokdo ho dokáže zastínit.

Proč Real Madrid touží po podpisu Yora?

Antonio Rudiger zažil ve španělské metropoli úžasnou sezonu 2023/2024 a dovedl Real Madrid ke slávě, přestože byl často spojován s provizorními středními obránci. V příští sezoně se klub snaží snížit jeho zátěž a získat doplňující profil, který by byl jeho známým v srdci obrany.

Eder Militao se sice vrátil po zranění, ale dvojice středních obránců Militao a Rudiger nechává Real Madrid při přechodech zranitelným kvůli jejich podobnému agresivnímu, dopřednému stylu hry.

V takových scénářích je pro zajištění stability zapotřebí vyvážená dvojice agresivního středového obránce a krycího obránce. A právě do této pozice se hodí Leny Yoro. Je to reaktivní střední obránce, který by vedle Rudigera ukázal své nejlepší vlastnosti.

Rudiger je známý svým defenzivním přístupem, kdy často rychle vystupuje, aby zavřel a přitlačil na středu hřiště soupeře.

Na druhou stranu Yoro přispívá v tom, že se svým stylem hraje posledního muže a přerušuje hru mnohem později.

I s míčem je spíše bezpečný než odvážný, což naznačuje, že jeho budoucnost bude pravděpodobně zahrnovat spolupráci s expanzivnějším hráčem, jako je Alexsandro v Lille, který je progresivnější a ochotnější riskovat.

Yoro jako takový by byl nejen dlouhodobou investicí, ale i potenciálním partnerem Rudigera v příštích letech.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Přidat komentář

Související články

SPORT: Ancelotti chce, aby klub přivedl osvědčeného stopera. Na stole jsou dvě možnosti
Přestupy

SPORT: Ancelotti chce, aby klub přivedl osvědčeného stopera. Na stole jsou dvě možnosti

Na začátku tohoto měsíce Real Madrid utrpěl na přestupovém trhu ránu, když se jeho prioritní cíl Leny Yoro rozhodl podepsat…
Japonská média: Kubo je krok od Liverpoolu. Real Madrid inkasuje tučnou odměnu
Přestupy

Japonská média: Kubo je krok od Liverpoolu. Real Madrid inkasuje tučnou odměnu

Sponichi Annex uvádí, že křídelníkovi agenti dokončují jeho přestup z Realu Sociedad na Anfield. Královský klub by měl po dokončení…
Besiktas je ochoten učinit významnou nabídku za záložníka Realu Madrid
Přestupy

Besiktas je ochoten učinit významnou nabídku za záložníka Realu Madrid

Besiktas se zajímá o záložníka Realu Madrid Daniho Ceballose a podle tureckého média F5 Haber je ochoten učinit významnou nabídku,…
MARCA: Odchod Lunina je otázkou peněz. Na kolik si Real gólmana cení?
Přestupy

MARCA: Odchod Lunina je otázkou peněz. Na kolik si Real gólmana cení?

Real Madrid čeká na vhodnou nabídku za Andrije Lunina, který by mohl v létě opustit královský klub. Real Madrid nemá…