Jorge Valdano: Najít recept na úspěch Realu Madrid, je jako najít recept na Coca Colu

Jorge Valdano: Najít recept na úspěch Realu Madrid, je jako najít recept na Coca Colu
Karim Benzema a Nacho (zdroj: realmadrid.com)

Autorem následujícího textu je Jorge Valdano. Bývalý hráč a trenér Realu Madrid emocionálně vyjádřil své pocity ohledně úspěchů Bílého baletu v posledních několika měsících.

Nová Barcelona vyzvala starý Real Madrid, který však stále používá prvotřídní suroviny. Čas ukáže, jak trvanlivé jsou. Dnes chci využít mezinárodní přestávky a popsat trochu šířeji svůj pohled na současnou situaci Los BLancos.

Tým je stále na vlně minulé sezóny. Důvěra, s jakou Ancelottiho mazlíčci přistupují k následným bitvám, znamená, že jsme si často jisti vítězstvím i v situacích, kdy vše naznačuje porážku. Oni dokonce i chodí jako vítězové. Recept na to nelze nalézt. Je to jako snažit se dostat k původnímu receptu na Coca Colu.

Jednou jsem četl slova Alejandra Barica, který řekl, že určité události jsou plodem kolektivní inteligence. Společný cíl a snaha o něj zhmotňuje sny. Real v minulé sezoně v Lize mistrů dokázal, že tato slova mohou být pravdivá.

Fanouškům není tento prvek tajemství cizí. V minulé sezóně sami fanoušci vložili spoustu vášně na cestě k úspěchu a také vybudovali legendu klubu ve chvílích, kdy se zdálo, že vše nasvědčuje tomu, že už to nebude možné.

Remontády na Bernabéu, které jsou nepostradatelným prvkem historie Los Blancos, ukázaly několikrát svou sílu (PSG, Chelsea, City). Navzdory několikaměsíčnímu průběhu to stále nejsme schopni rozumně vysvětlit.

Ve finále se však Real rozhodl pro úplně jiný plán: trpělivě čekali vzadu a ve správných okamžicích využili fantazii Benzemy a nevyčerpatelných sil Viního a Valverdeho. Tímto způsobem chtěl tým dokázat, že i když se celý koncept obrátí, konečný výsledek bude stejný. Real Madrid nevyhrává jakkoliv. Vyhrává všemi způsoby.

Stefan Zweig říká, že když pozorujeme historii zblízka, je to ohromující. To se děje všude kromě fotbalu. Šílený pocit bezprostřednosti ve fotbale brání racionální analýze a spravedlivým úsudkům. Zdá se mi, že si neuvědomujeme, že pět Lig mistrů, které vyhráli různí hráči, nám umožňuje vidět něco historicky bezprecedentního.

To lze srovnat snad jen s výkony generace, která před několika desítkami let sáhla po evropském poháru, aby ho čtyři roky po sobě nevypustili z rukou. Když jde hráč do velkého klubu, výzvou je nechat ho na lepším místě, než do kterého přišel. Být na stejné úrovni s generací, která je silou nejlepšího klubu minulého století, je však nesrovnatelně větší záležitost.

Člověk to má v sobě, že neustále usiluje o to, aby měl víc. Di Stéfano a spol. způsobili, že Real Madrid nemá historii, ale svou vlastní mytologii. Následující generace daly fotografiím barvu a lesk a ukázaly, že si zaslouží stejně velké uznání.

Nesmíme zapomenout na Courtoise, který létá od tyče k tyči, na Kroose, který se v každé přihrávce stará o všeobecné dobro, na Modriće, který zalévá trávník potem, na nikdy neúnavného Viníciuse s psychikou Robinsona Crusoe, na Benzema jako na definici fotbalové extra třídy.

Před dvěma týdny zemřel velký spisovatel a příkladný madridista Javier Marías, kterého nyní všichni chválíme do nebes. Chtěl bych to všechno slyšet před jeho odchodem. I Real Madrid si zaslouží, aby slyšel slova, která si zaslouží.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: elpais.com

Přidat komentář

Související články

Tomás Roncero volá po udržení legend: Prodlužte jim smlouvy, prosím!
Komentáře

Tomás Roncero volá po udržení legend: Prodlužte jim smlouvy, prosím!

Velký madridista a zároveň šéfredaktor deníku AS Tomás Roncero si přeje, aby Real Madrid udržel pohromadě stávající kádr pohromadě s co…
KOMENTÁŘ: La Liga goal-line technologii potřebuje. Bez Xaviho pláče se obejde
Komentáře

KOMENTÁŘ: La Liga goal-line technologii potřebuje. Bez Xaviho pláče se obejde

Real Madrid vítězstvím v El Clásiku zřejmě definitivně rozhodl o mistrovském titulu. Zatímco na hřišti sledovali fanoušci zajímavý a férový…
KOMENTÁŘ: Až do vyčerpání! Legendy i mladé hvězdy ukázaly, co pro ně znamená Real
Liga mistrů

KOMENTÁŘ: Až do vyčerpání! Legendy i mladé hvězdy ukázaly, co pro ně znamená Real

Real Madrid postoupil do semifinále Ligy mistrů. Po dvanácté za posledních čtrnáct ročníků. Od návratu Carla Ancelotti jde o třetí…
MARCA: Liga je téměř rozhodnutá. Proti Manchesteru žádné experimenty
Komentáře

MARCA: Liga je téměř rozhodnutá. Proti Manchesteru žádné experimenty

Carlos Carpio z deníku MARCA se ve svém nejnovějším článku podělil s čtenáři o své názory na sobotní zápas Realu proti Mallorce.…