Jaká je pravděpodobnost výhry 8 finále Ligy mistrů v řadě? 1 ku 250

Jaká je pravděpodobnost výhry 8 finále Ligy mistrů v řadě? 1 ku 250
Florentino Pérez

Real Madrid vyhrál 8 svých finále Ligy mistrů v řadě. El País počítá, že k takové sérii dojde jednou z 250 pokusů.

Poprvé za více než 20 let nebyl Real Madrid ve finále Ligy mistrů favoritem, ale to mu nebránilo v tom, aby znovu vyhrál. Jak píše El País, série výher Bílého baletu ve finále Ligy mistrů je ohromující a pro lidi, kteří věří číslům a statistikám, je prakticky nemožné ji vysvětlit.

Od roku 1998 odehrál Real Madrid 8 finále Ligy mistrů a všechny vyhrál, což podle novináře podkopává pravidla pravděpodobnosti. Toto tvrzení je založeno na výpočtech novináře Kika Llanerase, který je ukazuje na snadno srozumitelném příkladu.

Na níže uvedeném obrázku sestavil posledních 8 finále Los Blancos a jejich šance vyhrát každé z nich a pak sčítal pravděpodobnost finále po finále. Výsledek? Taková série s 8 po sobě jdoucími výhrami se vyskytuje jednou z 250 pokusů!

Liga mistrů statistika

Sázka na vítěze

Pro výše uvedené výpočty použil novinář klubový žebříček Elo z clubelo.com, který udává přibližné hodnoty, ale nakonec celkem objektivní. Jednou z výhod bodovacího systému, který se odvozuje od šachů, je to, že jej lze snadno převést na pravděpodobnost.

Když týmy čelí stejně silnému týmu dle Elo, má každý tým 50% šanci na výhru. Pokud se střetnou týmy, které dělí 78 bodů Elo, jako se stalo v posledním finále Ligy mistrů proti Liverpoolu (2044 bodů) a Realu Madrid (1966 bodů), první tým by měl vyhrát 6 z 10 pokusů.

Výhra Realu Madrid nebyla vůbec žádným překvapením, protože hodnocení Elo ukazuje, že tento zápas se od prostého hození mincí až tak nelišil. Ale víte, co je divné? Že Real Madrid hází mincí už od roku 1998 a vždy padne v jejich prospěch, jako kdyby hackli finále Ligy mistrů.

Tento triumf překvapil i bookmakery, kteří většinou nabízejí ty nejlepší fotbalové předpovědi. Novinář porovnal kurzy z posledních pěti finále Realu Madrid, a pokud by někdo vsadil na triumfy Realu v každém z nich, rozmnožil by své původní prostředky 20krát. To je další důkaz toho, že tahle série Los Blancos není nic normálního.

Jak vysvětlit tuto vítěznou sérii? Skeptici mohou přijít s nesmělými argumenty, že Real Madrid byl favoritem ve většině těchto zápasů, takže logicky měl velkou šanci je všechny vyhrát. To však k popisu toho, čeho jsme svědky, absolutně nestačí.

Dá se to vysvětlit štěstím, i když čím dál méně často se někdo rozhodne použít tento argument, nebo maximální využití detailů, což z Bílého baletu dělá unikátní tým. Snad je zkrátka pravda, že Liga mistrů patří Realu Madrid, a proto se do španělské metropole vrací jako bumerang i evropský pohár.

Letošní sezóna byla ještě těžší

Ať už je vysvětlení této série ve finále jakékoli, Real Madrid v této sezóně napnul statistiky ještě dále díky svých dvojzápasů. Podle amerického statistického modelu FiveThirtyEight, který je obecně velmi dobrý, měl Real Madrid na začátku 1/8 finále jen 4% šanci na konečné vítězství.

Liga mistrů statistika

Tehdy si větší šance připisovaly City, Liverpoolu, Bayernu, Ajaxu a Chelsea a také PSG. Všichni rivalové Los Blancos nastupovali do střetů se Španěly jako favorité a nakonec vypadli.

Po prvním semifinálovém utkání mělo City 80% šanci na postup. Toto číslo narostlo prakticky na maximální velikost během samotné odvety, ale Real Madrid vše otočil a vstoupil do finále. Totéž udělal předtím s Chelsea a PSG.

Ve finále statistiky ukazovaly na Liverpool jako na favorita, ale v tuto chvíli bylo třeba říci, že Real Madrid hleděl jen na sebe a na svou normálnost, která vždy vítězí. Učinil tak i v tomto zápase. Mince opět spadla na bílou stranu stejně jako minule a v předchozím případě, a předchozím, a předchozím, a předchozím, a předchozím a i v tom posledním.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: elpais.com

3 Komentářů

 • Avatar

  Biela mágia :star_struck:
  tiež som sa pred finále pýtal rovnakú otázku, hlavne keď Liverpool bol vo forme a finále s nimi historicky bolo 1-1.
  skvelý futbalový rok :love_you_gesture::star_struck::star_struck:

  0
  0
 • Avatar

  Tak u nás se nemožný stává skutečným. Právě proto jsme nejlepší tým na světě

  0
  0
 • Avatar

  i na ruletě uvidíte 8 po sobě padnout červenou. Nicméně tato statistika nám ukazuje něco jiného. Obecně základ Realu je fantastický, vítězná mentalita v DNA. Na chvíli jsme ji ztratili když jsme pár let měli výpadky v OF, ale když se podíváte na množství SF je to celé o tom, že tým Realu je vždy naprostá špička, a vždy je v týmu několik hráčů top úrovně.

  0
  0

Přidat komentář

Související články

Ancelotti: Na víno bych šel s Mourinhem. Jestli budu na Cibeles zpívat? Možná znovu i tančit
Liga mistrů

Ancelotti: Na víno bych šel s Mourinhem. Jestli budu na Cibeles zpívat? Možná znovu i tančit

Televize La Sexta zveřejnila další část rozhovoru s Carlem Ancelottim, který nabrala při pondělním Media Day. Kromě Josepa Pedredola z Chiringuita s Carlettem…
Přípravy na finále vrcholí. UEFA oznámila, že oba týmy nastoupí ve svých prvních sadách dresů
Liga mistrů

Přípravy na finále vrcholí. UEFA oznámila, že oba týmy nastoupí ve svých prvních sadách dresů

Do finále Ligy mistrů mezi Borussií Dortmund a Realem Madrid zbývají pouhé tři dny. Přípravy na velký zápas sezony ve…
Ancelotti: Arda je pro mě jako dítě, Bellingham je spíše bratr
Liga mistrů

Ancelotti: Arda je pro mě jako dítě, Bellingham je spíše bratr

Novináři si během Media Day nabrali řadu rozhovorů s hráči i členy realizačního týmu. V odpoledním sportovním zpravodajství na televizi La Sexta…
Lunin tento týden ještě netrénoval a do Londýna s týmem neodletí
Liga mistrů

Lunin tento týden ještě netrénoval a do Londýna s týmem neodletí

Královský celek odcestuje do Londýna zítra v 17 hodin, aby v sobotu odehrál finále Ligy mistrů proti Borussii Dortmund. Španělská…