AS: Real Madrid obdržel nejvíce peněz z televizních práv za předchozí sezonu

AS: Real Madrid obdržel nejvíce peněz z televizních práv za předchozí sezonu
realmadrid.com

Deník AS zveřejnil podrobný rozpis příjmů z televizních práv za předchozí sezonu. Real Madrid obsadil první místo z hlediska obdržené částky. 

La Liga generuje příjmy z televizních práv pro každou sezónu jejich prodejem na domácích a mezinárodních trzích. Hrubá přijatá částka je rozdělena v poměru 90:10 mezi Primera División a Segunda División. Od hrubé částky odečte náklady na správu práv a náklady na jejich komercializaci. Poté převede čistou částku na kluby.

Čistá částka v Primera División je vypořádána následovně:

  • 50 % z celkové částky je rozděleno rovným dílem mezi všechny týmy v lize v dané sezóně,
  • 25 % se uděluje na základě sportovních výsledků, přičemž se bere v úvahu posledních 5 sezon, přičemž každé místo v tabulce má svou váhu (od 17 % za první do 0,25 % za poslední) a poslední sezona je také důležitější ve vztahu k nejstarším (35 % za poslední a 15 % za nejstarší),
  • 25 % se uděluje na základě společenské důležitosti, která se vypočítává na základě prodaných vstupenek a permanentek a příspěvku klubu na generování hodnoty TV práv (největší klub si nemůže vzít více než 20 % z tohoto podílu peněz a nejmenší méně než 2 %).

Real Madrid obdržel za minulou sezónu 160,85 milionu eur, což je snížení o 2,15 milionu eur ve srovnání s předchozí sezonou. Tato částka však poprvé od roku 2015, kdy vstoupila v platnost vyhláška o takovém prodeji televizních práv, předběhla Barcelonu, která vydělala 160,13 milionu eur oproti více než 165 milionům eur v minulé sezóně.

Příjmy z TV práv sezona 2021/2022 (zdroj: AS.com)

Dohoda s CVC

Sezona 2021/22 byla první s existující dohodou s CVC, která investuje do klubů výměnou za 8 % jejich televizních práv. To platí pro všechny kluby Primera a Segunda División kromě Realu, Barcelony, Athleticu a Ibizy.

Výše uvedené částky ještě nevykazují plnou účinnost této smlouvy, protože CVC převezme 8 % televizních práv postupně a navíc smlouva byla podepsána teprve v lednu a týkala se pouze druhé části sezóny. Kromě toho bude část závazků vůči CVC splacena jako půjčky a nebude přímo odečtena z příjmů z televizních práv.

La Liga vs. Premier League

Pro srovnání, v minulé sezóně Premier League obdržel největší peníze za televizní práva mistrovský Manchesteru City – 153,09 milionu liber (při aktuálním směnném kurzu kolem 172,99 milionu eur). Sestupující z posledního místa Sheffield United dostal nejméně – 100,6 milionu liber (kolem 113,7 milionu eur). Tato částka odpovídala čtvrtém výsledku v celé La Lize!

Premier League zaplatila klubům z první ligy v minulé sezóně za televizní práva více než 2,5 miliardy liber, tedy přibližně 2,87 miliardy eur. V případě Primera División to bylo 1,42 miliardy eur.

Tento rozdíl se v příštích letech ještě zvýší, protože Angličané mají garantováno přes 12 miliard eur na domácích i zahraničních televizních právech na další tři roky včetně aktuální sezóny. V případě La Ligy je známo, že tuzemská práva se za toto období prodávala za něco málo pod miliardu eur za sezonu.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: AS.com

Přidat komentář

Související články

Real překonal hranici 100 vstřelených gólů. Bez Benzemy ho táhne Jude, Vini a Rodrygo
Mužstvo

Real překonal hranici 100 vstřelených gólů. Bez Benzemy ho táhne Jude, Vini a Rodrygo

Díky třem vstřeleným gólům v úterním čtvrtfinále Ligy mistrů proti Manchesteru City se Los Blancos dostali na 101 vstřelených gólů v rámci…
Kapitán bez pásky. Valverde je neoficiálním lídrem týmu
Mužstvo

Kapitán bez pásky. Valverde je neoficiálním lídrem týmu

Fede Valverde byl v úterním utkání skutečným lídrem Realu Madrid. Uruguayec sice na rukou neměl kapitánskou pásku, ale do střetnutí vložil…
Bellinghamův nejhorší zápas za Real Madrid, komentují média výkon anglického hráče
Mužstvo

Bellinghamův nejhorší zápas za Real Madrid, komentují média výkon anglického hráče

Jude Bellingham se za velice krátkou dobu stal jedním z lídrů Realu Madrid. Svými výkony ve druhé polovině roku 2023 překvapil…
COPE: Carlo Ancelotti chce vyzkoušet Militaa proti Mallorce
Mužstvo

COPE: Carlo Ancelotti chce vyzkoušet Militaa proti Mallorce

Carlo Ancelotti chce otestovat Édera Militaa od první minuty v sobotním utkání proti Mallorce. Uvažuje totiž, že by Brazilce, který se…