El Mundo: Bernabéu mělo být finanční spásou. Teď je největší výzvou Realu
- Klub
- dnes 12:00
- 0 Komentářů
- Laša
Real Madrid si v neděli zvolí prezidenta. Ať už socios dají hlas Florentinu Pérezovi, nebo Enriquemu Riquelmemu, vítěz bude čelit stejnému problému: jak udržet finanční stabilitu klubu při zadlužení, které podle deníku El Mundo výrazně narostlo po rekonstrukci stadionu Santiago Bernabéu.
Real Madrid zítra čekají historické volby. Florentino Pérez se v nich utká s Enriquem Riquelmem a bez ohledu na to, kdo nakonec uspěje, nový prezident bude stát před obrovskou výzvou. Tou bude stabilizace klubových financí, které jsou klíčové i pro případné posily slibované během kampaně. Klub totiž stále zatěžuje vysoký dluh spojený s rozsáhlou rekonstrukcí stadionu Santiago Bernabéu.
V posledních sezónách investoval Real Madrid obrovské prostředky do modernizace stadionu. Jde o klíčový projekt Florentina Péreze, který měl umožnit klubu držet krok se „státními kluby“, podporovanými kapitálem z petrodolarů, aniž by Real musel následovat cestu mnoha rivalů a měnit se ve veřejně obchodovanou akciovou společnost. Problém je, že termíny i náklady rekonstrukce výrazně překročily původní plány. Rozpočet se měl podle dostupných informací téměř zdvojnásobit — kvůli inflaci i dodatečným úpravám, které v prvních návrzích vůbec nebyly.
Real Madrid si kvůli tomu vzal tři velké úvěry: první v roce 2018 ve výši 575 milionů eur, druhý v roce 2021 na 225 milionů eur a třetí v roce 2023 na 370 milionů eur. K tomu se v roce 2022 přidala dohoda s fondem Sixth Street, v rámci které klub přenechal 30 % příjmů z ne‑fotbalového využití stadionu na 20 let výměnou za dalších 360 milionů eur. Tyto peníze pomohly financovat rekonstrukci, pokrývat provozní náklady a lépe rozložit závazky vůči dodavatelům. Současně ale zvýšily závislost klubu na externím kapitálu — a to i přesto, že příjmy Realu jsou dnes na historickém maximu.
Podle posledních dostupných auditovaných zpráv byly úvěry určené na přestavbu stadionu Bernabéu k 30. červnu 2025 zcela vyčerpány a jejich celková výše dosáhla 1,17 miliardy eur. To zvýšilo zadlužení Realu Madrid na zhruba sedminásobek EBITDA, tedy provozního zisku před úroky, daněmi a odpisy. U běžné průmyslové firmy by taková úroveň zadlužení už sama o sobě spustila varovné signály.
Deník El Mundo upozorňuje, že auditorská společnost dosud schvalovala účetní závěrky Realu bez výhrad a dluh nikdy neoznačila za klíčový problém. Mezi rizikovými oblastmi se naopak objevovala například oceňování hráčů nebo vykazování příjmů. Analýzy auditů za roky 2021–2025 však vedou k jednomu závěru: celý ekonomický model Realu Madrid stojí na předpokladu, že modernizované Bernabéu skutečně přinese očekávaný skok v tržbách. Pokud by se tak nestalo, klub by musel brát další úvěry jen proto, aby dokázal splácet ty současné.
Problém je vidět také na hotovosti. Přestože provozní příjmy klubu rostly solidním tempem, peněžní zásoba Realu Madrid klesla z 773 milionů eur v sezoně 2021/22 na necelých 176 milionů eur na konci roku 2025. Důvod je jednoduchý: peníze, které klub vydělával, byly ve velkém reinvestovány do stadionu a do kádru. Tento odliv hotovosti byl vyrovnáván dalšími emisemi dluhu, které měly v průběhu čtyř sledovaných sezon dosáhnout celkem 895 milionů eur. Nešlo o dluh způsobený běžným hospodařením klubu, ale o financování Bernabéu, VIP prostor, dohody se Sixth Street a celého okolního stadionového projektu.
Klíčový bude okamžik, kdy stadion začne fungovat v plném rozsahu. Peníze, které se dosud vykazovaly jako investice, se totiž postupně promění v závazky zatěžující klubový dluh. Podle harmonogramu splatnosti bude muset Real Madrid od sezony 2027/28 každoročně vyčlenit přes 30 milionů eur na úhradu „ostatních finančních závazků“. Pokud do té doby stadion nezačne generovat příjmy v souladu s plánem současného vedení, běžný peněžní tok klubu nebude stačit na obsluhu dluhu. Odhady citované deníkem El Mundo uvádějí, že Real musí zvýšit normalizovanou EBITDA (ukazuje, kolik peněz klub skutečně vydělá svou činností) nad 200 milionů eur, tedy o více než 30 milionů oproti současnému stavu.
Koncerty a parkoviště
Právě proto bude muset nové vedení co nejrychleji zprovoznit ty části Bernabéu, které měly být jedním z hlavních zdrojů dodatečných příjmů, ale dnes jsou zablokované nebo nefungují naplno.
První oblastí jsou velké koncerty. Ty byly pozastaveny po stížnostech místních obyvatel, přestože podle odhadů současného vedení měly každé velké vystoupení přinášet až 700 tisíc eur čistého zisku. Florentino Pérez v rozhovoru pro El País tvrdil, že madridské úřady pracují na „speciálních normách“, které by umožnily koncerty obnovit. Tento optimismus ale zchladil poradce pro prezidentské záležitosti v rámci madridského autonomního společenství, který uvedl, že region nepřipravuje žádné předpisy šité na míru.
Druhou oblastí jsou parkoviště u stadionu Bernabéu. Real Madrid počítal s tím, že během dvaceti let přinesou více než 300 milionů eur, ale práce jsou už přes dva roky zablokované. Nedávno navíc Vyšší soud spravedlnosti v Madridu zamítl odvolání klubu, takže případ nyní míří k Nejvyššímu soudu.
V tomto kontextu nabývá na významu plán Florentina Péreze přesunout fotbalovou činnost do dceřiné společnosti a část jejích podílů prodat soukromému investorovi. Jde o návrh, který rozdělil socios, ale mohl by klubu alespoň na čas poskytnout další finanční prostor. Riquelme naopak v rozhovoru pro El País uvedl, že pokud vyhraje nedělní volby, zavede plán „přímých škrtů“ nákladů.
Laša je redaktorem portálu Bilybalet.cz. Do redakce se po dvouleté odmlce vrátil na počátku roku 2024. K fotbalu má blízko, pracuje pro český prvoligový klub a nedá dopustit na Rýmařov, odkud pochází. Realu fandí už od roku 2002, kdy ho okouzlil gól Zinedina Zidana ve finále Ligy mistrů proti Leverkusenu.
Zdroj: El Mundo