Válka o miliony mezi PSG a Mbappém
V Radě Prud’hommes probíhá slyšení mezi právníky Kyliana Mbappého a PSG. Tento pracovní soud, známý ve Španělsku jako Juzgado de lo Social, představuje poslední instanci k vyřešení sporu o 55 milionů eur, které hráč původně požadoval po svém bývalém klubu kvůli nevyplacené části platu a prémie za poslední rok smlouvy. Obě strany už předložily své klíčové argumenty a nyní se domáhají mnohamilionových odškodnění.
Mbappé žádá po PSG více než 260 milionů eur. Do této částky se započítává i 6,25 milionu eur jako odškodnění za převedení dočasných smluv na smlouvy na dobu neurčitou – jednu z hlavních právních bitev, kterou jeho tým vede, protože by mu zajistila širší ochranu a vyšší nárok na kompenzaci. Slyšení se koná dnes, avšak rozhodnutí se očekává až za několik měsíců.
Kylian, který se jednání osobně nezúčastnil, požaduje dalších 13,65 milionu eur jako kompenzační odškodnění za nedodržení výpovědní lhůty, 25,7 milionu eur jako zákonné odstupné, 44,6 milionu eur za neoprávněné propuštění, 40,4 milionu eur jako prémie za podpis smlouvy (včetně dovolené), 19 milionů eur za dlužné mzdy a dovolenou za měsíce duben až červen 2024, 1,65 milionu eur jako etickou prémii, 37,5 milionu eur za nelegálně neohlášenou práci, 37,5 milionu eur za morální obtěžování, 18,75 milionu eur za porušení pracovní smlouvy a nakonec 18,75 milionu eur za porušení povinnosti bezpečnosti.
Co požaduje PSG
PSG však přešlo do protiútoku a prostřednictvím svých právníků žádá 60 milionů eur jako náhradu škody a dalších 180 milionů eur (částku odpovídající jeho přestupu z AS Monako do PSG) na základě francouzského právního konceptu perte de chance – tedy „ztráty příležitosti“ –, jelikož Mbappé odešel jako volný hráč.
Případ začíná už v době, kdy Mbappé působí v Realu Madrid. Hráč tvrdí, že PSG se jednostranně rozhodlo nevyplatit mu zbytek posledního roku smlouvy – zhruba 55 milionů eur. Pařížský klub se však opírá o slib, který mu měl Mbappé dát: že nikdy neodejde způsobem, jenž by klubu způsobil finanční škodu, a že se zavázal této částky se vzdát.
Tento nepsaný pakt měl vzniknout po schůzce mezi hráčem, prezidentem a Luisem Camposem těsně před prvním kolem Ligue 1, kdy se dohodli na jeho návratu do tréninků pod vedením Luise Enriqueho. Klub totiž poté, co hráč v roce 2023 zaslal dopis oznamující, že smlouvu neprodlouží, Mbappého vyřadil z týmu a nevzal ho na letní přípravu v Japonsku.
Laša je redaktorem portálu Bilybalet.cz. Do redakce se po dvouleté odmlce vrátil na počátku roku 2024. K fotbalu má blízko, pracuje pro český prvoligový klub a nedá dopustit na Rýmařov, odkud pochází. Realu fandí už od roku 2002, kdy ho okouzlil gól Zinedina Zidana ve finále Ligy mistrů proti Leverkusenu.
Zdroj: MARCA
1 Komentářů
Ty kráso, to jsou částky… Ať už 260 mega, co chce Mbappe, tak 240 mega, které žádá PSG. Je mi jasný, že těchto čátek se ani jedna strana pravděpodobně nikdy nedomůže. Ale kdyby to náhou dopadlo v neprospěch Mbappeho, tak by snad musel prodat i dům a na chvíli jít bydlet do Valdebebas, aby to mohl zaplatit, né?:joy: