Valverde si prosadil své
- Mužstvo
- dnes 19:13
- 0 Komentářů
- Laša
S návratem Trenta se uruguayský záložník vrací do středu pole Realu Madrid poté, co v posledních šesti zápasech nastupoval jako pravý obránce.
Ve fotbale mají některé návraty hlubší význam než jen prosté taktické přesuny. V případě Fedeho Valverdeho jeho návrat do středu zálohy představuje návrat k jeho podstatě – do prostoru na hřišti, kde se cítí nejvolněji. Nejúderněji. A především nejvíce jako Valverde.
Zranění Tchouaméniho a návrat Trenta si vyžádaly nové úpravy v taktickém rozestavení Xabiho Alonsa. Kvůli dlouhodobé absenci krajních obránců (nejprve bývalého hráče Liverpoolu a poté Carvajala, a to hned dvakrát) našel baskický trenér v Uruguayci spolehlivé řešení pro pravou stranu obrany. Díky své fyzické výdrži, taktické disciplíně a schopnosti číst hru se Valverde dokázal této roli přizpůsobit se ctí – i když nikdy nepřestal být záložníkem převlečeným za beka.
Z 14 zápasů, které „osmička“ odehrála v této sezóně pod vedením Xabiho Alonsa, nastoupil Fede Valverde hned v šesti případech jako pravý obránce — dvakrát v Lize mistrů a čtyřikrát v domácí soutěži. Pro něj to nebyla neznámá role. Už za Ancelottiho v Realu Madrid ji zastával v 15 ze 65 utkání minulé sezóny. Dva z jeho jedenácti gólů a čtyři z osmi asistencí tehdy přišly právě z této pozice — důkaz jeho schopnosti přizpůsobit se jakémukoliv hernímu kontextu.
Přesto „Sokol“ nikdy neskrýval, že jeho srdce patří záloze. Tam může být motorem i plícemi týmu. Rovnováhou i dynamikou. Hráčem, který dokáže bránit i tvořit. Jeho pohyb mezi oběma vápny, cit pro tempo hry a neúnavná práce z něj dělají komplexního fotbalistu — nepostradatelný článek v systému každého trenéra. A přestože dříve vyjadřoval pochybnosti o roli krajního beka, po porážce na Anfieldu své stanovisko přehodnotil.
„Snažím se tu roli využít a užívat si ji. Chci se dál učit a růst. Je pravda, že mi dnes chybělo trochu víc průniků a šancí, ale měl jsem určitý strach při bránění. Přesto si to užívám, jsem spokojený, daří se mi a chci v tom pokračovat,“ prohlásil uruguayský záložník.
Nyní, když je Tchouaméni mimo hru, se Valverde vrací tam, odkud ve skutečnosti nikdy nechtěl odejít. Xabi Alonso tak znovu získává svého nejvšestrannějšího záložníka do prostoru, kde může být nejvíce rozdílovým hráčem. Charrúa se vrací ke svým kořenům — na území, kde se zrodila jeho fotbalová identita a kde znovu slibuje být tepajícím srdcem zálohy Realu Madrid.
Laša je redaktorem portálu Bilybalet.cz. Do redakce se po dvouleté odmlce vrátil na počátku roku 2024. K fotbalu má blízko, pracuje pro český prvoligový klub a nedá dopustit na Rýmařov, odkud pochází. Realu fandí už od roku 2002, kdy ho okouzlil gól Zinedina Zidana ve finále Ligy mistrů proti Leverkusenu.
Zdroj: AS