Xabi: Týden po týdnu budeme lepší

Xabi: Týden po týdnu budeme lepší
Xabi Alonso (zdroj: realmadrid.com)

Před historickým návratem Realu Madrid na stadion Carlos Tartiere po 23 letech vystoupil Xabi Alonso na tiskové konferenci s klidem, vizí a důrazem na týmový růst. Zdůraznil význam zápasu nejen pro Oviedo, ale i pro svůj tým, který se podle něj bude „z týdne na týden zlepšovat“. Mluvil o taktické přípravě, flexibilitě rozestavení, roli mladých hráčů jako Mastantuono, i o očekáváních od hvězd jako Vinícius či Mbappé. Věří v sílu kolektivu, otevřenou konkurenci a postupné budování identity svého Realu.

[Real Madrid TV] Po 24 letech se Real Madrid vrací na stadion Carlos Tartiere k zápasu La Ligy. Jak vidíte zítřejší utkání a v jaké formě je Real Madrid?
Pro Oviedo a jeho fanoušky je to určitě výjimečný moment ze dvou důvodů. Zaprvé – návrat do La Ligy po tolika letech, z čehož mám velkou radost, a Santimu jsem už pogratuloval. Zadruhé – pro nás je to první venkovní zápas sezóny, což je také důležité. Po domácím startu je klíčové, jaké dojmy si odneseme a jak se budeme dál rozvíjet. Venku je zásadní být konkurenceschopní, bez ohledu na to, kde hrajeme, chceme si držet vysokou úroveň – to je směr, kterým se chceme ubírat. Jsme teprve ve třetím týdnu sezóny, ale na zítřejší zápas se opravdu těšíme.“

[Cadena SER] Nezeptám se na základní jedenáctku, ale na Franca Mastantuona. Kdybychom řekli, že by zítra mohl nastoupit v základu – byla by to přehnaná domněnka, nebo skutečně může začít od první minuty? Jak jste ho naposledy hodnotil?
Hrál dobře – po příchodu na hřiště přinesl týmu energii a pozitivní impuls. Zítra je v nominaci, takže – stejně jako každý jiný – má šanci nastoupit.“

[Televisión Española] V takový den bych se chtěl zeptat na někoho z Ovieda – na Santiho Cazorlu. Jak na něj vzpomínáte jako na hráče z dob reprezentace? Mluvili jste spolu v posledních dnech?
Nemluvili jsme spolu, protože po posledním zápase jsem se soustředil na přípravu toho zítřejšího – víc na naši hru než na společenské záležitosti. Na Santiho mám skvělé vzpomínky – nejen jako na hráče, ale i jako na kamaráda. Myslím, že poprvé jsme se potkali kolem Eura 2008: všichni, kdo tehdy přišli, vytvořili výbornou kabinu, a Santi je z těch hráčů, které si oblíbíte jak zevnitř, tak zvenčí. Po fotbalové stránce – výjimečný hráč. Pamatuju si na první dojem, když přišel – byl skvělý. Mám velkou radost z toho, čeho dosáhl, a že se vrátil domů, kde si užívá roli opory v Oviedu. Zítra si s ním určitě popovídám.“

[Jugones] Otázka na Viníciuse. V poslední době má slabší statistiky – žádný gól ani asistence v pěti zápasech. Říkal jste, že u vás nejsou „jistoty“. Je Vinícius pro vás jistotou?
Říkal jsem nedávno, že kontext Klubového mistrovství světa byl jiný. Pro mě sezóna začala až posledním zápasem s Osasunou – odehráli jsme zatím jen jedno utkání, takže ke statistikám přistupuji opatrně. Všichni hráči jsou důležití, spoléhám na každého. Od chvíle oznámení nominace až po výběr základní jedenáctky – každý může být pro tým klíčový.“

[Okdiario] Zvykáme si na novou éru s vámi jako trenérem. Dnes, když jsme přišli na trénink, viděli jsme, že dvě hřiště jsou „rozkouskovaná“ čarami, rozdělená na sektory. Co tím chcete dosáhnout? K čemu to slouží a jak to pomáhá?
To jsou hřiště, na kterých běžně trénujeme. Slouží k taktickým úkolům, práci na formacích, cvičením s míčem i bez něj – dávají naší práci strukturu a jasné body, od kterých se můžeme odrazit. Používám to od začátku své trenérské kariéry. Pomáhá to při vytváření konceptů a herních nápadů. Na zápasovém hřišti to dělat nemůžeme, ale v tréninkovém prostředí – kde trávíme nejvíc času – ano. Vždycky jsem tak pracoval a i tady v tom pokračujeme.“

[Cadena COPE] Zdůrazňujete, že s Rodrygem počítáte, ale jeho role se zjevně změnila. Do finále poháru byl u Carla téměř jistou volbou, zatímco u vás – mezi přípravnými a soutěžními zápasy – má devět startů a v základu nastoupil jen jednou, při premiéře. Mluvil jste s Rodrygem o jeho roli v této sezóně? A je to, že teď hraje méně, čistě vaše rozhodnutí, nebo je v tom i nějaký signál od klubu, třeba kvůli možnému odchodu?
Navážu na předchozí otázku: pro mě sezóna – a vlastně i moje ‚éra‘ tady – začala až teď, protože Klubové mistrovství světa mělo jiný kontext. Sestava, kterou jsme tehdy měli, se liší od té, kterou teď budujeme. Odehráli jsme zatím jen jeden zápas. Všechny rozhodnutí ohledně hry a výběru základní jedenáctky jsou moje – výhradně moje. Samozřejmě je konzultuji s realizačním týmem, vybíráme to nejlepší pro každý zápas. Mluvím s mnoha hráči – s Rodrygem také, samozřejmě.“

[EFE] Ve vašem předchozím týmu, Bayeru Leverkusen, hrály důležitou roli standardní situace, zejména přímé kopy. Měl jste Grimalda; tehdy jste říkal, že má „malou nohu“ a skvěle trefuje míč. Překvapil vás v Realu někdo podobně? A věnujete se standardkám intenzivně?
Zatím jsme na to neměli tolik času, ale máme hráče s opravdu vysokou kvalitou. Arda zahrává standardky velmi dobře, Trent také, Franco – ať už rohy nebo přímé kopy. Kylian byl v minulosti také jejich exekutorem. Ještě jsme se tomu nestihli věnovat naplno, protože máme před sebou ještě několik věcí, ale ‚malou nohu‘ jsem nevymyslel já – to je dané jejich stavbou těla, a pak už rozhoduje technika kopu. Možností máme dost.“

[Onda Cero] Do konce přestupového okna zbývá devět dní. Považujete kádr za uzavřený, nebo byste ještě chtěl středního záložníka? A co se týče Rodryga nebo Ceballose – je kádr uzavřený i z hlediska možných odchodů a příchodů?
Jsem spokojený s týmem, který máme, ale v našem prostředí je potřeba být připravený na různé scénáře. Pokud nastanou změny, víme, jak na ně reagovat. V tuto chvíli – jsem s kádrem spokojený.“

[El País] Mastantuono – nová tvář, zatím málo známá. Vnímáte ho především jako ofenzivního hráče, nebo může plnit i roli ve středu pole?
Myslím, že může hrát jak v nejvyšší linii, tak jako spojka – tedy na pozici desítky. U nás zatím odehrál jen dvacet minut, ale v River často působil jako klasická desítka, někdy jako podhrot, a postupně se přesouval i na křídlo. Má kvalitu na to, aby fungoval v obou prostorech – mezi liniemi i výš. Je pohyblivý, dobře se napojuje na spoluhráče. Má rád kombinaci, nehraje jen individuálně. Ať už z nižší nebo vyšší pozice – zvládá to. Nevidíme ho jako hráče do dvojitého pivotu, spíš ho vnímáme výš.“

[AS] Říkáte, že nemáte „jistoty“, ale předpokládáme, že Bellingham pro vás bude velmi důležitý. Na začátku ligy na něj kvůli zákroku nemůžete spoléhat. Do jaké míry vás jeho absence omezuje a jak ovlivnila rozestavení 4-3-3 v posledním zápase?
Je to systém, do kterého se Jude může velmi dobře zapojit. Kdybych si myslel, že během sezóny nebudeme mít žádná zranění, byl bych naivní – zranění přijdou, jako teď u Juda, Eduarda, Endricka nebo Mendyho, a přijdou i později. Nikdo neodehraje všechny minuty. Všichni budou rotovat, každý dostane svůj prostor a roli – a to se pak rozloží v praxi.“

[Marcelo Doval] V Argentině vyvolala rozruch situace z posledního zápasu, kdy část Bernabéu skandovala jméno Franco a tím ho oslavovala. Mnozí nechápali, jak je možné takto žít minulostí a „odsuzovat“ člověka jen kvůli jménu. Mluvil jste s hráčem a žádal ho, aby se držel stranou těchto debat?
Ne, nemluvil jsem s ním, protože se soustředím na hráče jako takového. Vidím, že u Franca je všechno v pořádku – dobře trénuje, skvěle zapadá do týmu, působí dojmem, že je tu déle, než ve skutečnosti je. Vidím u něj úsměv, ne starosti.“

[El Desmarque] Ještě k Viníciusovi. Od epizody se Zlatým míčem působí trochu „utlumeně“, na hřišti i mimo něj. Stále také nedošlo k prodloužení jeho smlouvy. Znepokojuje vás ten mediální rozruch kolem něj? A jak ho vnímáte – ovlivňují ho tyto věci?
Vnímám ho dobře. Jsme na úplném začátku sezóny: týden jsme se připravovali na zápas s Osasunou, teď pár dní na Oviedo. Kromě Klubového mistrovství světa uplynulo opravdu málo času. Vnímám ho jako v pořádku. Teprve začínáme, všichni mají obrovskou chuť na úspěšný rok. Víme, jak důležitá je tahle sezóna – jako každá v Madridu – a všichni mají velmi dobré nastavení. To je klíčové.“

[MARCA] Když se vrátíme k rozestavení – bude jedno stálé, nebo ho budete měnit? Teď se vracejí hráči jako Rüdiger a máte víc stoperů. Mluvil jste s hráči o tom, v jakém systému se cítí nejlépe?
Samozřejmě, že o tom mluvíme. Hodně diskutujeme o hře a o tom, jak se můžeme zlepšovat. Po malém počtu zápasů máte málo informací, takže je potřeba analyzovat a společně tvořit to, co můžeme dělat. Myslím, že máme typologii hráčů pro různé systémy – pokud máme jasnou myšlenku a víme, proč něco děláme. Už jsme to trochu zkoušeli, abychom viděli, jaký ‚aromát‘ to zanechá. Myslím, že můžeme být flexibilní, protože někteří hráči už hráli v různých systémech a dobře tomu rozumí.“

[Castilla-La Mancha Media] Je zřejmé, že jste měli málo času na přípravu, hráli jste Klubové mistrovství světa. Jak daleko – fyzicky i herně – vidíte svůj tým ve srovnání s Barcelonou? Jste zatím pozadu, nebo se ty rozdíly rychle vyrovnají?
To mě vůbec netrápí. Zajímá mě náš vlastní výkon a to, kde se nacházíme. Věřím, že týden po týdnu budeme lepší. Každým zápasem se můžeme posouvat a růst jako tým – to je to, čemu se věnuji.“

[Radio Nacional de España] Pozitivní bylo, že Kylian Mbappé působil vyspěleji, výbušněji. Myslíte, že se vám podaří dostat z něj tu nejlepší verzi? A druhá věc – v minulé sezóně dal 44 gólů. Stanovil jste s ním nějaký gólový cíl?
Ne. Mým cílem je mu pomoci, aby mu tým pomáhal – a aby on pomáhal týmu vyhrávat zápasy. Jde o to, aby se cítil dobře, a aby se dobře cítili i ostatní. Je to otázka celého týmu, a Kylian je jeho klíčovou součástí – díky své váze a vlivu na ostatní. Čím lépe do sebe zapadnou jednotlivé části skládačky, tím snáz budeme fungovat jako tým s velmi kvalitními hráči, které máme. A právě to má být naše hlavní síla.“

 

Laša je redaktorem portálu Bilybalet.cz. Do redakce se po dvouleté odmlce vrátil na počátku roku 2024. K fotbalu má blízko, pracuje pro český prvoligový klub a nedá dopustit na Rýmařov, odkud pochází. Realu fandí už od roku 2002, kdy ho okouzlil gól Zinedina Zidana ve finále Ligy mistrů proti Leverkusenu.


Zdroj: realmadryt.pl

Přidat komentář

Související články

PREVIEW: Real Oviedo – Real Madrid. Liga se vrací na beznadějně zaplněné Tartiere po 24 letech
La Liga

PREVIEW: Real Oviedo – Real Madrid. Liga se vrací na beznadějně zaplněné Tartiere po 24 letech

Poslední návštěva Realu Madrid na stadionu Tartiere se uskutečnila v listopadu 2002 při pohárovém utkání, které skončilo jednoznačným vítězstvím Bílého…
LA LIGA: Real Oviedo – Real Madrid. Nominace Los Blancos odtajněna!
La Liga

LA LIGA: Real Oviedo – Real Madrid. Nominace Los Blancos odtajněna!

První výjezd sezóny! Real Madrid se v neděli představí na hřišti Ovieda, které se do La Ligy vrací po dlouhých…
Xabi: Jsem spokojený s kádrem, který máme, ale člověk musí být vždy připravený
La Liga

Xabi: Jsem spokojený s kádrem, který máme, ale člověk musí být vždy připravený

Xabi Alonso se dnes zúčastnil tiskové konference před zítřejším utkáním proti Realu Oviedo v rámci La Ligy. Přinášíme nejdůležitější vyjádření…
ESPN: Více kilometrů, držení míče a rychlých zisků než za Ancelottiho
La Liga

ESPN: Více kilometrů, držení míče a rychlých zisků než za Ancelottiho

Real Madrid zahájil La Ligu vítězstvím 1:0 nad Osasunou díky penaltě Kyliana Mbappého. ESPN uvádí, že po krátké přípravě tým…