Proč se zranění hráči Realu Madrid vrací dříve, než se čekalo?

Proč se zranění hráči Realu Madrid vrací dříve, než se čekalo?
Vinícius Júnior (zdroj: realmadrid.com)

Minulý pátek se stalo něco nečekaného. Vinícius, kterému byla diagnostikována tří až čtyřtýdenní absence kvůli svalovému zranění, se vrátil do tréninku s týmem po pouhých 12 dnech. A dnes, 16 dnů od zranění, může hrát v utkání Ligy mistrů proti Bergamu. Brazilcův případ je posledním z dlouhé řady hráčů, u nichž se očekával mnohem delší návrat, a kteří téměř zázračně urychlili svůj rehabilitační proces. Vše má ale své vysvětlení.

Průběh událostí

Nejprve fakta: Eduardo Camavinga se zranil v srpnu, čekala se pauza v délce šesti až sedmi týdnů, on byl zpět ale už po pěti. Ve stejném měsíci byl zraněn také Jude Bellingham. Mimo měl být měsíc, vrátil se však po třech týdnech. V září nastala podobná situace také u Daniho Ceballose. Ten místo dvou měsíců marodil pouze pět týdnů. Rekordmanem v tomto ohledu je Brahim Díaz, který podle prognóz měl scházet až dvanáct týdnů, on však rehabilitaci zkrátil o rovnou polovinu. Mbappé, který v říjnu měl chybět dva až tři týdny, byl nakonec mimo pouze sedm dnů, aby se hlásil na zápas proti Lille. Podobný vzorec se v říjnu opakoval také s Rodrygem (místo tří týdnů scházel jen dva). Naposledy se zkrátila rekonvalescence u Tchouaméniho (z čtyř až šesti týdnů byl měsíc), Lucase (ze tří týdnů na dva) a konečně i u Viniho (od tří až čtyř týdnů na dva).

Za těmito zrychlenými návraty, které hraničí se zázrakem, se skrývá jasně definovaný modus operandi, který vyvinuli zdravotníci ve spolupráci s oddělením komunikace klubu. Ten je zodpovědný za poskytování informací médií (a jejich prostřednictvím fanouškům a členům) o časovém rámci, který je potřebný pro zotavení konkrétního hráče.

Komunikační strategie

Real Madrid obvykle uvádí delší rehabilitační období, než se skutečně očekává. Jde o jakousi ochranu lékařů i hráčů samotných – jakousi záchrannou síť. V minulosti byly informace o úrazech přesnější, ale to způsobovalo konflikty, kdy byla doba nepřítomnosti nakonec delší, než bylo plánováno. Mezi fanoušky a médii panovaly pochybnosti: byla diagnóza správná? Byly rehabilitační metody účinné? Současný model předpokládá pesimističtější předpovědi, což snižuje tlak na zdravotnický personál a hráče. Díky tomu není nikdo pod tlakem na dodržování konkrétních termínů a vracení zboží vypadá „expresně“, i když ve skutečnosti tomu tak vždy není.

Individuální přístup

Každý případ zranění je analyzován individuálně, i když platí společný protokol. Hráči si hned na začátku určí, kolik času stráví rehabilitací s fyzioterapeuty, kolik času stráví tréninkem na hřišti a kolik času mohou odehrát v prvním zápase po návratu. Často se tyto plány mění kvůli potřebám týmu nebo pocitům hráče. Například Rodrygo měl 1. prosince hrát 20 minut proti Getafe, ale nakonec hrál 60 minut. O několik dní později pocítil nepohodlí, což ho donutilo dát si pauzu a vynechat zápas proti Gironě.

Carlettova rozhodnutí

Ancelotti je obvykle toho názoru, že pokud je hráč v nominaci na zápas, měl by být připraven hrát od první minuty, a neměl by být nouzovou variantou na lavičce. Příklad: V listopadu 2023 se na reprezentačním srazu zranil Vinícius Júnior, který utrpěl zranění dvouhlavého svalu stehenního a šlachy na levé noze. Vynechal 7 zápasů do konce roku. Vrátil se 3. ledna 2024, kdy v základní sestavě nastoupil proti Mallorce. Dnes má velkou šanci naskočit také v základní sestavě proti Atalantě Bergamo poté, co vynechal duely proti Liverpoolu, Getafe, Bilbau a Gironě.

Podobné situace nastaly také v případě Bellinghama. Ten se po zranění ramene vrátil v listopadu 2023 hned do základní sestavy proti Cádizu a vstřelil gól. Letos v únoru po zranění kotníku naskočil do základu proti Valencii. Tchouaméni se po zranění kotníku vrátil hned do základní jedenáctky v Bilbau.

Ochrana a strategie hráče

Real Madrid zkracuje plánované rehabilitační období, aby ochránil hráče a snížil tlak. Pouze ve výjimečných případech, jako je Mbappé, který svůj návrat uspíšil v klíčovém utkání proti Lille, se hráči vracejí nejprve na lavičku. Vinícius čeká na Ancelottiho rozhodnutí o tom, zda bude dnes v základní sestavě.

Laša je redaktorem portálu Bilybalet.cz. Do redakce se po dvouleté odmlce vrátil na počátku roku 2024. K fotbalu má blízko, pracuje pro český prvoligový klub a nedá dopustit na Rýmařov, odkud pochází. Realu fandí už od roku 2002, kdy ho okouzlil gól Zinedina Zidana ve finále Ligy mistrů proti Leverkusenu.


Zdroj: Relevo

Přidat komentář

Související články

MARCA: Klub bude hledat ideální řešení pro pravý kraj obrany. Debata o trenérovi není na pořadu dne
Mužstvo

MARCA: Klub bude hledat ideální řešení pro pravý kraj obrany. Debata o trenérovi není na pořadu dne

Po finále proti Barceloně nechtěl Carlo Ancelotti kritizovat individuální výkony. Hovořil pouze o týmu jako celku. Další vysoká prohra v El…
Vlk v rouše beránčím. Bellingham bere na svá bedra osud týmu a touží po odvetě v El Clásiku
Mužstvo

Vlk v rouše beránčím. Bellingham bere na svá bedra osud týmu a touží po odvetě v El Clásiku

Jude Bellingham je dnes duší a vůdcem Realu Madrid. Anglický záložník si často bere osud týmu na svá bedra. Nejinak…
Co dělají hráči Los Blancos na pokojích ve volném čase? Ancelotti to nechtěl vědět, pátral po tom novinář Releva
Mužstvo

Co dělají hráči Los Blancos na pokojích ve volném čase? Ancelotti to nechtěl vědět, pátral po tom novinář Releva

„Svým hráčům nechávám hodně volnosti. Baví se spolu, v týmu vládne dobrá atmosféra. Nevím co dělají ve svých pokojích a ani…
Raúl Asencio vytahuje své drápy a pohřbívá pochybnosti, které panovaly o jeho charakteru
Mužstvo

Raúl Asencio vytahuje své drápy a pohřbívá pochybnosti, které panovaly o jeho charakteru

Raúl Asencio byl jedním z hlavních protagonistů bouřlivého závěru zápasu mezi Realem Madrid a Mallorkou. Na hřiště se dostal poté, co…