Tři věci, které se Real může naučit od Arsenalu
- Mužstvo
- 18. dubna 2025
- 0 Komentářů
- Laša

Arsenal si více než zaslouženě zajistil postup do semifinále Ligy mistrů, o tom není pochyb. Ve skutečnosti tým Mikela Artety překvapil Los Blancos třemi tak jednoduchými řešeními, že je až s podivem, že na něco podobného v Valdebebas nikdo nepřišel už měsíce.
Zatímco fanoušci stále hledají odpovědi, klub jako by rezignoval na řešení očividných problémů. Před sezonou Real Madrid přišel o klíčovou osobnost v podobě Toniho Kroose, stejně jako o dva nenápadné, ale zásadní hráče – Nacha a Joselua. Od chvíle, kdy Bílý balet oslavil svůj patnáctý triumf v Lize mistrů, se během osmi měsíců prakticky všechno rozpadlo. Carlo Ancelotti žádal posily do zálohy i obrany, místo toho však dostal dva útočníky, upozorňuje deník MARCA.
Ačkoliv kouč dlouho improvizoval, styl, jakým Real vypadl z Ligy mistrů, nelze omluvit. Arsenal v tomto dvojzápase využil tři základní principy, které Real Madrid dříve tvrdohlavě odmítal. Jelikož ne každá noc na Bernabéu může být magická, stojí za to se tentokrát inspirovat u Arsenalu – jak lze relativně snadno přejít od chaosu k dobře organizovanému týmu s jasnou vizí.
Mbappého příchod měl být vrcholem velkolepého projektu, avšak sám o sobě nestačí. Francouz však poukazuje na hlubší strukturální problém. Zatímco Real Madrid na Bernabéu spoléhal na svou mystickou auru, Arsenal ukázal, že klidná a disciplinovaná hra dokáže tento efekt rozbít, konstatuje MARCA.
Práce hvězdných hráčů
„Až přijde den, kdy se moje etapa zde uzavře, udělám jedinou věc: poděkuji klubu. Může se to stát zítra, za měsíc nebo za rok,“ pronesl Carlo Ancelotti před dvojzápasem, který možná právě rozhodl o jeho osudu. Italský trenér si zaslouží maximální respekt. Jeho přínos k novodobé historii Realu Madrid je nepopiratelný. Přesto se v jeho dosud bezchybném řízení týmu nabízí jediná kritika – požadování většího nasazení a lepšího přístupu od svých ofenzivních hráčů.
„Tým do zápasu vložil vše, což dříve nebylo samozřejmostí. Ve srovnání s loňskou sezónou nám chyběla týmová mentalita,“ cituje MARCA další Ancelottiho vyjádření. Po většinu sezony kouč nevyžadoval větší intenzitu, což ale neznamená, že si její absence nebyl vědom. Stačí se podívat na útočnou trojici Arsenalu, aby bylo jasné, kde byl problém.
Saka, Martinelli a Merino ukázali, že moderní útočník musí zvládat nejen ofenzivní hru, ale i defenzivní práci. V některých momentech se jejich role proměnila takřka v krajní obránce v Artetově taktické formaci. Neustále se vraceli, bojovali o míče, podporovali spoluhráče před sebou i za sebou.
Kontrast s tím, co na Emirates předvedli Bellingham, Mbappé, Vinícius a Rodrygo, byl až bolestně očividný.
Akademie má svůj smysl
Tento bod může vyvolat určité rozpaky, zejména pokud se zmíní Raúl Asencio. Jeho zařazení do prvního týmu však bylo především dílem náhody. V létě nebyl považován za kandidáta na přesun do prvního týmu. V hierarchii akademie stáli před ním Joan Martínez a Jacobo Ramón, kteří však byli v onu osudnou dobu vyřazeni kvůli zranění. Přestože byl Asencio až třetí volbou, dokázal se na hřišti vyrovnat úrovni ostatních. To naznačuje, že Real Madrid může ze své akademie těžit mnohem více, než se původně očekávalo.
V Arsenalu je přístup odlišný – mladí hráči dostávají prostor bez obav. Nejlepším příkladem je Myles Lewis-Skelly, jehož jméno si už nyní není třeba zapisovat. Osmnáctiletý talent se stal nedílnou součástí současného týmu Kanonýrů. Na Bernabéu předvel výkon, který odpovídal velikosti stadionu, ačkoli čelil obrovské výzvě. Přesto dokázal dominovat v defenzivních soubojích – vyhrál 9 z 11 duelů, byl nejčastěji faulovaným hráčem (5), připsal si 4 úspěšné odběry a ani jednou nebyl přelstěn soupeřem. Sám fauloval pouze jednou, vyčísluje MARCA.
Málokdo by očekával, že hráč zažívající svou první profesionální sezónu bude schopen takového výkonu. Lewis-Skellyho příklad ukazuje, jak důležité je dát mladým skutečnou šanci. A není těžké si představit, že podobnou příležitost by mohli dostat i Lorenzo, Valde, Aguado či Fortea.
Absence fotbalové kvality i vůle: Real Madrid narazil na realitu
Real Madrid měl problémy už v ligové fázi, ve vyřazovací se jeho trápení jen prohloubilo. Nakonec přišlo vyřazení tím nejbolestivějším způsobem. Před odvetou se mluvilo o srdci a bojovnosti, ale nakonec proti Los Blancos stál dobře organizovaný soupeř, který se nenechal ovlivnit snahou o vytvoření mystické atmosféry.
„Chyběl nám fotbalová kvalita, intenzita, vyhrané souboje i konkurenceschopnost. Navíc jsme narazili na soupeře, který byl jednoduše lepší,“ shrnul dvojzápas stručně a přesně Dani Ceballos.
Zranění španělského hráče nepochybně narušilo Ancelottiho plány, ale nemůže sloužit jako omluva. Real Madrid byl ve výstavbě hry bezmocný. Valverde, který se dříve či později bude muset stát kreativním záložníkem světové úrovně, tentokrát nedokázal diktovat tempo hry vedle Tchouaméniho.
„Musíme přijmout vyřazení i kritiku, která nás čeká. Hlavy ale neskláníme, protože v předchozích letech jsme si v této soutěži vedli velmi dobře,“ cituje MARCA další Ancelottiho vyjádření.
Ať už se na dvojzápas s Arsenalem podíváme jakkoli, chyběla především samotná fotbalová hra. Remontada žila spíše jen na tribunách. Pokud ofenziva nefunguje, pak je nutné alespoň nechat na hřišti vše – a to se nestalo. Chyběl tlak i skutečná touha něco změnit. Arsenal odjížděl z Madridu se dvěma góly, protože… víc jednoduše nepotřeboval.
Laša je redaktorem portálu Bilybalet.cz. Do redakce se po dvouleté odmlce vrátil na počátku roku 2024. K fotbalu má blízko, pracuje pro český prvoligový klub a nedá dopustit na Rýmařov, odkud pochází. Realu fandí už od roku 2002, kdy ho okouzlil gól Zinedina Zidana ve finále Ligy mistrů proti Leverkusenu.
Zdroj: MARCA