Tři odpovědi a tři otázky po hořké porážce v El Clásiku

Real Madrid se musel smířit s bolestivým koncem sezóny, když v El Clásiku na Montjuïcu podlehl 4:3 svému úhlavnímu rivalovi. Kylian Mbappé přivedl Los Blancos do vedení 2:0, ale následoval kolaps, který Barceloně umožnil otočit skóre ještě před poločasem na 4:2. Mbappého zkompletovaný hattrick ve druhé půli už znamenal jen kosmetickou úpravu výsledku. Real Madrid utrpěl druhou ligovou porážku proti Barceloně v sezóně a třetí prohru v posledních sedmi zápasech.
Tři odpovědi:
Jak mohl Ancelotti sestavit obranu s tak omezenými možnostmi?
Zrovna když se zdá, že krize v obraně nemůže být horší, přijde další rána. Dani Carvajal, Éder Militão, Antonio Rüdiger, David Alaba, Ferland Mendy a Eduardo Camavinga byli mimo hru, což znamenalo, že Ancelotti měl minimální manévrovací prostor. Výsledkem byla čtveřice Lucas Vázquez, Aurélien Tchouaméni, Raúl Asencio a Fran García, která se sestavila víceméně sama.
Jedinou opravdovou otázkou bylo, zda by Fede Valverde mohl být stažen do obrany, aby pravou stranu stabilizoval místo Vázqueze. Vázquezův výkon, v němž vyhrál pouze 60 % svých soubojů a zároveň chyboval před gólem soupeře, ukázal, že tato varianta mohla být lepší volbou.
Přesto je pochopitelné, proč se Ancelotti rozhodl jinak. Obětovat klíčového záložníka v zápase, který Real Madrid musel vyhrát, nebylo jednoduché rozhodnutí. Jenže ve finále se ukázalo, že obrana byla největší slabinou týmu – a to už od chvíle, kdy zazněl úvodní hvizd.
Může Barcelona prodloužit svou dominanci v El Clásiku a přiblížit se éře Pepa Guardioly?
Barcelona si připsala už čtvrté vítězství v řadě proti Realu Madrid, když ovládla všechny čtyři vzájemné zápasy této sezóny od příchodu Hansiho Flicka. To je její nejdelší vítězná série proti Madridu od doby, kdy Pep Guardiola jako trenér vyhrál prvních pět Clásik – než jeho nadvláda skončila v roce 2012.
Dalším zajímavým faktem je, že El Clásico nepoznalo remízu už 18 ligových zápasů v řadě. Tato statistika dokonale vystihuje, jak se duel mezi Realem Madrid a Barcelonou stal extrémně vyhroceným – vítězové berou vše, zatímco poražení odcházejí s tvrdou lekcí.
Letos Flick jednoznačně našel způsob, jak nad Realem Madrid dominovat. Pokud chtějí Madridistas v příští sezóně opět bojovat o titul, musí rychle najít odpověď na Flickovu taktiku, jinak hrozí, že jejich největší rival bude dál diktovat tempo v největším zápase španělského fotbalu.
Zůstává po tomto zápase boj o titul otevřený?
Ne. Barcelona sice ještě matematicky titul nezískala, ale s sedmibodovým náskokem a pouhými třemi zbývajícími zápasy je už prakticky na dosah. Pokud Real Madrid ve středu neporazí Mallorcu, Barcelona se stane mistrem, aniž by musela odehrát jedinou minutu.
Pokud by se tak nestalo, může Barcelona rozhodnout o titulu hned ve čtvrtek, stačí jí k tomu vítězství v katalánském derby proti Espanyolu. Kdyby v derby neuspěla a Real Madrid zvítězil proti Mallorce, mohla by si zajistit titul příští víkend v domácím utkání proti Villarrealu.
Stačí jí dvě remízy ze zbývajících tří zápasů, protože díky vítězství v obou ligových El Clásicích má lepší bilanci vzájemných zápasů. Pokud Real Madrid chce ještě něco změnit, potřeboval by fotbalový zázrak.
Tři otázky:
Měl by Carlo Ancelotti dokončit sezónu?
Frustrace fanoušků Realu Madrid vůči Carlovi Ancelottimu je pochopitelná. Některá jeho rozhodnutí – jako například celosezónní nasazení Lucase Vázqueze na pravý kraj obrany – vyvolávají dojem tvrdohlavého trenéra, který nehodlá měnit svůj přístup ani napravit chyby. Sotva se dá očekávat, že by ve zbývajících dvou týdnech přinesl zásadní zlepšení.
Fotbal však není jen o taktice a výsledcích, ale také o emocích. Je stále jasnější, že Ancelotti nebude pokračovat do Klubového mistrovství světa a že dohoda o příchodu Xabiho Alonsa na lavičku Realu Madrid už čeká jen na oficiální potvrzení.
Přesto je třeba připomenout, že Ancelotti je nejúspěšnějším trenérem v historii klubu. A i když jeho odchod není ideální, zaslouží si možnost dokončit poslední tři ligové zápasy se ctí. Na konci sezóny už nejde o mnoho – a horší už to pravděpodobně nebude.
Existuje zápas, který lépe vystihuje sezónu Realu Madrid?
Sezóna plná očekávání. Tolik nadějí, tolik příležitostí. Real Madrid měl všechny předpoklady, aby dokázal nemožné – aby překvapil a přepsal limity. Jenže místo toho přišly zbytečné chyby, chybná rozhodnutí, zranění klíčových hráčů, a nakonec i mentální selhání, které odhalilo nedostatky v týmu.
To, že Ancelotti vstoupil do klíčového květnového Clásika se sestavou, jakou měl, odráží nesprávná rozhodnutí nejen z léta, ale i ze zimního přestupového období. Navíc se stále drží stejných hráčů a taktiky – dokonce proti stejnému barcelonskému systému, který už třikrát v sezóně Real Madrid snadno porazil.
Říká se, že opakovat stejný proces a očekávat jiný výsledek je definicí šílenství. Madridistas možná měli pocit, že ho v neděli sledovali na vlastní oči.
Spoléhá Real Madrid příliš na Kyliana Mbappého?
Kylian Mbappé se nesmazatelně zapsal do historie El Clásika jako první hráč, který vstřelil hattrick, a přesto odešel poražen. Tento zápas dokonale ilustroval, jak moc na něm Real Madrid závisí. Jeho xG (očekávané góly) 2.06 tvořilo 77 % celkového očekávaného skóre týmu. Další 0.49 přidal střídající Víctor Muñoz, zatímco žádný jiný hráč Realu nepřekročil hranici 0.05.
Jiné klíčové hvězdy, jako Vinícius Júnior a Jude Bellingham, byly neutralizovány barcelonskou taktikou a za celý zápas si mezi sebou připsaly jedinou střelu. Možná největším varovným signálem však bylo střídání.
Jedenadvacetiletý Víctor Muñoz, debutující v prvním týmu, byl poslán na hřiště v 88. minutě ve snaze vyrovnat – a to dokonce před Rodrygem Goesem.
Carlo Ancelotti se může odvolávat na zdravotní problémy, které Rodryga trápily minulý týden, ale pokud chřipka přetrvává déle než týden, je otázkou, zda je závažnější samotná nemoc, nebo trenérova neochota spolehnout se na jednoho ze svých nejdůležitějších hráčů v klíčovém utkání.
Tento zápas byl důkazem toho, že Real Madrid, možná více než kdy jindy, spoléhá na jediného muže, který má přetavit šance v góly. A když mu dojdou možnosti, celý tým se ocitá v úzkých.
Laša je redaktorem portálu Bilybalet.cz. Do redakce se po dvouleté odmlce vrátil na počátku roku 2024. K fotbalu má blízko, pracuje pro český prvoligový klub a nedá dopustit na Rýmařov, odkud pochází. Realu fandí už od roku 2002, kdy ho okouzlil gól Zinedina Zidana ve finále Ligy mistrů proti Leverkusenu.
Zdroj: Managing Madrid
1 Komentářů
bech dokonxi sezonu, nebude to kepsie ani horsie, na 99 percenta je rozhodnute, nech sa nenarusi klina v jabine