ANALÝZA: Je Gareth Bale připraven nahradit Cristiana Ronalda?

Čas 03. 08. 2018, 13:04 | Autor Larin
Cristiano Ronaldo a Gareth Bale
Cristiano Ronaldo a Gareth Bale

Nástupce Cristiana Ronalda je jedním z nejžhavějších témat světového fotbalu. Kdo má dostatečné kvality na to, aby alespoň z části nahradil portugalskou superstar? Mluvilo se o Hazardovi, Neymarovi či Mbappém, ale co když se pravý nástupce skrývá právě v Baleovi?

Když Bale přicházel do Madridu za prozatím rekordních 100 miliónů euro, tak nějak se předpokládalo, že bude hrát druhé housle po boku Ronalda, se kterým spolu s Benzemou měl vytvořit zabijácké útočné trio BBC. To se místy dařilo na jedničku a hvězdné trio dotáhlo Real k zisku hned čtyř titulů ve věhlasné Lize mistrů. Nicméně, tím hlavním mužem v záři reflektorů byl stále Ronaldo - jak ve střeleckých statistikách, tak na titulních stranách světových deníků, pózujíc se zatnutými svaly a se sundaným dresem.

Baleův čas by tedy mohl přijít nyní. Lze to vidět i na příkladu velšské fotbalové reprezentace - Bale je zde jednoznačně největší hvězdou a ačkoliv má kolem sebe mnohem slabší spoluhráče, než kteří jsou k dispozici v Realu, dotáhl svou zemi až do semifinále EURA 2016. Jak v kvalifikaci, tak na hlavním turnaji byl naprostým lídrem celého týmu.

Ale zpátky k Realu. Bale měl naprosto famózní první sezónu - 22 gólů a 19 asistencí ve 44 zápasech rozhodně stojí za pozornost. Nesmíme zapomenout zmínit jeho vítězný gól ve finále Ligy mistrů a samozřejmě legendární sprint proti barcelonskému Batrovi. Po této sezóně byl každý fanoušek přesvědčený, že Baleova forma vydrží a Velšan se hodně rychle dostane na level Ronalda. Jenže přišla Ancelottiho druhá sezóny a velmi tvrdý pád Baleovy formy.

Realu se v sezóně 2014/2015 opravdu nedařilo. Nezískal jedinou velkou trofej a celková frustrace byla znát i Baleovi - ztráta sebedůvěry, selhání v klíčových zápasech sezóny, hlasitý pískot na Velšanův účet na domácím stadionu.. Bylo toho opravdu mnoho. A čísla? 17 gólů a 12 asistencí ve 48 zápasech

Rok se však s rokem sešel a v Madridu bylo rázem všechno jinak. Kormidla se ujal Rafael Benítez, kterého o půl roku později vystřídal Zinedine Zidane. Změna byla vidět i u Balea. Po strašlivém ročníku 14/15 začal Velšan konečně ukazovat, co v něm je. 31 zápasů, 19 gólů a 14 asistencí. Bohužel se však na obzoru rýsoval další velký problém Baleovy kariéry - častá zranění.

V sezóně 2015/2016 chyběl Bale královskému klubu 73 dní. Vždy kvůli problémovému lýtku. Trvá-li sezóna 9-10 měsíců, klub si nemůže dovolit přijít o klíčového hráče na téměř jednu třetinu ligového ročníku.

Tento problém byl vidět i v sezóně následující. Bale promrhal kvůli zranění neuvěřitelných 136 DNÍ! Kdo tyto dvě sezóny sledoval, tak moc dobře ví, že zranění přišla vždy, když se Bale dostával do nejlepší formy. Čísla mohl mít první dva roky pod Zidanem opravdu neskutečná - ale bohužel.

V již zmíněné sezóně 2016/2017 odehrál Velšan pouze 27 zápasů, vstřelil 9 gólů a na pět přihrál. Bale byl tedy v Madridu opět kritizován, ačkoliv poněkud nezaslouženě. Zdraví si přeci jen jde občas vlastní cestou..

Loňská sezónu už opět vypadala o něco lépe. 39 zápasů, 20 gólů, 6 asistencí a 68 dní zranění. Hlavní roli opět hrálo Velšanovo lýtko.  

Může tedy Bale nahradit Ronalda?

Bez váhání odpovím, že může. Jednoduché to však nebude a jak možno vyčíst z textu výše, bude to mít několik podmínek.

Podmínka první - žádná zranění. Ronaldo od Baleova příchodu do Realu chyběl plus mínus stejnou dobu, jako Bale pouze v sezóně 16/17. Lídr týmu nemůže být věčně zraněný a pokud se Bale chce Ronaldovi alespoň z části vyrovnat, nesmí si dovolit být na marodce po delší dobu.

Podmínka číslo dvě - zvládnout tlak. Tlak médií a fanoušků je pro hráče Realu místy enormní a Bale to sám zažil v sezóně 2014/2015. Nicméně, Velšan už v Madridu poměrně dozrál a jen tak něco by ho nemělo rozhodit.

Třetí podmínku bych viděl jako klíčovou, a to v Baleovo spoluhráčích v útoku a v záloze. Velšan je neuvěřitelně rychlý, což již několikrát dokázal. A pokud bude zásobován dlouhými míči za obranu, kterých v loňských sezónách až tolik neměl, mohl by být velmi platný. 

Právě spoluhráči budou hrát také velkou roli. Trio BBC v loňské sezóně nasázelo 75 gólů, což stačilo "pouze" na triumf v Lize mistrů. Dovolím si zde skromnou matematickou úvahu - Baleův dosavadní nejlepší výkon je z jeho první sezóny, tj. 22 gólů. Nutno ale dodat, že byl ve stínu právě Ronalda. 30 gólů v letošní sezóně je tedy hranice, které by mohl Velšan dosáhnout. Probudí-li se Benzema s téměř dvouletého střeleckého spánku, dobrých 25 gólů může taktéž nasázet. Zbyde tedy 20 gólů, o které se bude muset postarat někdo jiný, což není tak vysoká hranice.

Sečteno, podtrženo. Bez zranění a bez podlehnutí tlaku může být Bale jednoznačným tahounem Realu v následující sezóně. Snad se tedy dočkáme výkonů obdobných tomu v nedávném finále Ligy mistrů s Liverpoolem.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (71 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!