Adrenalin je Xabi. Intenzita tréninků je brutální, výsledky se projevují na hřišti

Adrenalin je Xabi. Intenzita tréninků je brutální, výsledky se projevují na hřišti
Xabi Alonso (zdroj: realmadrid.com)

Byla to data, která poškodila pověst hráčů Realu Madrid i trenéra Ancelottiho. V jasné převaze Arsenalu ve čtvrtfinále Ligy mistrů se zrcadlil jeden tvrdý fakt: tým z Madridu naběhal v součtu o 21,2 kilometru méně než The Gunners. Možná trochu zjednodušené hodnocení, ale výmluvné – čísla totiž odhalila defenzivní apatii, především u ofenzivního tria. S Xabim tohle zmizelo.

Ať už díky víře v nový, energický přístup trenéra z Tolosy, mentálnímu resetu a změně návyků, nebo prostě tím, že do kabiny přišel nový vůdce – Real Madrid v USA bojuje naplno.

První poločas na MetLife Stadium, kdy Madrid svíral Borussii, byl učebnicovým příkladem: podle pokročilých statistik FIFA zaznamenal tým Xabiho Alonsa 237 defenzivních presingových akcí (od všech jedenácti hráčů), zatímco Borussia jich měla 178. A nešlo o výjimku – proti Juventusu to bylo téměř stejné: 234 presingů. Nohy hráčů Realu jsou v této fázi sezóny těžké a spalující vedro v USA se projeví hlavně ve druhé půli, ale tým startuje s plným nasazením – a agresivní defenzivní přechody, které Xabi na lavičce nadšeně oslavuje, jsou toho důkazem.

Pokud má někdo symbolizovat kulturní proměnu v Realu Madrid pod vedením Xabiho Alonsa, je to Arda Güler. V první půli proti Dortmundu získal čtyři míče a jeho celkem 48 defenzivních presingů předčilo i extrémně aktivního Gonzala (42) a výrazně překonalo nejlepšího hráče Borussie, Svenssona (32). Trenér klade důraz na týmové nasazení, ne jen na práci útočné trojice.

A co se týče uběhnuté vzdálenosti – Madrid zaznamenal pokrok. V loňském čtvrtfinále Ligy mistrů naběhali proti Arsenalu 208,7 km, zatímco PSG pod Luisem Enriquem proti Aston Ville 225,4 km – rozdíl téměř 17 kilometrů ve dvou zápasech. Teď? Po pěti zápasech na světovém šampionátu má PSG celkem 560,8 km, Real Madrid 551 km – rozdíl jen 9 kilometrů. Chelsea je na tom podobně – 553,7 km, jen o 2,7 km více než Madrid.

Co je ale opravdu výrazné, je srovnání s Fluminense – tým Xabiho Alonsa naběhal o 34,7 km více než brazilský klub. To svědčí o proměně Realu Madrid: z týmu, kterému bylo dříve vyčítáno nízké nasazení, se stal fyzicky i takticky konkurenceschopný celek na úrovni elitních evropských soupeřů.

Zápasy proti Juventusu a Borussii ukazují změnu nejviditelněji, ale skutečná proměna vzniká za scénou – během tréninků. Jeden z hráčů to vystihl trefně: „Intenzita je brutální.“

Xabi Alonso nepolevuje a nečiní výjimky. V části tréninku otevřené médiím bylo vidět, jak tlačí na Mbappého, když ho opravuje u cvičení, a napomíná Asencia kvůli pár zbytečným zaváháním. Neakceptuje průměrnost. „Pojď, pojď, pojď! Kvalita, kvalita!“ burcuje hráče. A když se něco nepovede, nebere si servítky – při jedné špatné přihrávce mu uletělo: „To byla teda šlupka!“ Jeho přístup hráči cítí – a reagují.

Ancelotti působil spíše jako dohlížející autorita, pokud to tak lze říct. Skutečným architektem tréninků ve Valdebebas byl jeho syn Davide, zatímco Carletto jen doplňoval a ladil detaily. Xabi Alonso k tomu přistupuje odlišně. I když se defenzivní část více opírá o jeho asistenta Sebase Parrillu, Xabi si přináší vlastní poznámky, ve kterých má do detailu rozkreslená cvičení podle jednotlivých postů. Každý tréninkový blok má jasný plán – nic není ponecháno náhodě.

Je detailista každým coulem. Pro Xabiho prostě nestačí sedmdesát procent. Pokud u Kyliana nevidí maximální nasazení, nenasadí ho – alespoň zatím. Informace předává s intenzitou téměř obsesivní. V jeden moment zápasu proti Pachuce, ve snaze předat pokyny, dokonce na několik vteřin překročil hranici technické zóny trenéra Jimmyho Lozana.

I když si není jistý, zda by „timeouty“ měly ve fotbale své místo, ukazuje, že přestávky na hydrataci umí využít takticky naplno. Během tzv. cooling breaks provádí klíčové úpravy, které dokáží rozhodit soupeřovu hru jako skalpel. Real Madrid pod jeho vedením ožil – a to v rekordním čase.

Laša je redaktorem portálu Bilybalet.cz. Do redakce se po dvouleté odmlce vrátil na počátku roku 2024. K fotbalu má blízko, pracuje pro český prvoligový klub a nedá dopustit na Rýmařov, odkud pochází. Realu fandí už od roku 2002, kdy ho okouzlil gól Zinedina Zidana ve finále Ligy mistrů proti Leverkusenu.


Zdroj: AS

Přidat komentář

Související články

Co by mohl Real Madrid udělat se 73 miliony eur z Mistrovství světa klubů?
Mužstvo

Co by mohl Real Madrid udělat se 73 miliony eur z Mistrovství světa klubů?

Real Madrid utrpěl tvrdou porážku od PSG v semifinále Mistrovství světa klubů (0:4), ale ze Spojených států neodjíždí s prázdnou.…
Vinícius v moři pochybností
Mužstvo

Vinícius v moři pochybností

Dne 12. července 2018 oslavil Vinícius své 18. narozeniny a tím se automaticky stal hráčem Realu Madrid. Klub ho sice…
Než někdo přijde, musí někdo odejít. Real má aktuálně na soupisce A-týmu 25 hráčů
Mužstvo

Než někdo přijde, musí někdo odejít. Real má aktuálně na soupisce A-týmu 25 hráčů

Než někdo přijde, musí někdo odejít. Nebo až někdo přijde, pak musí někdo odejít. Záleží na úhlu pohledu. Právě druhá…
A co teď? Real Madrid bude v nadcházejících týdnech řešit několik zásadních témat
Mužstvo

A co teď? Real Madrid bude v nadcházejících týdnech řešit několik zásadních témat

Pro Real Madrid skončilo Mistrovství světa klubů velmi nepříjemně, ale sezóna 2025/26 už pomalu začíná. Neoficiálně zatím ne, ale klub…