EURO shrnutí dne 16.6.

Čas 17. 06. 2008, 17:05 | Autor Peči | Zdrojeuro2008.com, sport.cz
EURO 2008
EURO 2008

Včera se odehrály poslední zápasy skupiny B, Německo vyzvalo a také porazilo odvěké rivaly - Rakousko, a ve druhém Chorvati vyhráli nad Polskem.

Dnešek určil cvě první čtvrtfinálové dojce,Německo vyhrálo svůj zápas s Rakouskem brankou kapitána Ballacka a dál se utkají s Portugalskem, které ve skupinách získalo stejně jako Němci a Turci 6 bodů, jen Chorvatsko, které včera večer porazilo Poláky získalo plný počet bodů, čili 9.

Utkání dne:
Včera se zase hrálo až ve 20:45, nicméně favority na postup to moc neovlivnilo. Němce poslal do čtvrtfinále Ballack, který svou ránou dal jediný gól jinak vyrovnaného zápasu, to Chorvati to měli o dost jednodušší, Poláky porazila i jejich rezervní sestava, a to1:0, to je něco podobného, jako když Češi měli na EURU 04 také jistý postup, naše "druhá řada" tehdy porazila Němce 1:0.

Rakousko 0:1 Německo

Branky: 49. Ballack
 Zápas na zaplněném stadiónu Ernesta Happela ve Vídni přinesl atraktivní duel už od 1. minuty. Němci nevyužili perfektní šanci ve 4. minutě, Klosemu se povedlo skvěle uvolnit na pravé straně pokutového území a poslat míč do malého vápna. Gomezovi tam ale míč těsně před kopačkou uskočil a gól tak Německý útočník nedal. V 17. minutě se k padajícímu míči v Německé 16ce dostal Hoffer, alešel k zemi v souboji s Metzelderem, rozhodčí ale penaltu neodpískal. Začal tak tlak Rakouska, který o chvíli později mohl v gól proměnit Hoffer. Ten si ale osamocen ve vápně nezpracoval parádní centr od Harnika a míče se zmocnil Lehmann. Nato neuspěl se svou dalekonosnou střelou Aufhauser, jenž alespoň donutil německého gólmana vyrazit na roh. Do koncepoločasu se toho na hřišti moc nestalo, tak to vynahradili oba trenéři. byli totiž byli vykázáni na tribunu. Patrně za to, že opustili svá vymezená území před lavičkami, navzájem se ovšem žádnou nevraživostí neprojevovali, naopak před výstupem na tribunu si podali ruce.

Rakušané pokračovali v tlaku i po přestávce, prchající Hoffer svou šanci opět nevyužil. Ve 49. minutě bylo všemu jinak, míč si k zahrání standardní situace postavil německý kapitán Ballack a dělovkou nedal Machovi sebemenší šanci. Po vstřelení branky Němci kontrolovali zápas, domácí hráče nepouštěli do vážnějšího ohrožení vlastní brány. V 66. minutě se ukázal Klose, který  mohl zvýšit, jeho střela byla ale zblokovaná. V dresu Rakouska se dvakrát ukázal Kienast, aleani jednou se prosadit nedokázal. V 81. minutě musel zasáhnout Macho, aby odvrátil druhý míč ve své síti. Hoffer se v 84.minutě velmi dobře otočil ve vápně Němců, dostal se ke střele, která skončila těsně vedle pravé tyče Lehmannovy branky. Když se svými pokusy v závěru zápasu neuspěli ani Klose a Frings, Německo tak vyhrálo jen 1:0.

Michael Ballack slaví sojí ránu

Chorvatsko 1:0 Polsko

Branky: 53. Klasnič.
Chorvatské "Béčko" dokončilo skupinu B pro Chorvaty, ti mohli být spokojeni i bez základního týmu. Polák Boruc se v první půli blýskl výbornými zásahy proti Pranjičovi a Rakitičovi, kteří před ním byli úplně sami. První půle toho moc nepřinelsa, moc se neútočilo, spíš se hráloo ve středu hřiště. Poláci, kteří ještě pořád mohli postoupit se však dopouštěli stále více chyb při obraně a hned na začátku druhé půle se aktivita Chorvatů proměnila v gól. Po faulu na Klasniče rozhodčí ponechal výhodu a osmadvacetiletiletý útočník Brém po výměně míče s Pranjičem dokázal otevřít skóre. Velká polská šance přišla teprve po hodině hry, naturalizovaný Brazilec Guerreiro snad z osmi metrů ale pálil těsně vedle. Z protiútoku podobně zle naložil s další gólovou možnosti agilní Klasnič. Snahu o vyrovnání nenaplnily tvrdá střela Smolarka ani únik dalšího střídajícího útočníka Zahorského. Fotbalisté Chorvatska nakonec porazili Polsko 1:0 a postoupili do čtvrtfinále šampionátu, v němž se střetnou s přemožiteli českých fotbalistů, s Tureckem.

Chorvati slaví gól
Tabulka skupiny B
Skupinu A vyhráli Portugalci, vyhráli proti Turecku a Česku, a poslední zápas prohráli 0:2 se Švýcarskem. Druzí skončili Turci, kteří dnes otočili zápas s Českem z 0:2 na 3:2. Třetí skončili Češi se 3 body, takže určitě zklamání, a poslední domácí Švýcaři, kteří asi taky čekali víc.

TýmyZápasy+/-Body
Croatia Chorvatsko 339
Germany Německo 326
Austria Raokusko 3-21
Poland Polsko 3-31

MadridistasPortugalsko
PepeMetzelder - čera odehrál sůj standard, i když to nebylo takové, jako třeba proti Polsku, ale zase lepší, jako proti Chorvatům, s Martesackerem tvoří tzv. "dvě věže", a velmi těžce se přes ně dostává, uvidíme jak si proti nim povede ofenzivní síla Portugalců.