Mimo radar: Faktor X Realu Madrid. V čem tkví vítězné DNA královského klubu?

Čas 30. 04. 2021, 21:01 | Autor David6
Sergio Ramos ve finále LM
Sergio Ramos ve finále LM

Žádný tým v historii Ligy mistrů trofej neobhájil. Real Madrid jí však v letech 2016-2018 vyhrál hned třikrát za sebou. A dokonce 4x za 5 let. Byl za tím perfektní herní styl, kterým by válcoval každého soupeře? To se úplně říct nedá. Za tento úspěch vděčíme obrovskému srdci hráčů a schopnosti vyhrávat i v nelehkých situacích. A to je věc, která se nedá jen tak naučit.

Sportovně se musí uznat, že Barcelona měla v letech 2008-2011 jeden z nejlepších týmů historie. Svým tiki-taka válcovala každého soupeře a byla nejobávanějším soupeřem. Ovšem ani jednou nedokázala Ligu mistrů obhájit a vládla tak spíše jen ve Španělsku, v Evropě si nadvládu udržet nedokázala. V čem je Real Madrid odlišný?

Bílý balet má ve svém srdci vůdce jménem Sergio Ramos. V dokumentech „La Décima“ a třech dalších filmech mapujících tituly Ligy mistrů je názorně vidět, jak extrémní vliv má zkušený stoper na kabinu Realu. Před zápasem z drtivé většiny mluví jen on, všechny hráče vyburcuje k maximálnímu výkonu, se všemi promluví osobně a dodá jim velkou dávku sebevědomí. 

A když ani tak něco nejde podle plánu, zasáhne sám. „Nikdy se nevzdávat“ je ve fotbale otřepaná fráze, kterou ale Real Madrid zosobňuje dokonale. Čas 92:48 bude navždy zapsán zlatým písmem do historie královského klubu. Čas, kdy si všichni už mysleli, že Atletico Madrid vyhraje první trofej Ligy mistrů a Los Blancos si na La Décimu budou muset zase počkat. Čas, kdy už i vlastní fanoušci přestávali pomalu věřit. Do vzduchu se ale vyšplhal „El Churu“ a odšpuntoval dokonalou éru klubu z bílé části Madridu. 

Sergio Ramos je jen hlavní tváří tohoto faktoru X. Ve skutečnosti se totiž dá říct, že je to DNA Realu Madrid, které má klub zakořeněné hluboko v sobě. Nemusí se pokaždé vyhrávat. Nemusí se každému soupeři nadělovat 5 gólů. Nemusí hra vypadat pohledně na oko. Ale když jde opravdu do tuhého a situace se nevyvíjí dle představ, přichází chvíle, kdy se hráči musí vzepřít osudu a proti všem předpokladům urvat trofej. A to dokáže na světě jen jediný tým. Real Madrid. 

Klub z madridské části Chamartín má jednu věc, která je pro soupeře obrovsky nečitelná. Jsou týmy, kterým, když se nedaří, tak gól nedají, ani kdyby hrály týden. Real naopak může třeba předvádět bídný výkon a nevypracovat si jedinou šanci. Pak mu ale stačí jedna minimální příležitost a skóruje. A to odděluje šampiony od ostatních. 

Druhá zlomová sezona 2015/16

Po 10. titulu Ligy mistrů v řadě přišlo lehké vystřízlivění, když se následující rok nevyhrála žádná velká trofej a musel si tak balit kufry oblíbený kouč Carlo Ancelotti. Na jeho místo přišel Rafa Benítez, což nebyl příliš dobrý krok. Španělský kouč si nedokázal získat respekt těch největších hvězd a už v lednu tak ve Valdebebas vyklízel kancelář.

Na jeho místo přišel Zinedine Zidane, který převzal celek s velkou ztrátou na čelo La Ligy. I přes to na úvodní tiskové konferenci prohlásil, že sezonu zakončí s trofejí. Mnozí si klepali na čelo, ovšem francouzský kouč dobře věděl, v čem je síla Realu Madrid. 

Měl pravdu. Na konci května legenda Bílého baletu křepčila na Plaza de Cibeles s ušatou trofejí a ligu zakončila se ztrátou pouhého bodu na rivala z Katalánska. A právě v dokumentu „La Undecima“ pak Álvaro Arbeloa vyřkl slova, která by se měla nechat zarámovat: „O tomhle je Real Madrid. Když si všichni myslí, že jsme mrtví, tak my jdeme a vyhrajeme Ligu mistrů. Real Madrid znamená Liga mistrů. Proto jsme nejlepší.“

Od této trofeje se Merengues odrazili k dalším dvěma titulům v Lize mistrů v řadě, v ročníku 2016/17 navíc přišel double. 

Cesta k této pětileté nadvládě Bílého baletu byla velice trnitá. Častokrát jsme museli otáčet utkání, někdy až v posledních minutách, pár prodloužení, penalty... Téměř ze všeho ale vyšli vítězně Ramos a spol. Proč? Protože byli ochotni na hřišti pro úspěch umřít. Roztrhali by klidně i síť, jen aby gól nedostali a naopak to byli oni, kdo skóruje.

Podobný scénář sledujeme i v aktuálním ročníku. Pro Real Madrid je to jedna z nejhorších sezon za poslední dekádu. Přes 60 zranění, kolísavé výsledky, bídné výkony. V prosinci po prohře na Šachtaru už nás všichni viděli v Evropské lize. 

Bílý balet ale našel vnitřní sílu a na začátku května je reálně ve hře o double. V semifinále Ligy mistrů se pojede do Anglie porvat o postup, v La lize ztrácí na Atlético jen dva body. 

Bude to tak další sezona, kdy si budeme moct říct: „Všichni si mysleli, že už jsme mrtví. Ale my jsme šli a vyhráli Ligu mistrů?“

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (7 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!