Mimo radar: Génius Kroos. Soused rival, chvála velikánů a statistika, která nemá obdoby

Čas 18. 03. 2021, 15:27 | Autor David6
Geniální záložník Realu Toni Kroos
Geniální záložník Realu Toni Kroos

Ne herci z populárního seriálu La Casa de Papel, to Florentino Pérez udělal největší loupež v historii Španělska. V roce 2014 po mistrovství světa totiž Bayernu „ukradl“ Toniho Kroose za pouhých 25 milionů eur. A postavil tak základy k budoucím úspěchům.

Tonimu totiž končila v Mnichově smlouva a další se podepsat nechystal. Jak později uvedl ve svém filmu s jedndoduchým názvem „Kroos“, v Bayernu mu nevyhovala spousta věcí. Například společné večeře po zápase.

„Se spoluhráči trávím spoustu času při trénincích, zápasech, na hotelech. Pokud mám volno, tak chci být co nejvíce s rodinou. A ne nuceně chodit na večeře,“ uvedl ve snímku, který vyšel v roce 2019.

Proto si tak pochvaluje angažmá v Realu Madrid, kde se společné večeře nepraktikují. Je spokojený i s bydlením v hlavním městě Španělska, od léta má navíc zajímavého souseda. Z Barcelony se do Madridu stěhoval Luis Suárez a vybral si dům hned vedle Toniho Kroose.

Nová pozice

Německý špílmachr byl v Bayernu i v reprezentaci zvyklý hrát na pozici volnějšího hráče, něco mezi pozicí číslo 8 a podhrotovým záložníkem. Na trase mezi Realem a Bayernem si ale prohodil místa se Xabi Alonsem, který v dresu Los Blancos zastával pozici defenzivního záložníka.

A tuhle roli vyfasoval ve své první sezoně na Santiago Bernabéu i Kroos. Carlo Ancelotti právě vyhrál La Décimu a ve své středové řadě udělal dvě změny. Alonsa nahradil Kroosem a místo Di Márii přišel James Rodríguez.

Jenže to úplně úspěch nepřineslo. Kroos, jenž byl z Bayernu zvyklý spíše útočit, není vyloženě defenzivním záložníkem. Real tak nezískal v ročníku 2014/15 žádnou trofej a v květnu si Ancelotti musel balit kufry. Přesto si německý záložník pochvaloval, jak skvěle ho přivítali fanoušci Realu.

Vzestup Toniho Kroose a celého Realu Madrid odstartoval ale naplno až Zinedine Zidane. Do sestavy totiž implementoval defenzivního buldoka Casemira a rozvázal tak ruce Kroosovi s Modrićem. Hra rázem dostala úplně jiný ráz, značně se změnilo i postavení "osmičky" Realu, která najednou začala režírovat hru Merengues.

„Hrajeme podle toho, jak chce Toni. Je jedním z nejdůležitějších hráčů klubu. Když chce hrát pomalu, hrajeme tak, když chce hrát rychle, tak zrychlíme. Hrajeme prostě v Kroosově stylu,“ vyjádřil Tonimu poklonu parťák Casemiro.

Rodák z Greifswaldu se ale dočkal mnohem více pochval. Paul Scholes uvedl, že ke konci kariéry ho obrovsky uznával a snažil se jeho hře přizpůsobit. Pep Guardiola ho označil za nejodvážnějšího hráče, jakého kdy viděl, Jürgen Klopp ho zase nazval géniem.

Ultimátní přesnost

Na začátku března přišli ve Španělsku s detailní statistikou. Od svého příchodu do Realu rozdal Kroos 21 057 přihrávek, efektivita jeho pasů v La Lize však nikdy neklesla pod 93,34 %! Žádný hráč v top 5 ligách na světě se nemůže chlubit podobnou přesností.

Na první pohled Kroos nemusí nestranného fanouška tolik zaujmout. Nevyčnívá rychlostí, nedává spoustu gólů, moc často protihráče kličkou neobchází. V čem je tedy jeho výjimečnost? Jakto, že se 7 let drží v základní sestavě největšího klubu na světě a nikoho ani nenapadlo ho nahradit?

Toni Kroos doslova kontroluje hru. Nedělá mu žádný problém vysoký pressink protihráčů, skvělým prvním dotykem se dokáže zbavit klidně i dvou soupeřů. Sice není nejrychlejší, zato jeho myšlení by mohlo vyhrát olympiádu ve sprintu. V mžiku totiž dokáže vyhodnotit situaci. Ví, co je nejlepší pro tým a podle toho se zařídí.

Jako příklad si můžete všimnout toho, že pokud přijímá míč a napadá ho soupeř, z 90 % si Toni převezme balón do jeho protipohybu a totálně tím protihráče vyřadí ze hry. Kroos má navíc jednu schopnost, která prostě nejde naučit. A tou je obrovská herní inteligence. Téměř pokaždé vyhodnotí situaci správně, ví, kdy má dát krátkou přihrávku a kdy naopak roztáhnout hru křižným pasem.

Vyjádřit všechen přínos 31letého fotbalisty je skoro nemožné. Na hru má tak výrazný vliv, že je jedním z lídrů týmu, aniž by byl slyšet jako třeba Sergio Ramos.

Ostatně, být lídrem má v povaze, což ukázal i při svém příchodu. „Máme před tréninkem dvě baga a většinou zahraniční hráči hrají mezi sebou, ve druhém jsou španělé. Když ale Toni přišel, tak se rovnou zapojil mezi nás,“ uvedl kapitán Ramos.

Během chvíle se navíc Kroos naučil plynule španělsky, čímž vyjádřil Španělům úctu a hned si ho za to oblíbili. Jak sám prohlašuje, rád by jednou ukončil kariéru v dresu Bílého baletu, tak si tohoto génia užívejme, dokud to jde.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (15 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!