Mimo radar: Tichý dříč Nacho. Velký srdcař stojí v pozadí, přesto zlepšuje Real

Čas 13. 02. 2021, 12:17 | Autor David6
Mimo radar: Nacho
Mimo radar: Nacho

Jsou hráči, kteří odehrají v Realu Madrid klidně jen pár sezon, přesto jsou považováni za obrovské hvězdy nebo dokonce legendy klubu. V každém celku jsou ovšem potřeba i poctivci a srdcaři, kteří nejsou tolik vidět, ale vždy upřednostňují dobro klubu na úkor osobní slávy.

Mezi takové hráče patří Nacho Fernández. Odchovanec Realu Madrid kroutí v A týmu již desátou sezonu, byl tak u všech úspěchů poslední dekády. Dres Bílého baletu poprvé oblékl v jedenácti letech a 23. dubna 2011 si připsal debut za áčko, když při výhře 6:3 proti Valencii naskočil jako levý obránce.

Od té doby už žádný jiný dres neoblékl a i když nikdy nepatřil napevno do základní sestavy, pokud dostane šanci, tak většinou nezklame. Pro každého trenéra je takový hráč, na kterého se může vždy spolehnout, velice důležitý.

Nikdy si na svojí pozici nestěžoval, neustále tvrdě pracoval a když nastoupí, tak na hřišti nechá vše. To je Nacho.

Nachovy přednosti víceméně vystihuje i jeho debut. Ačkoli původem stoper, nemá problém naskočit na kterékoli pozici v defenzivě. Pokud zrovna nehraje na stoperu, dokáže zastoupit na obou krajích obrany, v minulosti už jsme ho viděli i na defenzivním štítu.

Klid na hřišti

Velkou předností jedenatřicetiletého obránce je rozvaha a velký klid v rozehrávce. Skvěle tak zastupuje roli lídra, pokud na hřišti není Sergio Ramos. Raphaël Varane je skvělým stoperem, je nutné si ovšem přiznat, že bez kapitána po svém boku jeho výkony často klesaly.

Pokud tak Francouz nastoupí ve dvojici s Militaem a musí celou defenzivu řídit, často pak obrana předváděla na podzim taktické až téměř školácké chyby. Pokud je na hřišti Nacho, tyto problémy téměř vymizí. Zvlášť pokud se bavíme o rozehrávce.

To potvrzuje i tato sezona. Druhá polovina ledna nevyšla Los Blancos ideálně, vypadnutí z Copa del Rey, prohra v semifinále superpoháru a domácí porážka s Levante znervózněla jak vedení, tak fanoušky. Po zranění se ale uzdravil Nacho a v tichosti se defenziva znovu o kousek zvedla.

Značně osekaný kádr pak zvládl nevyzpytatelný duel s Huescou a v domácím utkání proti Getafe předvedl jeden z nejlepších výkonů v poslední době i díky spolehlivé stoperské trojici Mendy – Varane – Nacho. 

25násobný španělský reprezentant si téměř vždy odehraje svůj standard, občas také vypomůže ofenzivě. Jeho rychlost a dobrá hra hlavou ho předurčují k útočným výpadům. 

Důvěra od trenérů

Ačkoli mají Nacha všichni zaškatulkovaného jako náhradního stopera, je využíván poměrně často. V ročníku 2015/16 odehrál v lize 16 utkání, další sezonu 28, následně 27 a 20. Výjimkou byl loňský ročník, kdy jindy neustále připravený Nacho dlouho laboroval se zraněními a naskočil tak jen do šesti utkání La Ligy.

Přesto převládá pocit, že mezi fanoušky není Nacho pořádně doceněný. Jistě, vše se točí hlavně kolem Ramose s Varanem, ale odchovanci Bílého baletu by se přeci jen mohlo dostat většího uznání. Za těch deset let oddané a tvrdé práce by si to určitě zasloužil.

Neustále totiž dokazuje, jak kvalitním hráčem je.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (5 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!