BLOG: Zapeklitá situace Morata. Real si musí zachovat tvář, ale nedržet ho za každou cenu

Čas 17. 07. 2017, 15:42 | Autor podvinho
Álvaro Morata a Florentino Pérez
Álvaro Morata a Florentino Pérez

Není to pro klub ani hráče snadné. Álvaru Moratovi nevyšel přestup do Manchesteru United, protože Real trval na přestupové částce kolem 90 milionů eur. Hráč evidentně odejít chtěl, kluby se nedohodly. Tak to chodí. Teď je ovšem důležité, jak se obě strany zachovají dál.

Moratova touha

Pojďme se nejdřív na situaci podívat pohledem Álvara Moraty. Je zřejmé, že s vytížením v minulé sezoně prostě nemohl být spokojený. Po návratu věřil, že se konečně v Realu naplno prosadí. Bílý balet miluje, o tom vůbec nepochybuji.

Na druhou stranu se Morata ocitl na klíčové křižovatce. Má to ještě zkoušet v Realu, kde má od trenéra Zinedina Zidana velkou podporu Karim Benzema? A přiznejme si, že v závěru sezony se i přes častou kritiku fanoušků ukázalo, že Francouz je pořád hodně dobrý. A skvěle pasuje do stylu hry.

Morata se tak může právem obávat, že by v Realu zase nebyl útočníkem číslo jedna. Ve čtyřiadvaceti letech, v sezoně před mistrovstvím světa, kde má reálnou šanci hrát v základní sestavě. Vůbec není divu, že ho například nabídka Manchesteru United hodně lákala.

Španělský útočník je ve věku, kdy by měl hrát. A kvalitu má. Musí to být pro něj strašně těžké, sedět v největších zápasech jen na lavičce. Vždyť pro takové duely jako malý tolik dřel. A teď je má snášet jako divák a uklidňovat se tím, že snad nastoupí aspoň proti Levante? To je těžké.

I přes lásku k Realu Madrid a velkou touhu prosadit se v jeho dresu mám pochopení pro to, že se rozhodl, že chce odejít. A pokud není v hlavě na 100% soustředěný na Real Madrid, nemá cenu ho držet za každou cenu. To by nebylo dobré ve výsledku ani pro jednu stranu.

Tady mi vychází, i když se mi to jako velkému fanouškovi Álvara Moraty nepíše snadno, že by měl Real Moratovi odchod umožnit. I když tím posilní konkurenta na evropské scéně.

Cena Realu

Teď se ale pojďme podívat na pohled Realu Madrid, jelikož ten je jasně nejdůležitější. Protože my jsme fanoušci klubu, nikoliv jednotlivých hráčů. Může to znít hodně krutě, ale vždy musí jít především o Real Madrid. Ne za cenu podrazů, ale klub je na prvním místě. Bez výjimky.

A z pohledu Realu je klíčové, aby si zachoval svou tvář. Zvlášť na dnešním fotbalovém trhu, kdy Manchester City klidně vyplázne 55 milionů liber a udělá z Kylea Walkera nejdražšího obránce historie, je důležité nepodlehnout tlaku a nejít pod cenu.

Kdo jiný než Real Madrid, nejlepší klub světa, by si měl diktovat podmínky. Takže chcete Moratu? Jinými slovy, chcete talentovaného španělského reprezentanta, který už vyhrál 2x Ligu mistrů a jednou byl ještě ve finále, v ideálním fotbalovém věku? Fakt, chcete? Tak zaplaťte!

Ne, Real nemá svázané ruce. Morata, na rozdíl třeba od Diega Costy, nikdy neřekl veřejně, že chce za každou cenu odejít. Nikde netrucuje, normálně trénuje s týmem. Ano, je nejspíš nakloněný odchodu a Realu mu asi nebude bránit. Proto není „neprodejný“, ale má cenu. Ta je 90 milionů eur.

Pokud Real prodá Moratu za 70 milionů, vyšle tím signál ostatním klubům. Pokud budete chtít našeho hráče, ale nechcete za něj dostatečně zaplatit, tak počkejte a my vám ho prodáme za méně. Nene, takhle to fungovat nemůže.

Tady mi tedy jasně vychází, že pokud přijde zájemce a nabídne 90 milionů eur, Real by měl Moratovi odchod umožnit. Pokud to bude o dost méně, neprodávat.

Dvě ideální cesty

Samozřejmě to nemusí být tak snadné. V ideálním případně se splní obě podmínky – Morata chce odejít a zájemce nabídne 90 milionů eur. Případně Morata nechce odejít a Real si ho chce nechat. To jsou dvě situace, které by zaručovaly bezbolestný odchod či setrvání.

Ostatní varianty budou bolet. Teď jde o to, kterou stranu více. Jedno je ale jasné. Real musí myslet hlavně na sebe a na svou ultra náročnou sezonu.

Klíčová slova: blog, morata

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (16 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!