BLOG: Žádné zběsilé nakupování, Real sází na mladé hráče. A vychází mu to…

Čas 03. 07. 2017, 21:52 | Autor Laša
Marco Asensio
Marco Asensio

Florentino Pérez je prezidentem Realu Madrid, s tříletou přestávkou v letech 2006 – 2009, již 17 let. Pro úspěch klubu dělá vše. Jeho strategie se však mění. Zatímco během prvního, a částečně i na počátku druhého prezidentství, sázel spíše na osvědčené hvězdy, nyní zvolil strategii opačnou. Cílí spíše na mladé a nadějné hráče. Od roku 2009 je věkový průměr nově podepsaných hráčů 23 let, což je o tři méně, než během Pérezovy první éry.

Galácticos vs. Galácticos II

Pérezova první éra je známa pod označením Galácticos. Mezi roky 2000 – 2006 přicházela do Realu jména jako Zinedine Zidane (29), Luis Figo (27), David Beckham (28) nebo brazilský Ronaldo (25). Číslo v závorce značí věk, ve kterém se zmínění přesunuli na Santiago Bernabéu.

Tito hráči přišli již jako hotové hvězdy a do Realu Madrid zamířili z evropských velkoklubů jako Juventus, Manchester United nebo Barcelona. Průměrný věk hráčů, které tehdy Florentino přivedl, činil 26 let.

Když v roce 2009 nahradil, ne příliš úspěšného, Ramóna Calderóna a stal se opět prezidentem klubu, začal měnit Real k obrazu svému. Také éra tzv. Galácticos II. se nesla ve znamení velkých jmen. Výrazně se však snížil jejich věk.

Podle deníku Marca byli hlavními tvářemi projektu Kaká (27), Cristiano Ronaldo (24), Gareth Bale (24), James Rodríguez (23) a Toni Kroos (24). Jak je patrno, věk nově příchozích hvězd se značně snížil a pouze Ronaldo a Kaká patřili již v době svého příchodu mezi absolutní hvězdy světového fotbalu.

Rozdíl mezi oběma érami je patrný v tom, na čem si Real zakládá nejvíce. Zatímco Galácticos dokázali zvítězit v Lize mistrů pouze jednou, jejich nástupcům se to povedlo již třikrát. Obě generace propojuje osoba Zinedina Zidana, který byl jako hráč, asistent trenéra a v současnosti jako trenér u všech posledních úspěchů Los Blancos v milionářské soutěži. 

Sázka na mládí

Ale zpět k současné Pérezově strategii.  Realu bylo v minulosti vytýkáno, že jeho úspěch je založen na drahých nákupech zavedených hvězd. I to se po roce 2009 změnilo. Florentino začal fanouškům Merengues nabízet jména jako Ángel Di María či Mesut Özil, kteří sice před sebou měli nadějné kariéry, ale poslední krok mezi elitní fotbalisty učinili až v bílém dresu.

V roce 2013 Barcelona získala Neymara a Florentino Pérez měl údajně prohlásit, že velmi lituje toho, že si nechal brazilskou hvězdu proklouznout mezi prsty. Prezident Realu však zareagoval tím, že na Santiago Bernabéu přivedl z Málagy Isca.

Kromě něj byli podepisování další mladí hráči jako Asier Illarramendi, Mateo Kovačič, Casemiro, Danilo a v poslední řadě Marco Asensio, odchovanec Mallorcy. Ne všechny tyto přestupy se Florentinovi povedly. Illarramendi v Realu příliš neoslnil a s rozpaky je hodnoceno i, prozatím dvouleté, působení Danila.

Jednoznačně však lze uvést, že Isco a Asensio se ukazují jako dobrý tah. A do Madridu má namířeno i dvojice Theo Hernández a Vinicius Junior. Po juniorském mistrovství Evropy se v souvislosti s Bílým baletem skloňuje i jmého Daniho Ceballose.

Isco

Vlastní zdroje

Odchovanci to v Realu měli, mají a budou mít vždy těžké. Klub totiž patrně nikdy nebude rezignovat na to, aby čas od času nenabídl svým fanouškům prvotřídní hvězdu. A ne každý udělá v bílém dresu kariéru jako Raúl nebo Iker Casillas.

V jejich šlépějích se vydal Dani Carvajal, který to ale vzal oklikou přes Leverkusen. V současnosti si však pravou stranu obrany Realu bez Daniho umí představit málokdo. O něco složitější pozici v týmu má Nacho, který měl ale parádní loňskou sezónu a i on patří mezi oblíbence fanoušků.

Obrannou řadu před začátkem sezóny pravděpodobně posílí Jesús Vallejo. Španělský stoper šel v podobných stopách jako Carvajal. Také on působil jednu sezónu v Bundeslize, přesněji ve Frankfurtu.

Ještě složitější situaci mají odchovanci v záloze a útoku. Přesto i zde se hráči z mládežnických výběrů Realu dovedou prosadit, což dokazuje například Lucas Vázquez. S největší pravděpodobností oživí kádr Zinedina Zidana před novou sezónou další odchovanec, Marcos Llorente, který má za sebou úspěšné hostování v Alavésu.

Útok Bílého baletu po roce 2009 je neodmyslitelně spjat s Cristianem Ronaldem či Karimem Benzemou a právě na těchto pozicích musí odchovanci Realu bojovat s největší konkurencí. Na Raúla nedokázal navázat Jesé Rodríguez, kterého ale velmi zabrzdilo vážné zranění. Álvaro Morata, ačkoliv po svém návratu z Juventusu nezklamal, se nemůže natrvalo prosadit přes Karima Benzemu a zda bude na Santiago Bernabéu pokračovat i nadále není zatím jasné.

Budoucnost Realu Madrid?

Jak je tedy patrné, Real Madrid neznamená již jen drahé nákupy. Minimálně během posledních dvou sezón v tomto ohledu výrazně zaostával za konkurencí. Nejlepší srovnání se nabízí s Barcelonou. Ta po loňském Euru přivedla Gomése, Umtitiho, Digneho, Denise Suáreze nebo Alcácera. Florentino Pérez naproti tomu utratil větší sumu peněz pouze za Álvara Moratu. Kromě něj posílili tým mladíci Asensio a Mariano. Jak oba týmy dopadly, není třeba připomínat :-)

O víkendu začalo přestupové období a jsou tedy před námi dva měsíce plné transferů. Florentino jistě představí na Santiago Bernabéu nové posily, někteří hráči klub pravděpodobně opustí, nebo již opustili. Přesto není příliš pravděpodobné, že by měly nastat nějaké velké změny v týmu. Není nutné nabourávat systém, který se Realu minimálně v posledních dvou sezónách vyplatil.

Klíčová slova: přestupy

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (3 příspěvky) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!