BLOG: Z největšího klubu se stává velký vtip. Jak z toho může Real Madrid ven?

Čas 15. 12. 2015, 13:10 | Autor podvinho

Oficiálně nejlepší tým 20. století, obrovský fenomén a vzor toho „jak se to má dělat“. To byl na začátku století Real Madrid. Střih. Přestože je s deseti tituly v Lize mistrů stále historicky nejúspěšnějším klubem světa, stává se stále více terčem vtípků. Za posledních sedm let vyhrál Bílý balet La Ligu jednou, mnohem více než trofejí má na kontě trapných přehmatů. Jak z toho ven?

Benítez
Trenér Rafael Benítez je „projektem“ šéfa Florentina Péreze (© Realmadrid.com)

Hlavní postavou v tomto především v posledních měsících smutném příběhu je prezident a velký šéf Florentino Pérez. Nepochybuji o tom, že miluje Real Madrid a chce pro něj to nejlepší. Zároveň je to ale tvrdohlavý člověk, který o zásadních záležitostech rozhoduje sám.

Pérez je klíčovým prezidentem Realu. V dobrém slova smyslu. Po svém comebacku ho totiž dostal z obrovské finanční pasti, kdy se každým rokem zvedal klubový dluh. To on zařídil, že se to otočilo, Real má každoročně nejvyšší příjmy ze všech klubů na světě a dluh pomalu mizí.

I známý novinář Guileme Balague tvrdí, že Pérez v BYZNYSOVÉM řízení klubu nemá konkurenci. Z Realu Madrid vybudoval obrovsky cennou značku, marketingově klub funguje jako nikdy. Může si tak dovolit utrácet velké částky za přestupy i platy hráčů a mít nejlepší možná vybavení.

Doteď pohádka, že? Tak pojďme na temnější stránku prezidenta Péreze. Přestože se ve fotbale pohybuje dlouhá léta, stále je více byznysmenem než fotbalovým odborníkem. Jenže, bohužel, velký šéf chce rozhodovat i o sportovních věcech. A na tomto poli selhává.

To dokazuje celá řada nepovedených přestupů a obecně chabé výsledky na počet utracených peněz. Šílené je především porovnání s Barcelonou, která v posledních letech Real na sportovním poli válcuje. Kromě mnoha výher vzpomeňme na debakly 0:5, 2:6 či naposledy 0:4. Ostuda.

Výsledky zatím evidentně nemá ani jeho styl častého střídání trenérů. Manuel Pellegrini se pakoval po jedné sezoně, ve které teprve dával dohromady tým z velkých hvězd. Každý přitom ví, že na to je potřeba čas. Po něm přišel José Mourinho, světlá výjimka, kouč, který odešel po třech letech sám.

Nejvíce Pérezovu tvrdohlavost dokazuje případ Carlo Ancelotti. Italský odborník dokázal hned ve své první sezoně dotáhnout Real k vytoužené La Décimě, v té další dokázal s týmem vyhrát 22 zápasů v řadě. Pak ale selhal a nezískal žádnou trofej.

Prezident Realu měl dvě možnosti. Zvolil tu pro něho tradičnější a Ancelottiho odvolal. Ano, italský trenér nevyhrál za dva roky ligu, ale zároveň za ním stáli hráči a navíc dokázal, že stále má týmu co dát. Pérez ho přesto odvolal a přivedl Rafaela Beníteze, kterého si naopak příznivci většinou nepřáli.

Šéf Realu musí rozhodovat, měl na toto rozhodnutí právo. Pokud by ovšem bylo špatné, musí už za něj ale nést osobní odpovědnost. Protože by to byl další z dlouhé řady přešlapů. A zatím to vypadá, že tohle byl přešlap obrovský, Real hraje hrozně a zažívá nejslabší sezonu za dlouhou dobu. Vztahy v kabině navíc vypadají hrozivě a Benítez zatím nedokáže v zápase příliš reagovat.

Pérez a spol. mají na svědomí i další velké a hlavně trapné přehmaty. Připomenout můžeme (ne)přestup Keylora Navase a Davida de Gey v poslední přestupový den, za který se všichni Realu s chutí vysmáli. Ještě mnohem horším je pak pochopitelně vyřazení klubu z Copa del Rey za neoprávněný start Denise Čeryševa.

Řešení existuje - Pérez musí zahodit ego

V Realu Madrid je něco dlouhodobě špatně. Určitě nepomůže jen výměna trenéra nebo posilnění. O to už se Bílý balet snaží mnoho let. Musí se udělat mnohem rozsáhlejší a radikálnější změny.

Tou hlavní by měla podle mě být změna pozice Florentina Péreze. Byl bych rád, kdyby tento člověk zůstal ve vedení klubu jako takového. Nesměl by ale zasahovat do sportovní stránky. Té by naopak musel šéfovat NOVÝ sportovní ředitel.

Nikoliv „bezejmenný“ Pérezův podřízený, ale někdo, kdo ve fotbale něco dosáhl, má zkušenosti, přehled a vlastní názory. To on by byl zodpovědný za výběr trenérů a společně s nimi za stavbu týmu.

Od této zásadní změny by se pak odvíjely všechny další. Real musí konečně zahodit koncept velkých jmen. Nemyslím tím tyto hráče nekupovat nebo nemít v kádru, myslím tím to, že není možné, aby mělo 9 z 11 hráčů jistou základní sestavu. Prostě by i v Realu měla platit základní myšlenka, že hrají ti s nejlepší formou, nikoliv s nejdražší cenovkou.

Pokud mám být upřímný, v tuto změnu v době Pérezova šéfování klubu nevěřím. Nemyslím si, že by to dokázal tímto způsobem zahodit své ego. Pokud by to mělo stát na tom, že buď bude Pérez šéfovat nadále všemu, nebo úplně odejde, volím druhou možnost. Na jednu stranu by mi to bylo částečně líto, ale zásadní změny Real prostě potřebuje. Jinak nebude dlouhodobě úspěšný, ale pouze jednorázově.

Klíčová slova: perez
 
blank
 
blank
Komentáře

Zobrazit diskuzi (101 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!