Obhajoba Beníteze: Proč je jeho kritika předčasná a neoprávněná?

Čas 19. 10. 2015, 20:07 | Autor podvinho
Rafael Benítez
Rafael Benítez

Už jmenování Rafaela Beníteze trenérem Realu Madrid se u fanoušků nesetkalo s velkým nadšením. Španělský kouč nemá od začátku angažmá na rozdíl od svých předchůdců Josého Mourinha či Carla Ancelottiho tak velkou důvěru příznivců. Proto se již dostává pod kritiku. Podle mně ovšem neprávem.

Již dříve jsem to přiznal a nemám problém tak udělat znovu – Beníteze jsem jako trenéra Realu Madrid nechtěl. Na rozdíl od jiných jsem mu ale jeho příchod nevyčítal, vždyť si velký Madridista splnil sen. A po prvních týdnech jsem s jeho prací navzdory názorům mnoha fanoušků spokojený.

Netvrdím, že je vše pod Benítezem ideální. To v žádném případě. Španělský kouč začal remízou v Gijónu, nedokázal na domácí půdě porazit Málagu a možná zbytečně brzy začal bránit těsnou výhru na hřišti Atlétika. Tři ztráty v této fázi ligové sezony nejsou málo.

ALE, i opěvovaný José Mourinho měl po sedmi kolech v klubu na kontě dvě remízy 0:0 a mimo jiné domácí výhru 1:0 nad Osasunou, kterou zařídil stoper Carvalho. Ancelotti měl sice výsledkově začátek lepší, ale v sedmém kole podlehl na domácí půdě Atlétiku. Mimochodem, oba skvělí trenéři měli jedno společné. U obou se po prvních zápasech mluvilo o tom, že Real pod nimi hraje příliš defenzivně a neatraktivně.

Přesně to je nyní vyčítáno i Benítezovi. Jenže někteří prostě nedokážou pochopit, že kouzelný proutek nemá žádný trenér na světě. Každý odborník se nejdříve zaměří na vylepšení obrany (superofenzivní Klopp v sobotu ve svém prvním utkání v Liverpoolu remizoval 0:0). Je to jasné, protože defenzivní souhra hráčů a systém je potřeba umět. V ofenzivě se může mnohem více improvizovat. Zvlášť s hráči, které Real má.

I kdybych toto pominul, je tady obrovský argument pro Beníteze. Španělský kouč má ze začátku svého angažmá v Realu podobné výsledky jako jeho předchůdci. Jenže, Benítez to zatím dokázal bez mnoha hráčů základní sestavy!

Tak například na poslední zápas s Levante trenérovi chyběli Carvajal, Pepe, Ramos, Modrić, James a Benzema. Bale musel odejít v poločase. A k tomu přidejme, že formu nemají Isco ani Ronaldo, ačkoliv ten se v sobotu probudil a pomohl k výhře. Ale každý, i zarytý odpůrce Beníteze musí uznat, že v tomhle to má zatraceně těžké. A přesto je momentálně Real, i když s nepříjemnými ztrátami, v čele ligy, a stoprocentní v Lize mistrů.

Je možné, že Benítez svoji úlohu nezvládne a kritici si na něm smlsnou. To už je jejich úloha. Ale prosím všechny, a především fanoušky Realu Madrid, nesuďme trenéra a jeho styl po pár měsících v klubu! To je prostě strašně brzy.

Klíčová slova: benitez

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (14 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!