BLOG: Být fanouškem není jen o tom brát. Pravý Madridista musí umět i dávat

Čas 24. 03. 2015, 11:27 | Autor podvinho
Fanoušci Realu Madrid
Fanoušci Realu Madrid

Nemá cenu si nic nalhávat. Ligová situace Realu Madrid není růžová, musí spoléhat nejen na sebe, ale i na soupeře Barcelony. Právě v tuto chvíli ale potřebují Los Blancos podporu svých fanoušků. Opravdových fanoušků.

Pokud si někdo myslí, že být fanouškem klubu je pouze a jen „brát“, když se daří a „nedávat“, když to nejde, nebude s tímto článkem souhlasit. Já to prostě cítím jinak.

Být skutečným fanouškem, konkrétně Realu Madrid, je něco těžko popsatelného. Přináší to úžasné pocity, emoce a především skvělé zážitky. Říkám zcela upřímně, že na večer, kdy jsem, v obklopení dalších Madridistas, slavil gól Sergia Ramose v čase 92:48, nezapomenu nikdy. Znamená to pro mě mnohem víc než kdyby mi dal někco nový iPhone.

Těžko někdy zapomenu na pocit, když jsem poprvé vystoupal po dlouhých schodech a ocitl se na Santiago Bernabéu. Magie. Opět nepopsatelné pocity. A určitě víc než týdenní dovolená s barem All inclusive.

Real Madrid se navíc ke svým fanouškům chová výborně. Pro hráče i trenéry jsou na prvním místě a nevěřím, že to jsou laciná gesta. Nikdy jim nezapomenou poděkovat, zároveň je v mnohých klíčových momentech prosí o podporu.

Real je klub založený na úspěchu. Sezona bez trofeje se rovná fotbalové tragédii. Přesto si musíme uvědomit, že ve sportu není nic zadarmo. Nefunguje to tak, že když něco chci, tak to tak prostě bude.

Snažím se tím říct, že prostě nelze jít jen od úspěch k úspěchu, i když bychom si to všichni moc přáli. Přesto nám dává Real Madrid hrozně moc. A věřím, že správný Madridista si to uvědomuje a je připraven to svým způsobem „splatit“.

Podpora, i když se nedaří

Zdá se mi, že si někteří neuvědomují zásadní věc. Poplácávání po zádech, oslavy a všechno spojené s úspěchem je úžasné. Patří to k tomu. Ale upřímně, hráči si to sice užijí, ale obešli by se bez toho. Prostě to nutně nepotřebují.

Zatímco když se nedaří, podpora hráčům a všem okolo strašně pomáhá. Může dodat ztracené sebevědomí, zároveň o to více motivuje. „Musím se zlepšit, vždyť ti lidi mě furt povzbuzují,“ odehrává se v hlavě.

Fotbalisté Realu jsou samozřejmě skvěle placení profesionálové, kteří musejí svoji práci odvádět vždy na 100%. Jenže jsou to taky lidé. A psychika funguje. Nebo si myslíte, že nádavky a kopanec do auta vám v nelehké chvíli pomůžou? To asi těžko.

Typickým příkladem byl zápas se Schalke. Realu se nepovedl, hrál špatně, o tom žádná. Já osobně bych po zápase nepískal, ale dokážu to od nespokojených fanoušků pochopit. Tentokrát na to měli právo.

Co už ale pochopit nedokážu, je pískání v 10. minutě. A pak vlastně po celý zápas. Vždyť to je přesně ten moment, kdy hráči potřebují podporu. Ten moment, jenž jsem v úvodu označil slovem „dávat“.

Pokud měl někdo privilegium pískat, byli to fanoušci z kotle Realu či dlouholetí příznivci klubu. Jenže ti nepískali, ti se nadále snažili svůj milovaný tým povzbudit. Přehlušil je však pískot tisíců chytrolínů, kteří všechno znají a všechno ví. Taková už bohužel je značná část publika na Bernabéu.

POZOR. Tímto článkem nechci říct, že by měli být fanoušci Realu jen tupé ovce, které všechno odkývají a jedeme dál. Kritika je mnohdy na místě. Co mě dokáže naprosto vytočit, je odfláknutý zápas. Stačí jen vzpomenout na poslední derby... Ano, tam si hráči zasloužili vyplísnit.

Z El Clásica jsem ale takový pocit neměl. Zklamání je pochopitelně velké, ale stojím si za tím, že pravý Madridista prostě hráčům sprostě nenadává. A naopak tým v dalším utkání podpoří.

Vždyť právě o tom je tahle krásná hra. Hra, ke které patří vítězství i prohry, góly i neproměněné šance. Hra, kterou milujeme. A třeba zrovna Barcelona dvakrát ztratí a Real si dojde pro ligový titul. Pak budeme slavit. Ale jen ti opravdoví fanoušci budou mít v sobě hřejivý pocit. A o tom to je.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (68 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!