BLOG: Di María nebyl pravý Madridista. Jeho odchod bude Real bolet, ale musel přijít

Čas 05. 09. 2014, 20:48 | Autor podvinho
Ángel di María
Ángel di María

Ángel di María byl a je vynikající hráč. O tom není třeba diskutovat. Zároveň je to ovšem fotbalista dost problémový a co je nejhorší, klub dostatečně nectí. Nosit dres Realu Madrid nesmí být o penězích a klub musel vyslat jasný signál.

Ángel di María prožil velmi dobrou sezonu. Je potřeba ovšem nezapomenout také na to, že odchod zvažoval už loni. Tehdy mu pomohl kamarád Ronaldo a také Carlo Ancelotti, který se za něj postavil a našel mu nový post.

Argentinec tak jako klíčový hráč týmu dostoupal až k La Décimě. Ani důležitá úloha a velká vytíženost mu v Realu nestačily. Chtěl víc. Chtěl peníze.

Tuto skutečnost potvrdil ve veřejném vyjádření i prezident klubu Florentino Pérez. „Požadavky Di Maríi? Nikdo kromě Cristiana nemá v klubu tolik peněz,“ přiznal šéf.

Dres Realu musí být čest

Ángel di María byl pro Real skutečně velmi důležitým hráčem. I proto mu klub nabídl vylepšenou smlouvu, přestože tu aktuální podepisoval relativně nedávno a byla dlouhodobá. I tak klub udělal vstřícný krok.

Hráč se nabízenému platu ovšem vysmál. Chtěl mnohem více. A tady zcela správně narazil. Real Madrid se nemůže nechat od svých hráčů vydírat. Madridský gigant je unikátní fotbalový klub s neuvěřitelnou historií a zahrát si za něj se snem dlouhé řady fotbalistů.

„Kdo nechce hrát za Real Madrid, tady jsou dveře,“ řekl kdysi nekompromisně samotný Santiago Bernabéu. A tuto filosofii poznal i nenasytný Di María. Nosit dres Realu nikdy nebylo a nesmí být o penězích. Pro každého hráče to musí být čest.

Nesmíme ovšem zapomínat na další důležitý faktor. Pokud by si Di María zasloužil výrazné zvýšení platu, zcela jistě by o něj mohl požádat také Sergio Ramos, Dani Carvajal, Gareth Bale či Luka Modrić. Po podzimu se zvýšení mohl dožadovat Jesé.

Každý rok by pak u prezidenta stepoval Cristiano Ronaldo či dříve Xabi Alonso. Jenže takhle klub nemůže fungovat. Real Madrid dobře ví, kdy své hráče ocenit. A Di Maríovi nabízel plat 6 milionů eur ještě před MS v Brazílii a tudíž i mnohem dříve před příchodem Jamese Rodrígueze.

Cristiano Ronaldo je výjimka

Chápu, že mnoho námitek může směřovat na Cristiana Ronalda. Pokud necháme stranou jeho fotbalové schopnosti, o kterých snad nikdo nepochybuje, nesmíme zapomínat na jednu klíčovou věc.

Ronaldo je tváří klubu. Tváří, která každoročně vydělá ze všech hráčů nejvíce na prodeji dresů a suvenýrů. Ovšem také fotbalistou, jehož výnosy z marketingové činnosti, ze které odevzdává 50% Realu Madrid, jeho plat z velké části pokryjí.

Tím se jiný fotbalista pochlubit nemůže. Proto Ronaldo nad ostatními platově ční a nikdo si to nedovede zpochybňovat.

Nevidím ovšem jediný důvod, proč by měl mít Di María větší plat než dlouholeté opory Iker Casillas, Sergio Ramos či Pepe, nebo skvělí hráči posledních let jako Luka Modrić.

Jeho odchod bude Real chvíli bolet. To je jisté. Jeho schopnost přejít přes dva a více hráčů i jeho přesné přihrávky, to bude tým postrádat. Ovšem z dlouhodobého hlediska je správné, že klub ukázal, jak se s ním jednat nebude.

Real Madrid bude vždy více než jednotlivec. Trofeje totiž nevyhrávají jednotliví hráči, ale tým. Tým odhodlaných hráčů, kteří pro klub dýchají i mimo hřiště. Takový Di María nikdy nebyl.

To ostatně dokázal i rozlučkovým dopisem ve stylu „klub byl špatný, ale neřeknu proč“.

Klíčová slova: di maria

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (82 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!