Od inženýra k nejmocnějšímu muži Realu Madrid: Úžasný životní příběh Florentina Péreze

Čas 27. 07. 2014, 12:56 | Autor redakce | Zdrojrealmadrid.com, forbes.com
Florentino Pérez s La Décimou
Florentino Pérez s La Décimou

Florentino Pérez, současný prezident královského klubu a bezpochyby nejvýznamnější osoba ve vedení. Mluví se o něm jako o muži, který vždy dostane to, co chce.

A oprávněně, 67letý španěl totiž praktikuje přestupovou politiku založenou na jednoduchém principu. Učiní tak vysokou nabídku, kterou si většina klubů nemůže dovolit odmítnout. Bohužel právě Pérez a jeho první Galácticos nastartovali navyšování přestupových částek do astronomických výšin.

Mladý Florentino, aneb stavebnictví a politika

Florentino se narodil v městské části Madridu zvané Hortaleza, vzdálené pouhých 5 kilometrů od stadionu Santiaga Bernabéa. Po úspěšném dokončení střední školy si zvolil obor stavební inženýrství na jedné z nejváženějších univerzit ve Španělsku, Technické univerzitě v Madridu.

Tato instituce byla několikrát vyhlášena jako jedna z nejlepších, není proto divu, že jí navštěvovaly i další významné osobnosti, jako například Rafael Benítez (trenér Neapole), nebo Juan Mata (záložník Manchesteru United). Později ke svým závazkům ve stavebních firmách přidal také politickou aktivitu, kdy kandidoval v celostátních volbách a působil v madridské městské radě.

Začátky v Los Blancos

Již jako poměrně ostřílený businessman (v pouhých 47 letech viceprezident největší stavební firmy ve Španělsku) a politik se poprvé o kandidaturu na místo prezidenta královského velkoklubu ucházel v roce 1995. Ve volbách, které byly ovlivněny podvody a korupcí prohrál rozdílem 700 hlasů (z celkového počtu 25.000) s Ramónem Mendozou, který kandidoval již po čtvrté.

Nicméně, Mendoza a ani jeho nástupce Lorenzo Sanz nedokázali zvrátit špatné hospodářství klubu a jeho horšící se finanční situaci a tak, o 5 let později, konečně dosáhl Florentio na pomyslný vrchol pyramidy. Pomohla mu k tomu jeho kampaň, kdy poukazoval na mnoho špatných rozhodnutí předchozího vedení, stále se zhoršující finanční situaci a samozřejmě také slib, že přivede Luise Figa z konkurenční Barcelony. Jak slíbil tak se také stalo, Figo přišel a stal se první z mnoha hvězd, které měly teprve přijít.

Pérez se rozhodl vybudovat tým postavený na největších tehdejších hvězdách, kdy plánoval přivést každý rok jednu z nich. Pro tento tým snad nemohlo vzniknout lepší pojmenování než „Los Galácticos“.  V roce 2001 přišel za tehdy rekordní sumu Zinedine Zidane z Juventusu (73.5m €), následovaný brazilcem Ronaldem, Davidem Beckhamem, Michaelem Owenem a Robinhem v letech 2002, 2003, 2004 a 2005. V roce 2004 se konaly prezidentské volby, ve kterých Pérez naprosto dominoval a s celkovým ziskem 94.2% hlasů jasně svůj mandát obhájil.

Pérez a Beckham

Nicméně, jeho první prezidentské „angažmá“ mělo i své stinné stránky. Mnozí lidé mu, oprávněně vyčítali ruinování fotbalu penězi, neprodloužení smlouvy Vicente del Bosqueovi v sezóně 2002/2003, ačkoliv vyhrál 29. titul v La Lize a rok předtím 9. trofej v Lize Mistrů, nebo například jeho chování při přestupu ve výborné formě hrajícího Claude Makélélého.

Prezident tehdy pronesl: „Makélélé nám nebude chybět, je to hráč s průměrnou technikou, postrádající rychlost a schopnost efektivně bránit, navíc 90% jeho přihrávek míří do stran, nebo dozadu.“ Pérez byl v té době znám svou zálibou v ofenzivních hráčích, kteří ale nedisponovali potřebnou kvalitou v defenzívě a dle mnohých expertů byla právě toto příčina úpadku Los Galácticos.

Přestože během Pérezova kralování klub začal opět prosperovat a to hlavně díky zvýraznění značky Real Madrid ve světě, především v Asii, byl Florentino pod palbou kritiky, která vyústila až v jeho předčasnou rezignaci v roce 2006. Bylo mu především vyčítáno, že se více zaměřuje na marketing klubu a s tím spojený business, než na fotbal jako takový. Úřad opustil v únoru roku 2006 se slovy, že klub jako celek potřebuje nový směr.

Galácticos

Druhé prezidentské období

Rčení dvakrát nevstoupíš do stejné řeky naštěstí pro Real u Florentina neplatí. Po 3 letech oznámil, že se bude opět ucházet o prezidentství a není překvapením, že s kampaní založenou na dalších obřích transferech uspěl.

Oficiálně začal znovu zastávat úřad 1. června 2009 a hned během prvního měsíce přivedl dva nejčerstvější držitele Zlatého míče, Brazilce Kaká a Portugalce Cristiana Ronalda, druhého jmenovaného za nepředstavitelnou částku 94m €, čímž opět překonal světový rekord.

Bohužel, předpokládané úspěchy se v první sezóně nedostavily. Lépe řečeno, sezóna 2009/2010 dopadla přímo tragicky. Klub skončil bez jediné trofeje a proto Florentino angažoval charismatického Portugalce s výsledky, čerstvého vítěze Ligy Mistrů, Josého Mourinha.

Pod taktovkou Josého Real konečně začal vyhrávat trofeje a vyznačoval se především brilantními protiútoky, ve kterých byl dle mnoho lidí nejlepší na světě. Stále však nepřicházela trofej nejcennější, magická La Decima.

Třikrát se dostal Mourinho do semifinále LM a třikrát skončil těsně před branami finále. Nakonec se po neshodách s vícero hráči v kabině pakoval zpátky do své milované Chelsea a Pérez tedy musel řešit další trenérské dilema.

Vyřešil ho, jak nejlépe mohl a navíc, kromě nového trenéra Carla Ancelottiho přivedl další miliardovou akvizici, Garetha Balea, nebo například Golden Boye, Isca. Italský stratég zvládl zkrotit ega všech hvězd v týmu a dokázal po dlouhých 12 letech zlomit prokletí v LM a později především finále zvládnout a La Décimu vyhrát.

Florentino během pěti let druhého prezidentského období uskutečnil přestupy za 677 milionů eur.

Galácticos 2

Soukromý život

Prezident královského klubu drtivou většinu života prožil v Madridu. Oženil se s Mariou 'Pitina' Angeles Sandoval Montero se kterou má 3 děti, dceru Maríu a syny Eduarda a Florentina. Bohužel, od roku 2012 je vdovec, jeho dlouholetá partnerka (byli spolu 42 let) zemřela po dlouhém boji na rakovinu plic.

Florentino si poměrně hlídá své soukromí a není znám výstřelky v soukromém životě, nicméně jako prezident Realu Madrid jich na kontě několik má. Například s předchozími členy vedení, bývalými hráči (Makélélé, Hierro) nebo třeba trenérem Mourinhem.

Mimo fotbalový život je Pérez prezidentem Actividades de Construcción y Servicios, společnosti, která podniká ve stavebnictví, službách a telekomunikacích. V této největší firmě v oboru ve Španělsku má Florentino 12,5% podíl a díky ziskům na obou prezidentských pozicích je hodnota jeho majetku odhadována na 2.3 miliardy dolarů a patří mu tak 799. místo v žebříčku miliardářů dle časopisu Forbes.

Real Madrid a Florentino Pérez v číslech a faktech

  • 18 velkých titulů (včetně 9. a 10. triumfu v Lize mistrů)
  • Real Madrid jako nejhodnotnější sportovní značka
  • Modernizace stadionu Santiaga de Bernabéu -> elitní stav -> host finále LM v roce 2010 + ambiciózní plán na kompletní přestavbu
  • Otevření nového tréninkového centra ve Valdebebas, které je 10x větší než předchozí
  • Schopnost zafinancovat tak oblíbené velké přestupy a s tím související klesající klubový dluh
  • Příchody hráčů jako Cristiano Ronaldo, Gareth Bale, James Rodríguez, Toni Kroos, Karim Benzema, Mesut Özil, Angel di María, Luka Modrić, Xabi Alonso, Fabio Coentrão, Isco, Sergio Ramos, Dani Carvajal, Kaká, Zinedine Zidane, Luís Figo, Ronaldo, David Beckham, Robinho, Claude Makélélé, Michael Owen, kteří byli, nebo stále jsou největší fotbalové hvězdy. 
  • V návaznosti na poslední bod, nesmyslné stupňování cen hráčů
SB
Počítačová simulace přestavby stadionu
Klíčová slova: perez

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (43 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!