Šéfredaktor Pro Footballu Jan Jaroš: Ancelotti měl zůstat, ale Pérez má svou vizi

Čas 11. 06. 2015, 13:16 | Autor podvinho
Carlo Ancelotti a Florentino Pérez
Carlo Ancelotti a Florentino Pérez

Carlo Ancelotti si vyhazov nezasloužil. Rafa Benítez má své přednosti, ale ideální náhradou není. Ovšem Florentino Pérez je úspěšný i díky tomu, že má vizi, od které se nenechá odchýlit. To tvrdí šéfredaktor prestižního časopisu Pro Football Jan Jaroš v rozhovoru pro Real-madrid.cz.

Začneme jako ve škole. Jakou známku by od vás Real Madrid dostal za uplynulou sezonu?

Dvojku nebo chvalitebně, chcete-li...

Kdo jsou premianti třídy?

Iker Casillas, Cristiano Ronaldo, Sergio Ramos, Luka Modrič (navzdory tolika omluveným hodinám, kdy byl nepřítomen), Toni Kroos, James Rodríguez, do kolektivu zapadl i Chicharito, host z jiné školy.

A kdo naopak propadl?

Kvůli opakovaným absencím by si ročník měli zopakovat Fábio Coentrao a Sami Khedira. Ale možná přestoupí do úplně jiné školy, kde je nechají postoupit do dalšího ročníku. Nijak zvlášť nepřesvědčil Asier Illarramendi. Nováčka Keylora Navase třídní od minulých prázdnin nechal v podstatě akorát umývat tabuli, přitom by určitě zvládl nosit i třídní knihu.

Jak svou úlohu zvládl třídní profesor Carlo Ancelotti?

Jako zkušený pedagog, ke kterému chová respekt celá škola včetně profesorského sboru. Až na pana ředitele...

Pojďme zpět do fotbalového prostředí. Souhlasíte s krokem vedení Realu, které Ancelottiho odvolalo?

Ne. Carlo Ancelotti si podle mě zasloužil pokračovat.

Za italským koučem stáli hráči i fanoušci. Neměl by tento fakt brát prezident Pérez více v potaz?

Být na jeho místě, řídil bych se i náladou a názory ostatních. Ale na druhou stranu je Florentino Pérez vlivným podnikatelem a prezidentem Realu pravděpodobně i díky tomu, že si sleduje svou vizi a nenechá se od ní odchýlit ostatními.

Ancelottiho nástupcem se stal Rafael Benítez. Je to podle vás dobrá volba?

Vybral bych někoho jiného, lépe řečeno bych neodvolával Ancelottiho. Ale chápu, že Rafa Benítez jako Španěl se zkušenostmi s trénováním v evropských velkoklubech má mnoho výhod.

Ancelottiho stál místo zpackaný závěr sezony, ovšem celý rok 2015 nebyl od Realu zdaleka ideální. Jak si vysvětlujete tu náhlou změnu z týmu, který vyhrál 22 zápasů v řadě?

Výsledkově minulá sezona nebyla tak hrozná, jak by to vypadalo podle nálady vedení a části fanoušků. Za posledních pět let byl gólově a bodově v lize lepší pouze ročník 2011/12, v tom právě skončeném se Real jako jediný dokonce dostal přes průměr tří ligových gólů na zápas. Dlouhá šňůra výher byla úžasná, ve spoustě zápasů hráči Realu dali čtyři pět i více gólů, ale sezonu pokazil nepovedený březen. Při ztrátách s Villarrealem a v Bilbau na začátku března ještě chyběl Modrič, ale to nebude ta hlavní příčina, protože chyběl už od listopadu během dlouhé řady vítězných utkání.

S novým trenérem můžeme očekávat i posily. Jaké místo podle vás potřebuje Real vylepšit?

Je třeba posílit obranu, která trpí hlavně v případě zranění dvou tří hráčů, což při počtu a náročnosti zápasů není nijak vzácný jev. A pak zůstává otázka, zda by některý útočník na hrotu dokázal dát výrazně víc gólů než Karim Benzema.

Stále reálnější se také zdá příchod Davida de Gey. Je to podle vás dobrý tah Realu?

Nechal bych ho v Manchesteru, když už si tam po letech konečně zvykl.

Měl by jeho příchod odnést legendární Iker Casillas, nebo Keylor Navas, který zamířil do Realu teprve před rokem?

Podle mě by mohla klidně zůstat i stávající dvojice za – asi stěží splnitelné – podmínky, že bude vždy chytat ten, kdo má lepší formu. To si však vzhledem k postavení Svatého Ikera lze jen obtížně představit. Vzpomeňme, jak to vypadalo, když to s odstavením Ikera Casillase necitlivě přehnal José Mourinho – rázem to výrazně ovlivnilo atmosféru v klubu.

Co si celkově myslíte o projektu Galácticos? Přinese Realu pravidelné a hlavně dlouhodobé úspěchy?

Když už se vedení touto cestou vydalo, musí počítat s tím, že občas přijde o hvězdu z řady svých odchovanců. A také s tím, že za to uslyší kritika od fanoušků. Nejhorší jsou podle mě nákupy za mnoho desítek milionů eur v případě, že takový hráč dostane šanci třeba jen jednu sezonu. Je to nesmírně složitá situace, protože už z principu se od nejdražších posil (Gareth Bale, Cristiano Ronaldo, James Rodríguez) očekává, že zazáří okamžitě.

Klíčová slova: ancelotti, pérez

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (62 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!