„Rabona“ - fotbalová paráda hvězdného Cristiana Ronalda

Čas 29. 10. 2014, 09:20 | Autor redakce
Rabona Cristiana Ronalda
Rabona Cristiana Ronalda

Rabona neboli kop za stojnou nohou je fotbalová ekvilibristika, kterou ovládá opravdu jen málokdo ze současných fotbalistů. I když se o to každý, ať už hraje na jakékoliv úrovni, alespoň jednou pokoušel. K dokonalosti tuto fotbalovou parádičku v poslední době dovedl třeba Ángel Di Mária, ale především hvězdný Cristiano Ronaldo, který tento obtížný druh kopu provádí nejen v blízkosti pokutového území, ale klidně i na půlce hřiště.

Pokud bychom chtěli nalézt hráče, který tento kop „vynalezl“, musíme však sáhnout daleko hlouběji do fotbalové historie. Tím důležitým datem bylo 19. září 1948. V Argentině proti sobě nastoupily týmy Estudiantes de la Plata a Rosario Central. Za domácí hrál hráč Ricardo „Beto“ Infante. V průběhu utkání se k němu odrazil míč z levé strany. Podle očitých svědků se nacházel mimo pokutové území, někteří tvrdí, že stál 35 metrů od branky. Infante kopnull do míče za stojnou nohou a ten skončil v levém horním rohu soupeřovi branky. Estudiantes i díky tomuto fantastickému zásahu zvítězili 3:0.

Bohužel tenhle moment není zaznamenaný na kameře. Existuje jen jedna fotografie míče letícího vzduchem do branky. Nikdo ale nepochybuje o tom, že právě toho dne se zrodila legendární rabona. Co se týče samotného názvu, tak ten je s tímto kopem spojován od roku 1957, kdy vyšla na titulní straně časopisu El Gráfico karikatura Infanteho ve školním stejnokroji, u které byl titulek: Dítě, které chodilo za školu, neboli El infante que se hizo la rabona.

Během svých hráčských let tuhle techniku úspěšně používali například Diego Maradona, Claudio Borghi, Marco Van Basten, George Weah a mezi posledními jí do svého arzenálu přidala i portugalská superstar Cristiano Ronaldo. Pokud se Ronaldo předvede, tak jeho provedení rabony budeme moci vidět již 10. října na Spot2 HD, kdy Portugalsko nastoupí proti Francii.

Vynálezce Infante, který stále patří ve statistikách mezi deset nejlepších střelců historie Argentinské nejvyšší soutěže, ale vždycky litoval, že ani jeho magický moment nic nezměnil na tehdejší neutěšené politické situaci v zemi. Tři roky po jeho památném gólu musel z politických důvodů z tehdy sestupujícího týmu Estudiantes odejít. Dnes by bylo fotbalistovi s přezdívkou Gran Beto přesně devadesát let.

Fandíte Ronaldovi? Máme pro vás soutěž o 5 000 Kč!

Vyzýváme (nejen) všechny fanoušky Realu Madrid a příznivce míčového kouzelníka Cristiana Ronalda. Stylizujte se do slavného Portugalce. Vyfoťte se nebo nahrajte vlastní video s některou z jeho fotbalových parádiček, nebo si zkrátka udělejte jakoukoli selfie s fotbalovou tematikou, a vyhrajte voucher v hodnotě 5 000 Kč na sportovní vybavení!

Více na webu http://www.fotbalovaparada.cz/ nebo přímo v soutěžní aplikaci na Facebooku https://www.facebook.com/TelevizeSportTV/app_556167437832077

Klíčová slova: cristiano ronaldo

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (20 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!