Cristiano Ronaldo: Z uplakánka světovou extratřídou

Čas 25. 10. 2014, 09:32 | Autor redakce
Cristiano Ronaldo
Cristiano Ronaldo

Jeden z nejslavnějších fotbalových příběhů světa se začal psát 5. února roku 1985, kdy v malé porodnici ve městě Funchal na Madeiře v podvečerních hodinách spatřil světlo světa čtvrtý potomek Marie Dolores a Joseho Dinize dos Santos Aveirových. Jméno dostal po americkém prezidentovi Reganovi.

V osmi letech začal Ronaldo kopat za amatérský klub Andorinha vedený jeho otcem. O dva roky později zažil svůj první přestup: za pět míčů a sadu dresů jej otec prodal klubu C. D. Nacional. Brzy bylo jasné,  že malý Cristiano všechny výrazně převyšuje. Pro svou pracovitost a rychlost dostalpřezdívku „včelka“, spoluhráči mu ale říkali také „uplakánek“, neboť velmi těžce nesl například, když některý ze spoluhráčů nedal penaltu, nebo když musel odejít ze hřiště. Dnes pláče o poznání méně.

Vzestup po ose Sporting-United-Real

V roce 1997 ve svých 12 letech šel Ronaldo na testy do slavného Sportingu Lisabon. Tam okamžitě zaujal a klub za něj neváhal zaplatit rekordní sumu ve výši několik desítek tisíc eur. Vyplatilo se. Ronaldova hvězda stoupala a on se stal jediným hráčem, který během jedné sezóny stihl nastoupit za tamní výběr do 16, 17 a 18 let, za A i za B tým. Zahrál si také na světovém šampionátu do 17 let, kde již všichni naplno pochopili, jaká osobnost před nimi stojí.

Největší zlom v Ronaldově kariéře nastal v létě roku 2003, kdy proti sobě nastoupily týmy Sportingu a Manchesteru United. Již po první půli byli hráči Manchesteru natolik uchváceni hrou Ronalda, že apelovali na trenéra Alexe Fergusona, aby celou transakci urychlil. Ferguson pochopil, že si nemůže nechat tento klenot proklouznout mezi prsty a rozhodl se ho získat hned za 12 miliónů liber. V témže roce se začala psát Ronaldova reprezentační kariéra na seniorské úrovni. Dnes už má v reprezentaci na kontě 114 zápasů a 50 branek.

Přestupem do Manchesteru United si Ronaldo splnil velký sen a s celou rodinou se přestěhoval do Anglie. Stal se hvězdou slavného Manchesteru United, kde odehrál na dvě sta soutěžních utkání a vstřelil v nich 84 gólů. Anglická pohádka ovšem skončila v roce 2009 rekordním přestupem do Realu Madrid za 80 milionů liber. Začala se tak psát pohádka nová, madridská, mnohem světovější. V dresu Bílého baletu přitom nastoupil k 172 utkáním, v nichž vstřelil neuvěřitelných 192 branek.

Fandíte Ronaldovi? Máme pro vás soutěž o 5 000 Kč!

Vyzýváme (nejen) všechny fanoušky Realu Madrid a příznivce míčového kouzelníka Cristiana Ronalda. Stylizujte se do slavného Portugalce. Vyfoťte se nebo nahrajte vlastní video s některou z jeho fotbalových parádiček, nebo si zkrátka udělejte jakoukoli selfie s fotbalovou tematikou, a vyhrajte voucher v hodnotě 5 000 Kč na sportovní vybavení! Více na webu fotbalovaparada.cz nebo přímo v soutěžní aplikaci na Facebooku facebook.com/TelevizeSportTV/app_556167437832077.

Klíčová slova: cristiano ronaldo

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (10 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!