Obsáhlý rozhovor s novinářem Janem Paličkou

Čas 19. 01. 2011, 17:59 | Autor podvinho
Real-Madrid.cz
Real-Madrid.cz

Portál real-madrid.cz získal další velmi zajímavý rozhovor. Tentokrát se pro náš web rozpovídal fotbalový expert a vedoucí fotbalové rubriky MF DNES Jan Palička. Dlouholetý novinář okomentoval aktuální dění v Realu Madrid, nové posily či kontroverzní návrhy prezidenta UEFA Michela Platiniho.

Jan Palička je novinářem již dlouhou řadu let. S novinařinou začal již v patnácti letech a drží se jí doteď. Nejdříve pracoval ve sportovní rubrice Severočeského deníku, poté po vystudování Univerzity Karlovy pracoval tři roky v deníku Práce a v roce 1998 přijal nabídku MF DNES.

Pro uznávaný deník pracuje od té doby nepřetržitě, momentálně zastává funkci vedoucího ve fotbalové rubrice. Pravidelně se zúčastňuje velkých fotbalových a vůbec sportovních akcí, jako je Mistrovství Evropy či Světa. Zároveň se díky své práci setká se zajímavými lidmi, jak přiznal i pro náš web, několikrát mluvil dokonce i s Ikerem Casillasem. 

Jako novinář máte výhodu skvělé informovanosti a snad i objektivního přístupu. Jak tedy vnímáte ze svého pohledu klub Real Madrid CF? Souhlasíte s jeho politikou?
Předně zdravím všechny fanoušky Realu. Váš klub nemůže být a nikdy nebyl nikomu na světě lhostejný. Jeho tradice, sláva, renomé i vliv dalece přesahují hranice obyčejnosti. Ale abych odpověděl na otázku: osobně s jeho politikou nesouhlasím, protože je příliš megalomanská. Fanouškům Realu se ovšem musí líbit, když každý půlrok obdivují nové a drahé tváře. Vlastně se můžete kochat na plese fotbalových hvězd.

Jak jste vnímal předloňský návrat prezidenta Peréze a jeho mohutné utrácení, které světu trochu vyrazilo dech?
Perézův návrat mě nepřekvapil, ten člověk chce být viděn a viděn taky bude. Ovšem to, co dělá na fotbalovém trhu, mi připadá nebezpečné - možná až zvrácené. Finanční spirála přece nemůže stoupat donekonečna. Jak a kdy Pérez pozná, že už je spirála na vrcholu? Pokud to nepozná včas, pak se obávám krachů, které můžou ovlivnit celý evropský fotbal. Ale třeba jsem až příliš velký skeptik.

Právě díky nákupům a astronomickým platům se začalo uvažovat o platovém stropu a ukončení velkého zadlužování pro týmy, které budou hrát evropské poháry. Souhlasíte s těmito razantními změnami?
Rozhodně. Miliardové nákupy a luxusní platy všem, kteří přijdou, jsou vydlážděnou cestou do pekla. Hokejová NHL nebo basketbalová NBA už si to zažily a díky novým pravidlům a finančním mantinelům jsou mnohem zdravější. Nepochybuju, že časem se platové stropy chytí i ve fotbalové Evropě. Ten krok mi připadá nezbytný.

Prezident UEFA Michel Platini, který tyto diskuze rozvířil, je vůbec zvláštní a kontroverzní postavou celého fotbalu. Co si myslíte o jeho práci a jeho nápadech?
Souhlasím s ním zřídka, ale v nutnosti zavedení platových stropů má pravdu. Zadlužování klubů je zásadní problém, o kterém fotbal kvůli svému raketovému tempu neměl čas přemýšlet ­- a najednou ho pohlcuje. Z pohledu českého fotbalu udělal pan Platini ještě jednu záslužnou věc: díky nové struktuře kvalifikace v Champions League dal českým týmům větší šanci na postup do hlavní fáze. Bohužel je to zatím k ničemu.

Zpět k Realu Madrid. Překvapilo vás, že byl po loňské sezóně odvolán Manuel Pellegrini, který dosáhl historicky nejvyššího počtu bodů v domácí soutěži, ale zároveň zklamal jak v domácím poháru, tak v Lize Mistrů?
Nepřekvapilo. Druhé místo Realu nikdy nestačilo a stačit nebude. Druhou šanci dostávají trenéři zřídka. Sám jsem zvědavý, jak by vedení zareagovalo, kdyby ani Pellegriniho nástupce José Mourinho nezískal jedinou trofej. Osobně doufám, že by tentokrát druhou šanci dostal.

Josého Mourinha netřeba více představovat. Všichni uznávají jeho úspěchy, mnozí však zpochybňují jeho práci. Jaký názor na něj máte vy?
Pokud mi mužstvo hvězd za Pellegriniho připadalo bez ducha a bez jiskry, za Mourinha vidím podstatnou změnu. Alespoň zvenčí to tak vypadá. Tím, jak na sebe (a zřejmě záměrně) Mourinho strhává pozornost, nechává větší klid hráčům. Je to působivé divadlo, byť to na Barcelonu pořád ještě nestačí. Já osobně považuju Mourinha za výjimečnou trenérskou osobnost, bez které by byl fotbal chudší. Líbí se mi jeho kontroverzní styl. I když je často až příliš arogantní, mně tím neuráží. Kdyby byl obyčejný, třeba by ještě dneska trénoval Leiriu a neměl za sebou triumfy v Lize mistrů.

Pod Josém Mourinhem již Real neprováděl tak astronomické nákupy, přesto přišlo několik hráčů. Většina z nich se zatím ukazuje v dobrém světle. Kdo z nich na vás nejvíce zapůsobil a proč?
Jednoznačně Mesut Özil, německý Zidane. On se vlastně jen převlékl ze zeleného dresu Brém do bílého madridského a září dál. Říkal jsem si, že ho přibrzdí únava z mistrovství světa, ale byl to omyl. Özilův pohyb je pořád excelentní a nápady zůstávají parádní. Jako fanouškovi by mi vadilo snad jen to, že hraje téměř bez emocí. Na něm člověk nepozná, jestli se 3:0 vyhrálo, nebo mužstvo dostalo vyrovnávací gól v poslední minutě.

Když se podíváme do kádru madridského klubu, najdeme v něm kromě nových posil i mnoho dalších zajímavých hráčů. Cristiano Ronaldo je samozřejmě obrovská reklama a skvělý hráč. Ač nemám podobná srovnání vůbec v lásce, musím se vás, jako novináře, zeptat. Kdo je lepší, Ronaldo nebo Messi? Proč?
Messi, protože je to fotbalový umělec. Messi, protože se náramně hodí do systému Barcelony. Messi, protože Cristiano se chová jako náfuka. Přesto musím říct, že Ronaldo je výjimečný fotbalista, jeden z nejlepších v historii fotbalu. Ovšem Messiho vidím ještě o fous výš.

Neméně zajímavou postavou je i Brazilec Kaká, který se ale zatím spíše trápí. Určitě mu nepomohla zranění, přesto mám pocit, že to není ten Kaká z AC Milán. Kolikrát má velký problém vůbec udělat kličku. S čím si spojujete pokles právě jeho formy, který je někdy až ubíjející? A věříte, že opět bude patřit k nejlepším hráčům planety?
Popravdě nevím. V AC Milán byl Kaká král. Neměl sebemenší problém, získal Zlatý míč, hra mu byla ušitá na míru, všechno kolem sebe řídil, fanoušci ho milovali, on miloval je. Pokud by záleželo pouze na něm, zřejmě by z Milána nikdy neodešel. Když k tomu došlo, čekal jsem, že bude za Bílý balet tančit líp, ale on se ztrácí, hraje nevýrazně, chybuje. Hlavně kvůli zraněním ztratil jiskru a lehkost. Osobně si myslím, že v dresu Realu se zpátky na fotbalové nebe nevrátí. Nepřekvapilo by mě, kdyby v létě odešel.

Do třetice diskutovaná postava v řadách Bílého Baletu. Je jí Karim Benzema. Bezpochyby talent od Pána Boha, jenže zatím se příliš neprosazuje a i když má nyní minimální konkurenci, nedokáže se naplno zabydlet v sestavě. Z jakého důvodu se kariéra toho Francouze takto zasekla?
Tohle je i pro mě hádanka. Benzema byl bombarďák, kterému měl patřit svět. Místo toho se už druhý rok plahočí. Jsou to jen moje domněnky, ale myslím, že na sobě přestal pracovat. Možná neustál slávu. Možná měl v Lyonu lepší zázemí, kamarády. Možná jsem ho sám přecenil.

Vedení, trenéři, hráči, jednoduše nikdo z Realu se netají tím, že největším cílem posledních let je přidat jubilejní desátý titul v milionářské Lize Mistrů. Jenže stále se to nedaří a Real končí několik let po sobě již v osmifinále, což je pro nejúspěšnější klub této soutěže velkou ostudou. Máte pro to vůbec nějaké vysvětlení?
Vysvětlení je jednoduché: Real neměl dost síly a pokory, aby došel podesáté až k vrcholu. Hráči pořád jen opakovali, že musí vyhrát každý zápas, že jsou přece Real, že nic než vítězství je nezajímá. Třeba loni, když se finále hrálo Estadio Santiago Bernabéu, bylo nabubřelých frází slyšet stovky. Jenže činy na hřišti neviděl nikdo. Smutná osmifinálová série ovšem musí překvapit každého. Spíš je to shoda náhod.

Jak vidíte šance Realu v letošním ročníku?
No, když se podívám, že proti Realu znovu stojí Lyon... Co když bude osmifinálové prokletí pokračovat? Ne, nebudu vám kazit optimismus. Věřím Mourinhovi, že ostuda se opakovat nebude. Ale kdybych si měl vsadit na vítěze, položím peníze na Barcelonu nebo Manchester United.

Ve španělské lize je naopak Real až fenomenální, jenže je tu momentálně ještě jeden lepší tým, což je opravdu něco výjimečného. Myslíte, že může nadvláda Realu a Barcelony skončit? Pokud ano, kdy?
V nadsázce řečeno: nadvláda Realu s Barcelonou bude ve španělském fotbale pokračovat do skonání světa. I kdyby se našel jiný klub, který by ligu vyhrál - třeba Sevilla, Atlético, Valencie, Villarreal, stejně se dvěma fenoménům nikdy nevyrovná.

Jak vidíte boj o titul ve Španělsku v tomto ročníku?
Tím, že Real remizoval v Almeríi, dostala Barcelona královskou výhodu. Myslím, že ji udrží a dovrší zlatý hattrick.

Na závěr dvě bonusové otázky. Kdybyste měl vyjmenovat pět vašich nejoblíbenějších hráčů z kádru Realu Madrid, jaké byste jmenoval? Proč právě tyto jména?
Na prvním místě a s velkým náskokem Iker Casillas. Pro mě je to vedle Petra Čecha nejlepší brankář poslední dekády. Měl jsem šanci s ním třikrát čtyřikrát mluvit, i když přes tlumočníka, a vážně je to sympaťák s velkým charisma. Mrzí mě, že nezískal Zlatý míč. Buď za Euro 2008, nebo teď za mistrovství světa 2010 si ho zasloužil. Bohužel brankáři jsou v podobných anketách biti. Cristiano Ronaldo číslo 2. Má můj obdiv. Když zapomene na egoismus, je to fotbalový bůh. Na třetí místo řadím Sergio Ramose - pro jeho vítězné srdce. Mesut Özil číslo čtyři, protože mám rád jeho styl. A Esteban Granero číslo pět. U něj si cením toho, že má mezi hvězdami lidský rozměr. Takový skoro obyčejný kluk.

Závěrečná otázka jako vždy směřuje k našemu webu. Jak se vám líbí portál real-madrid.cz? Pokud vím, určitě na něm nejste poprvé. Co říkáte na jeho úroveň a vracíte se opakovaně?
Je sympatický, rychlý a vcelku přehledný. Vracím se na něj docela často, protože pro mě může být zdrojem informací, které potřebuju pro svou práci. Navíc tím, že neovládám španělštinu, mi přijde vhod, když na webu najdu přeložené citace hráčů a trenérů. Naposledy jsem si - s dovolením ­- vypůjčil Mourinhovu reakci na remízu v Almeríi. Díky... :-)

Také velice děkuji za vaše postřehy a přeji mnoho úspěchů v osobním i pracovním životě.

 

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (56 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!