Shrnutí: Výkonnost hráčů a barometr

Čas 22. 05. 2010, 20:10 | Autor podvinho
Cristiano Ronaldo a Gonzalo Higuaín
Cristiano Ronaldo a Gonzalo Higuaín

V dalším pokračování shrnutí sezóny se podíváme na výkony jednotlivých hráčů. Real Madrid v letním přestupovém termínu mohutně posiloval a nejen od nových posil si sliboval skvělé výkony. Chybět nebude ani zajímavý barometr, který mapuje sezonu Realu z pohledu fanouška.

Pokud vás zajímá také shrnutí sezóny celého týmu, můžete se podívat zde. Článek mapuje celou sezónu v podání Bílého Baletu a vystihuje zajímavé a důležité momenty, které rozhodli o tom, že Real nezískal žádnou trofej. Brzy také přineseme velké statistiky hráčů i vyhodnocení hráče roku.

V dnešním shrnutí se tedy podíváme na konkrétní jednotlivce. Někdo z nich překvapil, někdo zklamal. Někdo podával očekávané výkony, jiný zase ne. Každá sezóna bývá v podání našich miláčku jiná. Navíc je připraven zajímavý barometr, kde se podíváme na různé události sezony v podání našich hráčů.

To, že Real nezískal žádnou trofej, by nemělo mít na konečné hodnocení jednotlivců velký vlil. Jedná se opravdu o výkony hráčů, ne týmu. Do hodnocení může být zařazen jedině hráč, který odehrál alespoň 7 zápasů ve všech soutěžích.

Po letní velkém přebudování kádru přišlo mnoho velkých jmen a čekaly se také velké výkony. Velká očekávání určitě dokázal naplnit Cristiano Ronaldo, ze kterého udělal Bílý Balet nejdražšího hráče planety. Naopak od Kaká nebo Benzemy se určitě čekalo mnohem více. Svoji důležitou roli v mužstvu hráli ale také méně diskutované posily jako Arbeloa či Albiol, kteří předváděli velmi dobré výkony. Důležitými členy týmu byli samozřejmě také stávající hráči. Skvělé výkony podával například Sergio Ramos či Marcelo, který překvapil mnoho fanoušků.

 IKER CASILLAS
 Soutěž 
 Zápasy / Čistá konta
 Liga BBVA
 38 / 14
 Liga Mistrů
 8  /  2
 Copa del Rey
 0  /  0

Prožil poněkud rozporuplnou sezonu. Sice byl samozřejmě jasnou jedničkou Realu, když odchytal všechny zápasy v La Lize i v Lize Mistrů, ale už zažil i lepší ročníky. Celkem často chyboval, na což jsme nebyli úplně zvyklý. Většinou ale jeho chyby ztráty bodů neznamenali.

Ke konci ročníku už ale ukazoval, že je právem hodnocen jako jeden z nejlepších brankářů světa. Opět ho zdobil fantastický reflex, kterým naháněl soupeřům strach. V paměti fanoušků navždy zůstane jeho zázračný zákrok na hřišti Sevilly, který ale nakonec body nepřinesl.

 ?LVARO ARBELOA
 Soutěž 
 Zápasy / Góly
 Liga BBVA
 30 /  2
 Liga Mistrů
 6  /  0
 Copa del Rey
 2  /  0

I on přišel do Realu jako součást velké představby Realu Madrid. I tak byl ale jiným příkladem než hvězdy jako Ronaldo či Kaká. Nakonec se ale stal velice důležitou součástí madridského velkoklubu.

Velmi dobře si počínal hlavně v obranné fázi hry. Do útočení se příliš nehrnul, ale když vyjel, většinou to stálo za to. Za celou sezonu si vybral jen kratší výpadek formy. Navíc vstřelil dva krásné a důležité góly.

 PEPE
 Soutěž 
 Zápasy / Góly
 Liga BBVA
10 / 1
 Liga Mistrů
 6  /  0
 Copa del Rey
 1  /  0

Těžko hodnotit sezonu tohoto Portugalce. Ročník sice začal v základní sestavě a nevedl si vůbec špatně, pak ale přišlo velice nepříjemné zranění, kvůli kterému vynechal zbytek všech zápasů. I za krátkou dobu ale ukázal co ho zdobí - velkou bojovnost a chuť vítězit.

 SERGIO RAMOS
 Soutěž 
 Zápasy / Góly
 Liga BBVA
32 / 4
 Liga Mistrů
 7  /  0
 Copa del Rey
 0  /  0

Prožil jednu z nejlepších sezon své kariéry. Na konci minulého ročníku byl právem kritizován, ale dokázal odpovědět tím nejlepším možným způsobem. Dařilo se mu jak na stoperovi, tak na pravém obránci.

Byl oporou zadních řad a navíc, díky skvělému výskoku a výběru místa, byl nebezpečný i před brankou soupeře. Jeho čtyři branky Realu vždy velice pomohli. Tento univerzál může být jednou z hvězd celého Mistrovství světa, na kterém s ním španělská reprezentace samozřejmě počítá.

 MARCELO VIERA
 Soutěž 
 Zápasy / Góly
 Liga BBVA
35 /  3
 Liga Mistrů
 6  /  0
 Copa del Rey
 2  /  0

I on, podobně jako Ramos, zažil skvělou sezonu a umlčel tak své kritiky. Pravdou ale je, že má stále na čem pracovat. Největší rezervy má jednoznačně v defenzivní části hry. Zde musí ještě hodně přidat, ale i tady je vidět velké zlepšení.

Přesto zatím vyniká spíše ve hře dopředu. Společně s Gutim má nejvíce asistencí v královském týmu, což o něčem svědčí. Má velmi rychlé a šikovné nohy, čehož dokáže často využívat. Pokud má šanci, dokáže také nebezpečně vystřelit.

 RAÚL ALBIOL
 Soutěž 
 Zápasy / Góly
 Liga BBVA
33 /  1
 Liga Mistrů
 7  /  1
 Copa del Rey
 2  /  0

Po příchodu z Valencie se okamžitě zabydlel v základní sestavě a zůstal v ní až do konce sezony. Kolem něj se střídali jiní stopeři, ale on zůstával a držel si svůj vysoký standard.

Jeho největší přednost je asi čtení hry, kdy dokáže často vystihovat přihrávky soupeřů nebo předskakovat soupeře. I on se ale ještě může a musí zlepšovat. Přidat by měl například v důrazu v osobních soubojích.

 EZEQUIEL GARAY
 Soutěž 
 Zápasy / Góly
 Liga BBVA
 20 /  1
 Liga Mistrů
 3  /  0
 Copa del Rey
 0  /  0

Do královského klubu přišel jako velký talent a to v podstatě potvrdil. I přesto by ale potřeboval hrát více. U Manuela Pellegriniho byl spíše stoperem tři až čtyři.

Je to ale velmi mladý hráč a může jít výkonostně nahoru. Už teď předváděl zajímavé výkony. Je to podobný typ hráče jako Albiol, jen ještě nemá tolik zkušeností. Má velmi dobrou rozehrávku, podobně jako jeho kolega by ale mohl chodit důrazněji do osobních soubojů.

 FERNANDO GAGO
 Soutěž 
 Zápasy / Góly
 Liga BBVA
 17 /  0
 Liga Mistrů
 2  /  0
 Copa del Rey
 2  /  0

Jako na houpačce. Tak si musel tuto sezonu připadat tento argentinský záložník. Nejdříve vůbec nehrál a byl na odchodu. Nebýt neschopností šejků, asi už by v bílém dresu nenastupoval. Přestup se ale nevyvedl a Gago dostal po zranění Lasse šanci.

Nutno říct, že ji Fernando Gago náležitě využil. Jeho výkony byly velmi zdařilé, vyznačoval se velkou bojovností a navíc měl dost nebezpečné přihrávky za obranu soupeře. Ke konci sezony už si přece jen vybral i horší zápasy a stále není jisté, jestli v Realu zůstane i nadále.

 MAHAMADOU DIARRA
 Soutěž 
 Zápasy / Góly
 Liga BBVA
 15 /  0
 Liga Mistrů
 3  /  0
 Copa del Rey
 2  /  0

Populární Momo neprožil dobrou sezonu. Odehrál opravdu velmi málo zápasů a je možné, že už další nepřidá. Velký zájem je o něj z anglické ligy.

Manuel Pellegrini Diarru moc nenasazoval a Momo tak většinou nastupoval až v závěru utkání. Faktem je, že ani v těchto utkáních se moc nepředvedl. Diarra sice ukazoval neustále svoji bíčí povahu, ale ani to nestačilo na to, aby se zabydlel v základní sestavě.

 KAK?
 Soutěž 
 Zápasy / Góly
 Liga BBVA
25 /  8
 Liga Mistrů
 7  /  1
 Copa del Rey
 0  /  0

Kdyby podobnou sezonu zažil jiný hráč, asi by to bylo v pořádku. Osm branek a šest asistencí není špatná bilance. Jenže výkony na hřišti, hlavně v důležitých zápasech, byly prostě bídné. A to je na Kaká, který stál klub velké úsilí i peníze, dost málo.

Brazilec jako by zapomněl své fotbalové umění, mnohdy na hřišti vypadal až zoufale. Často si sice říkal o míče, ale většinou je u postranní lajny ztrácel. Měl velké problémy s přechodem jeden na jednoho, což se mu dříve nestávalo. Nikdy už se nedozvíme, jestli to bylo jeho častými zraněními, nebo tím, že mu Pellegrini nevybral dobrou roli a nestavěl ho na oblíbenou pozici ve středu hřiště.

 CRISTIANO RONALDO
 Soutěž 
 Zápasy / Góly
 Liga BBVA
 29 / 26
 Liga Mistrů
 6  /  7
 Copa del Rey
 0  /  0

Hlavní hvězda přestupového trhu a velký hráč dokázal, že je právem označován za nejlepšího z nejlepších. Celou sezonu svými góly a průniky táhl Real. Tedy přesněji, pokud byl zdravý. Pokud ne, měl většinou královský klub velké problémy.

Cristiano opět udivoval nádhernými průniky, skvělými fintami a krásnými a nebezpečnými střelami. Několikrát se připomněl i precizně zahrávanými trestnými kopy. S Gonzalem Higuaínem navíc vytvořil nejlepší útočnou dvojici v historii Realu Madrid, co se nastřílených branek týče.

 LASS
 Soutěž 
 Zápasy / Góly
 Liga BBVA
23 /  1
 Liga Mistrů
 6  /  0
 Copa del Rey
 1  /  0

Ze začátku zažíval krásné období a byl chválen ze všech stran. Ukazoval skvělé technické kousky, navíc mnoho míčů vybojovával. Postupem času se ale jeho výkony zhoršovaly a když přišlo nepříjemné zranění, vypadl ze základní sestavy.

V té se chytil Gago a Lass, i přes nevoli většiny fanoušků, už vysedával jen na lavičce náhradníků. I u něj je otázkou, jestli zůstane v Realu další sezonu. Jeho povaha je totiž všem známá a zájem má prý Alex Ferguson z Manchesteru United.

 GUTI
 Soutěž 
 Zápasy / Góly
 Liga BBVA
24 /  2
 Liga Mistrů
 3  /  1
 Copa del Rey
 1  /  0

Velice kontroverzní postava v řadách Bílého baletu. Guti dokáže odehrát fantastické zápasy, ale také dokáže hrát tak, že svému týmu spíše škodí. Celkově se dá říct, že se mu sezona poměrně povedla. Nebýt zranění, asi by odehrál více zápasů.

Pellegrini ho stavěl spíše střídavě, stejně tak střídal odchovanec Realu své výkony. Jednou se vyznačoval nádhernými pasy, které braly dech, podruhé zase nemastným výkonem, kdy po hřišti jen vyklusával. Přesto se asi jen těžko bude zapomínat na jeho krásnou patičku v zápase na Deportivu, kterou přihrál krásně Benzemovi. I pro něj to může být poslední sezona, jelikož se netají tím, že chce ještě zkusit něco jiného. Zájem je z Asie, ale i z anglické ligy.

 ROYSTON DRENTHE
 Soutěž 
 Zápasy / Góly
 Liga BBVA
 8  /  0
 Liga Mistrů
 2  /  1
 Copa del Rey
 1  /  0

Pro Drentheho další špatný rok. V podstatě se dá říct, že jen stagnuje a jeho velký talent pomalu vyprchává. Ze začátku to přitom vypadalo, že si ho Pellegrini poměrně oblíbil. Poté ale začal dostávat stále méně a méně šancí, do toho přišlo zranění a Drenthe už si nezahrál vůbec. Jeho zajímavé průniky a dobré centry tak zůstaly fanouškům utajeny.

 XABI ALONSO
 Soutěž 
 Zápasy / Góly
 Liga BBVA
34 /  3
 Liga Mistrů
 8  /  2
 Copa del Rey
 0  /  0

Jednání o jeho příchodu se dlouho táhla a dá se říct, že přišel až na poslední chvíli. Možná i to ovlivnilo jeho první výkony, které nebyly určitě dobré. Postupně se ale adaptoval a začal předvádět to, na co jsme u něj byli zvyklý.

V každém zápase z něj sršela velká bojovnost a chuť vyhrát zápas za každou cenu. Navíc přidával skvělou rozehrávku a neméně dobře si počínal i v defenzivní fázi. Možná dostával až moc žlutých karet, ale patří to k jeho hernímu stylu, kdy se skluzů určitě neštítí.

 VAN DER VAART
 Soutěž 
 Zápasy / Góly
 Liga BBVA
26 /  6
 Liga Mistrů
 3  /  0
 Copa del Rey
 2  /  1

Rafael Van der Vaart měl být první z řady Nizozemců, kteří Madrid opustí. Nakonec skoro jako jediný zůstal a Real poznal, jak moc dobře udělal. Při špatných výkonech, a posléze zranění Kaká, to byl on, kdo řídil hru Realu.

Často se pokoušel o střelbu a vstřelil také poměrně dost branek. Navíc i u něj byla vidět velká bojovnost, kterou strhával další hráče. V paměti fanoušků zůstane jeho gól v nastavení do sítě Sevilly, kterou rozhodl o vítězství madridského celku v poměru 3:2.

 ESTEBAN GRANERO
 Soutěž 
 Zápasy / Góly
 Liga BBVA
31 /  3
 Liga Mistrů
 4  /  0
 Copa del Rey
 1  /  0

El Pirata, jak se tomuto fousatému záložníkovi přezdívá, zažil také úspěšnou sezonu. Do týmu přišel ve stínu velkých hvězd a dokonce musel jít s platem dolů. To vše udělal jen proto, aby mohl hrát v klubu svého srdce.

V první polovině sezony předváděl skvělé výkony, které překvapili mnohé fanoušky. Navíc zahrával skvěle standardní situace. Postupem času ale i jeho výkony slábly a Pellegrini ho měl určitě nechat chvíli odpočinout. Tím, že ho neustále stavěl, mu možná naopak uškodil a Granero se už tak nedokázal vrátit do své formy ze začátku tohoto ročníku.

 RAÚL GONZ?LES
 Soutěž 
 Zápasy / Góly
 Liga BBVA
30 /  5
 Liga Mistrů
 7  /  2
 Copa del Rey
 2  /  0

Velký El Capitano zažil rozporuplnou sezonu. Od začátku bylo jasně vidět, že s ním už Manuel Pellegrini příliš nepočítá. Jestli to byla škoda, nebo ne, to už se nikdy nedozvíme. Každopádně Raúl tuto úlohu příjmul a dál bojoval o každou minutu v sestavě Realu Madrid. Kapitán, jak má být!

Přitom pokud na hřišti byl, většinou dokázal být nebezpečný. Bohužel ho Pellegrini dost často stavěl na pozici stáhnutého útočníka, což mu úplně nesedělo. Pokud hrál na hrotu, dokázal využít svůj vynikající výběr místa, který samozřejmě vysedáváním na lavičce neztratil. Až moc nahlas se nyní mluví o tom, že by už nadále nemusel být součástí Realu Madrid. Málokdo si asi dovede představit Raúla v jiném dresu, proto doufejme, že i on nakonec vábení jiných klubů odolá.

 KARIM BENZEMA
 Soutěž 
 Zápasy / Góly
 Liga BBVA
27 /  8
 Liga Mistrů
 5  /  1
 Copa del Rey
 1  /  0

Karim Benzema přišel jako poslední součástka v ofenzívě, která tak tímto měla být nejlepší na světě. Bohužel, veškerý potenciál určitě nenaplnil. Ze začátku sice hrával poměrně často a dokonce se mu podařilo dát nějaké branky, pak ale přišlo zranění a Benzema se již do základní sestavy nedokázal prosadit. Manuel Pellegrini totiž jednoznačně preferoval duo Higuaín - Ronaldo a to i přesto, že Pipitovi se někdy až tolik nedařilo.

Na druhou stranu, Karim je stále celkem mladý hráč. Ke konci sezony začal ukazovat, že v něm opravdu něco dříme, a že by se ještě v Realu mohl prosadit. Benzema hraje spíše jednodušší hru, moc nevymýšlí, ale snaží se často střílet a je nebezpečný před brankou soupeře.

GONZALO HIGUAÍN
 Soutěž 
 Zápasy / Góly
 Liga BBVA
 32 / 27
 Liga Mistrů
 7  /  2
 Copa del Rey
 1  /  0

Jeden z nejlepších fotbalových roků v životě zažil tuto sezonu argentinský kanonýr. Od začátku ligy začal střílet góly, byl hodně nebezpečný před brankou soupeře, nebál se vzít odpovědnost na sebe. Dal také několik nádherných branek, na které se bude určitě vzpomínat.

Ani on se ale nevyhnul menšímu výpadku formy. Jednoznačně nejhůře mu muselo být po vyřazení z osmifinále Ligy Mistrů, na kterém se bohužel dost podílel, když v prvním poločase odvetného zápasu osmifinále proti Lyonu neproměnil velké příležitosti. Jinak ale prožil skvělou sezonu, stal se nejlepším střelcem Realu Madrid v La Lize, společně s Ronaldem vytvořil obávanou dvojici a podívá se také na Mistrovství světa v JAR.

BAROMETR

 
PŘEKVAPIL

 ZKLAMAL
 
ARBELOA
KAK?
 Arbeloa odehrál skvělou sezónu. I on si sice vybral krátké období, kdy mu vše úplně nevycházelo, jinak byl ale důležitým členem týmu. Nehnal se příliš do útočení, ale vzadu pracoval skvěle a zodpovědně. Navíc přidával velkou bojovnost. Jeho dva krásné góly jsou tak třešničkou na dortu.
 Tento Brazilec už zažil určitě mnohem lepší sezóny. Statistická čísla sice nemluví tak špatně, ale výkony na hřišti nebyly určitě ideální. Pravdou je, že byl často zraněný, ale přesto dostal šancí dost. Chvílemi vypadalo, jako by ztratil svoji skvělou techniku a práci s míčem.

 
CO SE POVEDLO

 CO SE NEPOVEDLO
 
Skvělé výkony Ronalda.
Zapracování Karima Benzemy.
 Real udělal z Ronalda nejdražšího hráče planety a očekával hodně. Po této sezoně se dá říct, že očekávání Realu Madrid byla naplněna. Portugalec měl famózní sezonu. Stal se nejlepším střelcem Realu ve všech soutěžích. Mnohdy rozhodoval zápasy zcela sám.
 V létě přicházel Karim Benzema jako velká hvězda do útočných řad. Ze začátku hrával poměrně často, poté se ale zranil a do základní sestavy se už nepropracoval. Často nastupoval až na poslední minuty a tak nemohl ukázat své plné umění.

 

Co si pamatovat.
 

Na co zapomenout.
  
 Barcelona ve svém utkání ztratila a Real se v případě výhry mohl dostat na první místo. Avšak ouha, Sevilla vede na Bernabéu 2:0. Jenže za 4 minuty dá Real dva góly a je vyrovnáno! Do konce zbývá dobrá půlhodina. V tuto chvíli se nenajde jediný fanoušek, který by ve výhru nevěřil. Ale zápas se rychle blíží ke konci. Už je tu dokonce nastavení. V tu chvíli je Ronaldo sám před bránou, střílí, ale trefuje Raúla, který stojí na brankové čáře a míč se odráží ven. Velký zmar. Ale po velkém závaru dokáže dát rozhodující branku Van der Vaart a Real přece jen vítězí a posunuje se na první místo tabulky!  Real Madrid je připraven na velký svátek. Královský klub sice prohrál v prvním zápase na hřišti Lyonu 1:0, nikdo si ale nepřipouští, že by nepostoupil do finále, které se odehraje právě v Madridu. Tomu také napovídá úvod zápasu. Real se dostává brzy do vedení, díky trefě Cristiana Ronalda vede. Poté má Bílý balet plno šancí, ale pálí jednu za druhou. Higuaín dokonce netrefuje prázdnou bránu. A v druhém poločase přichází neskutečně krutý trest. V 75. minutě totiž Pjanič vyrovnává, což znamená vyřazení královského klubu opět v osmifinále...

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (22 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!