Obnovený souboj Florentina Péreze a Joana Laporty: Rivalita, kampaň i budoucí výzvy

Čas 05. 04. 2021, 17:10 | Autor Adam
Florentino Pérez s La Décimou a další trofejemi z LM
Florentino Pérez s La Décimou a další trofejemi z LM

Joan Laporta je ve světě Barcelony dobře známý a vážený pojem. Pod jeho rukou Barcelona kralovala, vrcholem byl zisk treblu v roce 2009. Během svého prvního působení se setkal i s Florentinem Pérezem, který se tehdy pyšnil svými Galácticos. Teď se bude souboj opakovat.

Pokud si nalijeme čistého vína, projekt Galácticos nedostál očekáváním a i to vedlo k tomu, že v zimě 2006 z úřadu Pérez odstoupil. Zatímco Barcelona kvetla, Madrid vadl. Nicméně Florentino se nevzdal, v roce 2009 usedl do křesla znovu a hodlal Laportovi porážku vrátit. Laporta nicméně o rok později skončil a Pérez tak měl nové konkurenty, později trestně stíhané duo Sandro Rosell & Josep Bartomeu.

Rivalita

Pokud se budeme bavit o největších úspěších obou prezidentů, ani jeden z nich to nedokázal proti tomu druhému. Jinak řečeno, Laportova Barcelona nezískala treble na úkor Florentinova Madridu. Stejně tak Florentinův Madrid nezískal za pět let čtyři trofeje Ligy mistrů na úkor Laportovy Barcelony.

I přes to si Laporta veze z jejich prvního střetu mírné vedení, za vlády obou pánů v klubech vyhrál ten z Katalánska dva ligové tituly, španělský pohár a španělský superpohár. Madridská strana se radovala pouze z jednoho titulu a rovněž španělského superpoháru.

Prezidenská kampaň

Laporta svou letošní prezidentskou kampaň postavil na třech věcech: svém prvním období v Barceloně, Messim a Realu Madrid. Pokud jste zachytili některé výroky dnes již staronového prezidenta klubu, nemohli jste si nevšimnout jeho posedlosti Realem.

Často zmiňoval, že s jeho nástupem skončí nadržování ze strany rozhodčích právě Los Blancos. José Mourinho se musel pousmát, všichni si dobře pamatujeme jeho výrok: „Barcelona má jednu velkou posedlost, tou je Madrid a Santiago Bernabéu.“

Asi nejvýraznějším kouskem celé kampaně byl jeho obří plakát před rekonstruovaným Bernabéuem.

Na straně druhé, i kdyby měl Florentino sebešpatnější den, nikdy by nevyvěsil obří plakát se svou podobiznou poblíž Camp Nou. Florentino sázel na nákup velkých jmen, v roce 2002 na přetáhnutí Figa z Barcelony. V roce 2009 pak na přivedení dvou držitelů Zlatého míče – Cristiana Ronaldo & Kaká – v jednom přestupovém okně. Neměl potřebu se vymezovat proti Barceloně.

Současnost

Florentino upustil od podepisování hvězd rok co rok, přesunul se na vyhledávání největších talentů a chce vybudovat Madridu generaci na dalších deset let. Bohužel, věci se zatím nepodařily tak, jak se očekávalo. Real je nadále hodně závislý na starších hráčích a mládí se zatím tolik neprosazuje.

Barcelona nevkročila do sezony vůbec dobře. Dlouho to s ní vypadalo trýznivě, ovšem Ronald Koeman postupně vypracoval fungující tým, ve kterém jsou zapojeni především mladí hráči, kteří jsou doplněni zkušeným Stegenem, Albou a samozřejmě hlavně Messim.

Ačkoliv stále můžeme říct, že za jejich zlepšení může především znovuzrozený Messi, Barcelona momentálně odvedla v přestavbě velký kus práce a dle mého osobního názoru Madrid přeskočila. Jenže největším problémem Katalánců jsou finance. Množství financí v Barceloně bude záležet především na prodejích a pandemické situaci. Této výzvě bude naopak čelit Joan Laporta.

Naopak Real je díky Florentinu Pérezovi v dobré finanční kondici, přestože byl pandemií koronaviru tvrdě zasažen. Na rozdíl od Barcelony ale zkušený prezident udržel výplaty týmu v normě.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (1 příspěvek) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!