UEFA hodlá změnit pravidla Finančního Fair Play. „Utraťte, kolik potřebujete“ místo „Utraťte, kolik vyděláte“

Čas 29. 03. 2021, 15:51 | Autor Zbyněk H. | Zdrojdailymail.co.uk, gazzetta.it
UEFA
UEFA

Novináři v Itálii informují, že se UEFA připravuje na zrušení Finančního Fair Play, aby tak týmům umožnila větší kontrolu nad svými financemi.

Když UEFA v roce 2011 zavedla Finanční Fair Play, budilo to smíšené pocity. Pro jedny to vždy byla přehnaná kontrola nad financemi klubů, pro jiné zachraňovala rovnou soutěž ve fotbale. Jiní zase tvrdili, že jeho jediným cílem bylo udržet hegemonii obrů. La Gazzetta dello Sport uvádí, že se tato debata brzy přesune do historie.

Italové informují, že pokud nyní zůstane Finanční Fair Play kvůli krizi zmrazena, pak po pandemii prostě nebude šance, že by dosavadní pravidla zůstala zachována.

A co víc, UEFA žádné úpravy neudělá, jen vytvoří nový systém, který umožní mnohem větší flexibilitu při výdajích na přestupy. Federace měla tento týden projednat navrhované změny se zástupci Evropské unie, aby se zajistilo, zda nebudou porušovat pravidla a zásady Společenství.

Federaci stále čekají jednání s kluby, ale většina má být jednoznačně orientovaná na změny. Pokud vše dopadne úspěšně, má se nový systém postupně zavádět už od příštího roku. Italové tvrdí, že místo základního pravidla „utrácejte tolik, kolik vyděláte“ vstoupí v platnost pravidlo „utratit to, co je nezbytné, bez plýtvání.“

Spekuluje se, že největší změnou bude zavedení takzvaného „Salary Cap“, tj. platového stropu. Předpisy EU toto sice neumožňují, ale UEFA to může skrýt pod ustanovením daně z luxusu, která by se platila, pokud by byl překročen individuální mzdový limit pro hráče a sportovní zaměstnance, který by měl mít každý klubu stanoven. Výpočet takového limitu má být teprve oznámen.

UEFA také údajně zvažuje o zmírnění sportovních sankcí za porušení předpisů s přiměřeným zvýšením ekonomických trestů. V současné době mohou být kluby, které porušují předpisy FFP, technicky vyřazeny z evropských soutěží, jako tomu bylo v případě Manchesteru City, dokud se úspěšně neodvolali proti rozhodnutí po loňském verdiktu Sportovní arbitráže.

Tato zpráva přichází jen pár týdnů poté, co UEFA oznámila další radikální rozhodnutí rozšířit Ligu mistrů na 36 týmů, přičemž každý klub by odehrál 10 zápasů ve „švýcarském systému“, který by je zařadil do jediné tabulky.

Myslím si, že jsme velmi blízko mé ideální Lize mistrů, myslím si, že švýcarský systém je krásný,“ řekl Andrea Agnelli, předseda Evropské asociace klubů.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (7 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!