Evropská unie nařizuje Realu Madrid doplatit sníženou daň. Navrch má klub zaplatit pokutu 5 milionů eur

Čas 05. 03. 2021, 18:00 | Autor Zbyněk H. | ZdrojAS.com
Evropský parlament
Evropský parlament

Soudní dvůr Evropské unie dále potvrdil, že mimo jiné musí Real Madrid zaplatit pokutu za roky, kdy využíval nižší sazbu zdanění zisku pro kluby, který vlastní socios.

Soudní dvůr Evropské unie ve čtvrtek potvrdil, že Real Madrid, FC Barcelona, Osasuna a Athletic Club musí Španělsku uhradit nezaplacené daně v důsledku toho, že v roce 1990 využili osvobození od povinnosti přeměnit se na sportovní akciové společnosti.

Tyto čtyři kluby zůstaly sportovními sdruženími ve vlastnictví společenství socios, což jim umožnilo platit 25% daň ze zisku oproti 30% sazbě ostatních klubů působících na základě obchodních společností.

Celá záležitost začala v roce 2016, kdy Evropská komise rozhodla, že výše uvedená zásada není v souladu se zásadami vnitřního trhu a že jde o nelegální státní podporu.

Španělsku bylo proto nařízeno ukončit tuto praxi, k čemuž vláda přistoupila ve stejném roce, a okamžitě získat zpět zisky, které si díky odlišnému zacházení ponechaly výše uvedené kluby pro sebe. Brusel navrhl každému z nich konečnou pokutu ve výši 5 milionů eur, ačkoli konečné rozhodnutí v této věci ponechal na Španělsku.

Proti tomuto rozhodnutí se odvolaly dvě organizace - Barcelona a Athletic Club. Soud prvního stupně Soudního dvora vyhověl odvolání Katalánců a dokumenty Basků z procedurálních důvodů zamítl.

Úspěšné odvolání Blaugranas umožnilo rozhodnutí Evropské komise zrušit. Evropská komise však požádal o kasační opravný prostředek a včera jí bylo dáno za pravdu.

Zveřejněný dokument zdůrazňuje, že se Soud prvního stupně dopustil chyb při posuzování situace a nezohlednil výhodu, kterou sportovní asociace měly nad společnostmi, se kterými soutěžily ve sportovní formě.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (29 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!