Byli jsme banda šílenců! Dokument ESPN bude prát špinavé prádlo Los Galácticos

Čas 23. 02. 2021, 14:46 | Autor Zbyněk H. | Zdrojelconfidencial.com
Los Galácticos
Los Galácticos

Éra Galácticos v Realu Madrid stále vzbuzuje velký zájem. Televizní síť ESPN připravuje dokumentární film, který se ponoří do těchto let velkých autogramiád a kontroverzí. „Nelíbilo se nám slovo Galacticos," přiznává Fernando Hierro v dokumentu televize ESPN, který bude mít premiéru 24. února.

Jde o návrat k nejambicióznějšímu projektu, který Florentino Pérez vytvořil, když se stal prezidentem v roce 2000 a jehož pravou rukou byl Jorge Valdano, společně udělali revoluci ve sportu.

Byl to čas velkých podpisů, ale také konfliktů v týmu, kdy Hierro a Raúl patří k těm, kteří se zdráhali příchodu Galácticos, a kteří povstali proti novému prezidentovi. Byly zde scény silného napětí a hrozeb, které skončily odvoláním trenéra Vicente Del Bosque a kapitána Fernanda Hierra.

Příchod Florentina Péreze do prezidentského úřadu, po dvou úspěších v Lize mistrů (la séptima, la octava) s Lorenzem Sanzem způsobil, že těžké váhy týmu se cítily silné, aby se postavily Florentinovi Pérezovi a Jorge Valdanovi. Ten jako generální manažer sloužil jako prostředník mezi prezidentem a fotbalisty. Měl úlohu „hasicího přístroje“.

Byla to skupina hráčů, kteří se cítili silní díky novým úspěchům v Evropě a kteří se velmi starali o zásahy ze strany klubu, které byly stále škodlivější, protože upřednostňovaly komerční zájmy před zájmy fotbalu: zájezdy, reklamy, absence normálního předsezónního období, vysoké platy megakraků a jejich privilegia. Politika „Zidane y Pavones“, která sloužila k zalepení děr a zabránění raketovému růstu mzdových nákladů.

Vicente del Bosque jako trenér a Fernando Hierro v roli kapitána se střetli s Florentinem Pérezem. Vztah s družstvem, ke kterému se přidali hráči jako Luis Figo a Ronaldo Nazario, explodoval z různých důvodů po vítězství v La Lize v roce 2003.

Jedním ze střetů byly podpisy Galáticos, kteří byli viděni jen z mediálního hlediska a jako předmět podnikání. Odmítnutí způsobené příchodem Davida Beckhama do týmu bylo radikální. Nebyl vnímán jen jako další fotbalista, ale jako „marketingový“ produkt a mediální postava, s nimiž nesouhlasili.

Vzpoura v Mesón Txistu

Napětí mezi hráči a lídry vypuklo po vítězství v lize 2003, po zápasu proti Athletic na Bernabéu. To, co mělo být oslavou, se stalo výčitkami, pláčem, výhrůžkami a nenapravitelnou atmosférou v útrobách stadionu a při slavnostní večeři v restauraci Mesón Txistu.

Všechno to začalo tím, že hráči přeskočili dohodu, že dvakrát obejdou hřiště, aby oslavili titul. Protokol naznačil, že jedno kolo musí dát sami a druhé ve společnosti novinářů. Po prvním kole však odešli hráči do šatny. Jorge Valdano musel jít dolů, aby požádal o vysvětlení a přiměl je, že musí jít druhé kolo, protože tam čekali fanoušci.

Fernando Hierro čelil Valdanovi. Florentino Pérez byl u dveří šatny a dělal si poznámky. Hráči byli konfrontováni s tiskem a všechno se začalo zhoršovat, když se potvrdilo, že městská rada jim zakázala jít nahoru k fontáně Cibeles, aby tam dali šálu a vlajku Realu Madrid.

Hráči, jejichž mluvčím byl Hierro, odešli zadními dveřmi stadionu, aby se vyhnuli novinářům. Nastoupili do autobusu a pochodovali k Cibeles. Tam si potvrdili, že k fontáně se není možné dostat a Raúl se dokonce postavil policistovi.

Víc napětí. Víc vzteku, se nahromadilo ve Florentinovi, když poznal postavení hráčů, kteří nechtěli navštívit druhý den, radnici města a ukázat titul. Odtamtud šli do restaurace vyhrazené pro oslavu. Meson Txistu. Hráči přišli každý sám, někteří příliš pozdě a mračili se. Uvnitř panovalo velké napětí a více než uvolněná večeře to, byl večer velkých slov.

Fernando Hierro přistoupil k Florentinovi Pérezovi a řekl mu, že na radnici nepůjdou. „Neukazuj na mě prstem, protože nejsem rozhodčí,“ zněla Florentinova reakce a odpověď, kterou v dokumentu popisuje sportovní novinář Joaquína Marota, který byl v té době tiskovým mluvčím Florentina. Večeře byla pohřeb.

Florentinova řeč směřovala ke každému: „Ať se nám to líbí nebo ne, měli jsme problém. Nenechali nás jít nahoru na Cibeles. Ať se nám to líbí nebo ne, nezbývá nám nic jiného, ​​než to přijmout. Klub musí navštívit komunitu, radnici a La Almudena. Existují věci, které se netýkají hráčů a týkají se instituce. Žádám, abychom zítra oblékli oblek a šli vyplnit povinnosti instituce.“

Dělat z toho vědu nemá smysl a pokaždé, když vyhrajeme, musíme mít usměvavé tváře. Dnes vidím tváře, které neodpovídají dosažení titulu. Fanoušci mají právo, ať se chováme jako dospělí lidé. Přeji příjemnou dovolenou a nasaďte si úsměv na tváře,“ dodal prezident. Florentino byl tvrďák.

Del Bosque a Hierro mimo klub

Dva dny po této sérii událostí velkého napětí oznámil Real Madrid, že Vicente Del Bosque a Fernando Hierro v klubu nepokračují. Jméno Josého Mourinha, vítěze, konkurenceschopného trenéra a tvrdého na hráče, bylo od této chvíle také na pořadu dne Florentina Péreze. Florentino už hledal trenéra, který nebyl přítelem fotbalistů. Chtěl disciplínu a pořádek.

„Udělal jsem, co jsem musel. Chránil jsme moji rodinu,“ byla reakce Fernanda Hierra k této situaci v dokumentu.

Florentino Pérez přišel do Realu Madrid, aby vytvořil tým s nejlepšími hráči na světě a těmi nejznámějšími pro media, kteří by mohli otevřít nové trhy, přilákat více sponzorů, zvýšit úroveň příjmů po celém světě. Rozešel se s Del Bosquem a Hierrem a éra Galácticos v Realu Madrid získala větší rozměr.

Bylo to v době, kdy byl Ronaldo mimo kontrolu a unavený ze svých narozeninových oslav. V dokumentu ESPN také shromažďovali tento typ epizod s výroky Brazilce a těch, kteří účastnili těchto oslav.

„Byl to velkolepý čas. Říkám, že Real Madrid a Madrid jsou nejlepší kombinací města a týmu, jaké člověk v životě najde,“ zní přiznání, které nedávno sdělil Ronaldo v Movistaru Valdanovi. Dnes už se spolu smějí. Jenže v té době byl veselý Ronaldo bolestí Florentina a Valdana.

Večírky Ronalda nemohl Florentino ovládat. A tak na jeho chatu dorazili hráči z Madridu, i z jiných týmů a autobus s mladými dámami. „Je pravda, že tam bylo mnohem více žen, než jsme si mysleli. Vzal jsem svou ženu a ona mi řekla: Pojďme pryč, tohle není dobré,“ řekl Iván Helguera ESPN.

„Byli jsme banda šílenců,“ uznává Roberto Carlos. „Naštěstí neexistovaly žádné sociální sítě,“ říká usmívající se Makelele. „No nic, byly dvoje narozeniny. Jeden pro ty, kteří mohli jít, a druhý pro ty, kteří nemohli,“ vyznává novinář Joaquín Maroto.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (7 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!