Vedení La Ligy muselo kvůli Brexitu vydat zvláštní oběžník. Týká se i Garetha Balea

Čas 15. 02. 2020, 10:04 | Autor Laša | Zdrojmarca.com
Gareth Bale
Gareth Bale

Jsou to dva týdny co Velká Británie opustila Evropskou unii. Letos se ve vztahu k unii pro Brity v rámci přechodného období nic nemění. Brexit se však zřejmě promítne i do fotbalu. Španělská fotbalová federace nyní řeší, co s britskými hráči, kteří v zemi působí.

Gareth Bale již v tuto chvíli nemá občanství země, která by byla členem Evropské unie. Navíc není možné, aby získal občanství španělské. Pokud by jej chtěl, ztratil by dle španělských zákonů občanství britské. 

Pouze hráči z Latinské Ameriky mohou ve Španělsku získat dvojí občanství, což se týká například Jamese, Marcela a Casemira. 

Podle oběžníku získali tři britští hráči, kteří ve španělské lize působí, výjimku do konce prosince 2020. Kromě Balea se oběžník týká i Trippiera z Atlétika Madrid a Burkea z Alavésu. 

Real Madrid má nyní díky této výjimce na soupisce 4 hráče mimo Evropskou unii. Kromě Viníciuse, Militaa a Rodryga je to právě Bale. Nezpomínejme navíc, že Los Blancos do svých řad mohou brzy přivítat i Reiniera a Kuba. 

Od 1. ledna by měla vstoupit v platnost dohoda mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím o vzájemných vztazích a Brexit bude definitivně stvrzen. Prozatím není jasné, zda občané Británie budou mít ve vztahu k unii stejná práva, jako doposud.  

Jak upozorňuje deník Marca, Brexit zásadně ovlivní i letní přestupový trh. Vzhledem k tomu, že prakticky všechny španělské kluby mají na soupiskách tři hráče bez občanství mimounijní země, bude pro ně velkým problémem nakupovat britské či jiné hráče, kteří nepocházejí z evropského společenství, z Premier league. Dohoda o nových vztazích mezi EU a VB totiž vstoupí v platnost od 1. ledna 2021. A do té doby není nic jisté. 

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (13 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!