KOMENTÁŘ: Fenomenální úspěch, který opravdu doceníme až později

Čas 02. 05. 2018, 08:54 | Autor podvinho
Real Madrid je fenoménem
Real Madrid je fenoménem

Současný tým Realu Madrid se nadále zapisuje do historie fotbalu zlatým písmem. Moje základní poselství je jasné: Užívejme si to! Není to totiž normální. Jde o něco naprosto mimořádného.

Pamatujete na dobu, kdy Real Madrid osmkrát za sebou nepostoupil přes osmifinále Ligy mistrů? Jestli jste tehdy ještě nefandili, asi si to ani neumíte představit. Úspěch v LM bereme nyní v podstatě za samozřejmost. A je jedno, jestli dostaneme v osmifinále PSG nebo Slavoj Houslice. Postoupit se musí.

Je ovšem důležité si uvědomit, že o žádnou samozřejmost nejde. Real Madrid postoupil jako první v historii po osmé za sebou do semifinále a za posledních pět let si zahraje čtvrté finále. Nemusím připomínat, že všechna předchozí vyhrál.

Jde o naprosto fenomenální úspěch. I když mnozí mohou namítnout, a já to podepíšu, že to často bohužel odnesla La Liga, tak je bez debat neuvěřitelné, jaké emoce nám v posledních letech Bílý balet přináší. Od La Décimy, ze které mám ještě teď při vzpomínce na 93. minutu husí kůži, přes penaltové drama se stejným soupeřem, až po mimořádný druhý poločas a demolici mnohými favorizovaného Juventusu.

Myslím, že éru těchto skvělých hráčů opravdu doceníme až později. A teď se ani tak nebavím o Cristianu Ronaldovi, o jehož výjimečnosti ví každý moc dobře, či o Sergiu Ramosovi, neuvěřitelném lídrovi. Mám v hlavě i ostatní borce jako Marcelo, Modrić, Kroos, Benzema, Carvajal či Keylor Navas, od kterých prostě ve velkých zápasech očekáváme velké výkony a oni skoro nikdy nezklamou. A hlavně září dlouhodobě.

Triumfy bez Florentinovy pokladničky

Právě stabilita je synonynem pro éru trenéra Zinedina Zidana. Zní to naprosto neuvěřitelně, ale od jeho příchodu je Real Madrid na přestupovém trhu v plusu. Francouzský kouč převzal tým v lednu 2016 a kdekdo čekal posily. Zidane ale dal hned jasně najevo, že věří současného týmu, přestože se mu v tu chvíli nedařilo.

Jak to dopadlo, víme. Titul v Lize mistrů a ještě nadějný hon na Barcelonu v La Lize. Ani v letním přestupovém období se ale Zidane neutrhl, přišel pouze Álvaro Morata. A platilo to i nadále. Francouz se rozhodl dostat maximum z hráčů, které měl v týmu, a doplnit je nadějnými borci. Žádné utrácení se nekonalo.

Real za vlády Zinedina Zidana utratil za posily 118 milionů eur, a to ještě počítáme nejdražší nákup Viniciuse Juniora, který do Realu teprve přijde. To je částka, kterou vynaložil například Manchester United za Paula Pogbu. Naopak za odchody inkasovali Los Blancos hned 169 milionů eur.

I s plusovou bilancí se Zidanův Real dostal třikrát za sebou do finále Ligy mistrů.

Zidane, největší náhoďák na světě?

Tím navazuji na další zajímavé téma. Přes všechny úspěchy se pořád najde mnoho expertů i fanoušků, kteří vlastně Zinedina Zidana jako trenéra odmítají uznávat. Má jen skvělé individuality a hraje fotbal na náhodu, namítají.

Já osobně si myslím, že Zinedine Zidane ještě není někým, koho bychom mohli nazývat geniálním taktikem, který třeba jednou „změní“ fotbal. Zároveň ale musím dodat, že na tyhle fráze moc nejsem. Zidane je prostě praktik. Z týmu dokázal vytáhnout opravdu hodně a nepotřeboval na to hvězdné posily.

Real Madrid nepotřebuje učitele, který bude hráčům názorně ukazovat, jak a kam mají přihrávat. Real Madrid potřebuje lídra. Osobnost, za kterou hráči půjdou. Člověka, který i v horších chvílích zachová klid a dodá ho hráčům. Někoho, kdo hráče nebere jen jako prostředek k úspěchu, ale hlavně jako lidi.

To všechno splňuje Zinedine Zidane na jedničku. Francouz sám přiznává, že co se týče ofenzivy, nechává týmu značnou volnost. Za mě je to naprosto správně. V defenzivě je to samozřejmě něco jiného, tam už Zidane od svých svěřenců požaduje konkrétní úkoly.

Že si navíc Zizou umí „dupnout“, dokázal v této sezoně Ligy mistrů. Našlo by se mnoho příkladů. Ať už jde o posazení Garetha Balea nebo třeba zápas na PSG, kde se i ultraofenzivní Marcelo musel držet zpátky. Zidane navíc ukázal i to, že se nebojí změn. Přešel na rozestavení 4-4-2, nebál se hráče rotovat, z některých těžkých zápasů dokonce vynechal defenzivního Casemira.

Ne všechno vyšlo. Pro mě osobně je ale hrozně důležité, že na to má Zidane koule. A hlavně to, že má Real na lavičce velkou osobnost, ze které si prostě ostatní sednout na prdel. A když ne, tak jim to vysvětlí.

Rozhodčí, rozhodčí, rozhodčí...

Na závěr se nejde vyhnout ani tématu rozhodčích. Mrzí mě, že jde často po zápasech Realu Madrid o hlavní téma. A ještě více mě štve, že i například ve studiu ČT Sport se pozvaní hosté dokážou bavit o tom, jak sudí pomáhají Realu úmyslně.

Už jsem viděl video, že měl Bayern Mnichov kopat ve dvojzápase s Realem 6 penalt. Promiňte, ale musím se smát. Většinou jde o souboje, které bych našel i na druhé straně. Ale to nikdo neudělá, protože je IN si kopnout do úspěšného. Kdo někdy hrál fotbal, ví, že každý pád není faul.

Pokud se bavíme o včerejším zápase, Bayern měl kopat penaltu po Marcelově ruce. Ovšem už jsem četl i názory, že to podle úplně přesných výkladů pravidel penalta nebyla. Podle mě ano a samozřejmě by zápas ovlivnila. Chci tím ale říct, že prostě nešlo o jasnou situaci. Obecně je dnes trend, že rozhodčí píská jen ruku, o které je na 100% přesvědčený. Úplně stejnou penaltu nepískli Chelsea proti Barceloně.

Ve čtvrtfinále Ligy mistrů zase sudí výrazně poškodili Manchester City proti Liverpoolu, ale nikdo se jaksi neměl k teoriím o tom, proč. Rozhodčí prostě dělají chyby. A stojím si za tím, že jich ve dvojzápase s Bayernem neudělali výrazně více ve prospěch Realu. To je jen alibismus. Bayern Mnichov si za vypadnutí může sám, protože nedal tutovky a udělal hrubky. Sudí je nevyřadil.

Víc než trofeje

Real Madrid prostě zažívá úchvatnou éru. Na lavičce legenda klubu, na hřišti oddaní borci bílým barvám. Mimochodem, skoro půlku kádru tvoří Španělé. Real se zase stává styčným bodem španělské reprezentace.

Real Madrid je rovněž dravým týmem s mnoha mladými hráči. Ač někteří z nich nedostávají tolik prostoru na hřišti, příklad Marca Asensia či Lucase Vázqueze je musí těšit. Zidane totiž dal mladým jasnou zprávu: Není to třeba hned, ale jde to, makejte.

A ve vitríně při tom všem přibývají trofeje. To okolo je ale pro mě osobně mnohem víc. Real Madrid je opět klubem, kterému všichni závidí. Jako takový bude pod větším tlakem než ostatní. Ale to je v pořádku.

Real Madrid je totiž fenoménem. Užívejme si, že jsme u toho.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (59 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!