Exkluzivní analýza a video: Proč už by Ronaldo neměl být v Realu nedotknutelným?

Čas 20. 11. 2015, 19:50 | Autor podvinho | Zdroj Beny

Hlavní téma posledních týdnů mezi fanoušky Realu Madrid má jméno CRISTIANO RONALDO. Je kritika na něj přehnaná, nebo jen oprávněné vyobrazení Portugalcova zhoršení? A měl by být pro Bílý balet stále nedotknutelnou hvězdou? Portál Real-madrid.cz nabízí v původní analýze svůj názor.

Ronaldo

Úvod - co tím chceme říct?

Myslíme, že je naprosto zásadní naší analýzu správně pochopit. Proto malé vysvětlení.

NETVRDÍME, že by Ronaldo už na Real neměl, měl by jít okamžitě na lavičku a nehrát. NETVRDÍME, že by byl bez něj Real v sezoně úspěšnější. NETVRDÍME, že si nezaslouží respekt za to, co dokázal.

TVRDÍME ale, že v současné době podává Ronaldo hodně špatné výkony a vše umocňuje jeho chování a nulová bojovnost na hřišti. TVRDÍME, že by z tohoto důvodu neměl být v Realu nedotknutelným. To znamená, že by neměl mít tak jisté místo, jako je tomu nyní. TVRDÍME, že pokud bude hrát nadále špatně, měl by být také občas střídán, případně začít na lavičce.

Jaký máme k tomuto tvrzení důvod?

Ronaldovy tři hříchy

1. Ronaldova zhoršená produktivita

Cristiano Ronaldo je nejlepším střelcem Realu Madrid v sezoně. Přesto si ho dovolíme za jeho produktivitu zkritizovat. Už totiž nedává góly s takovou jistotou a pravidelností jako dřív. Na každou trefu potřebuje více a více šancí. Navíc v poslední době často vyhořel ve velkých zápasech.

Hráči přitom na Ronalda hrají, někdy až trochu zbytečně. Portugalec tak dává stále dost „jednoduchých“ gólů, což je super (viz proč je stále platný), ale výrazně ubylo branek, které si Ronaldo „sám udělá“.

S tím souvisí i méně kvalitní střelba. Statistika, kterou jsme již přinesli před časem, jasně ukázala, že Ronaldo dává mimo pokutové území už naprosté minimum branek. Přispěly k tomu i horší přímé kopy v jeho podání. Přesně to souvisí s námi řečenou ztrátou nedotknutelnosti. Ronaldo by měl častěji přenechat přímý kop někomu jinému.

Možná i kvůli tomu je Ronaldo v posledních zápasech přehnaně sobecký. Hráči jako on musí být sebevědomí, věřit si a pokoušet se o zakončení více než ostatní. Ale například to, co předvedl v Seville, bylo do nebe volající zmaření šance. Přihrávky z jeho nohy pak často postrádají kvalitu.


Proč je stále platný?

Výběr místa, to je Ronaldova disciplína. Právě proto dává stále dost gólů. Přestože jich výrazně ubylo mimo pokutové území, v něm je Portugalec stále král. Umí si přesně naběhnout či načasovat výskok. Jen by bylo dobré zvýšit efektivitu.

2. Ronaldovo špatné chování na hřišti

Jeden z nejzkušenějších hráčů, který by měl dávat spoluhráčům rady, jít jim příkladem. To už je v tuto chvíli v Realu Madrid jednoznačně Cristiano Ronaldo. Ale Portugalec se tak nechová.

Kanonýr Bílého baletu byl takový vždy. Velký perfekcionista, který nesnáší neúspěch. To je v pořádku. Ale poslední dobou se změnil v někoho, kdo uraženě štěká po spoluhráčích, neustále si stěžuje u rozhodčího a často riskuje červenou kartu zbytečným oplácením.

Ronaldo by se měl v tomto směru nad sebou jednoznačně zamyslet. Nedělá tím dobrou reklamu sobě ani klubu, nepomáhá spoluhráčům, nepomáhá si ani u sudích, kteří pak často skutečný faul na něj nepísknou.

Real prostě potřebuje mít v Ronaldovi skutečného lídra, který svým projevem strhne i ostatní. Ne hráče, kvůli kterému se budou bát ostatní vystřelit, aby je neseřval jako malého kluka. A už vůbec ne hráče, který nerespektuje trenéra a po prohře ani nepodá ruku spoluhráči.


Proč je stále platný?

Ronaldo je stále obrovským profesionálem mimo hřiště, tam by se od něj měli učit všichni. To samé platí o tvrdém tréninku. Teď jen vylepšit projev při zápasech.

3. Ronaldův (ne)presink a chování po ztrátě míče

Věc, která možná není tolik vidět jako předchozí dva body, ale pro hru je naprosto klíčová. Viděli jste zápas Bayernu s Arsenalem, ve kterém domácí svého soupeře naprosto rozebrali a zničili 5:1? Bylo to především díky dokonalému presinku, kterým německý tým získal obrovské množství míčů a hned tak hrozil.

Real Madrid má dlouhodobě s presinkem problémy. Bylo to už pod Carlem Ancelottim a pokračuje to i nyní s Rafaelem Benítezem. I slabší soupeři většinou nemají problém dostat se na polovinu Realu a až tam narazí na nějaký odpor.

Nechceme říct, že je to pouze chybou Cristiana Ronalda, ale hraje v tom zásadní roli. Portugalec totiž, jak ukazuje naše video, v naprosté většině případů po ztrátě míče nepřepne. Přestane hrát, jde chůzí, často dá ruce v bok, případně se diví. Pokud například spoluhráč pokazí přihrávku, nehodlá za něj zabojovat.

Když mají soupeřovi obránci míč pod kontrolou, Ronaldo obvykle rozehrávku příliš neztěžuje. Je jasné, že jeho zásadní úkoly jsou jiné. Nikdo po něm nechce, aby vyloženě bránil. Účinný presink je dnes ale považován již za útočný akt. Po zisku míče je totiž obrana soupeře rozhozená a vznikají šance do ní vniknout. To se ale Realu mockrát v zápase nepoštěstí. I vinou Ronalda.


Proč je stále platný?

Ronaldo to umí! Ano, když Portugalec chce, dokáže soupeřovu obranu pod tlak dostat. Cit pro to má, jak několikrát v minulosti ukázal především ve velkých zápasech typu El Clásica. Jenže v poslední době tak nečiní vůbec. Musí to do sebe zpátky dostat, což je samozřejmě i úlohou trenéra.

Závěr - Ukaž se v El Clásicu!

Jak jsme již jasně řekli na začátku této analýzy, nežádáme okamžité posazení Ronalda na lavičku. A už vůbec ne před El Clásicem, tedy zápasem, ve kterém se Ronaldo většinou dokázal vyhecovat ke skvělému výkonu.

Doufáme, že to nejlepší střelec v historii Realu předvede i nyní. Zároveň bychom neradi, aby v tu chvíli bylo vše špatné zapomenuto a my Ronalda pouze slepě oslavovali.

Stojíme si za vyřčeným názorem, že by měl v tuto chvíli ztratit punc nedotknutelnosti. Pro jistotu opakujeme, že to neznamená, že už by nebyl platný. Ale jednoznačně si myslíme, že klub je vždy více než jeden hráč, i když jde o skutečnou legendu.

Řekněte nám svůj názor

Snažili jsme se tuto analýzu podpořit fakty, statistikou i videem s odpovídajícími záběry. Přesto jde ze značné části o subjektivní názor a pocity dvou fanoušků Realu a redaktorů webu Real-madrid.cz.

Nikdy jsme netvrdili a netvrdíme, že víme vše a jsme neomylní. Proto jsme zvědaví i na váš názor. Co si o tomto tématu myslíte? Souhlasíte s naší analýzou, nebo máte výhrady? Rádi si je přečteme a pokusíme se nabídnout náš pohled.

Analýzu a video připravili redaktoři Podvinho a Beny

Klíčová slova: cristiano ronaldo
 
blank
 
blank
Komentáře

Zobrazit diskuzi (85 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!