Koho si Mourinho přivede do realizačního týmu?

Čas 26. 05. 2010, 17:45 | Autor Karlos | ZdrojMarca a realmadrid.pl
José Mourinho se svým týmem
José Mourinho se svým týmem

Je všeobecně známo, že je Portugalec José Mourinho velice úspěšným fotbalovým trenérem. Ale jaké je tajemství jeho úspěchů? Určitě hned několik, tím prvním rozhodně tým spolupracovníků.

S největší pravděpodobností nový trenér Realu Madrid, José Mourinho, byl v každém trénovaném klubu velice úspěšný. Deník Marca dnes přišel s jedním receptem jeho úspěchu. Tím jsou jeho spolupracovníci.

Hlavními dvěma pobočníky jsou rozhodně Rui Felipe da Cunha Faria a Silvino de Almdeida Louro. První zmiňovaný je kondiční trenér, ten druhý trenér brankářů. Právě tito dva muži pomáhají Mourinhovi převádět jeho myšlenky na tým.

Celá filozofie se dá shrnout do jedné krátké věty: „Trénujeme tak, jak hrajeme.“ Všichni hráči se musí každodenně plně zapojovat. Motivace, vzájemná konverzace a tvrdá práce jsou klíčem k úspěchu. Tréninky trvají vždy kolem 50 minut a jsou propracované do nejmenšího detailu. „Trénink je intenzivní a každé cvičené okamžitě navazuje na další, bez přestávky. To proto, aby byly vytvořeny takové podmínky, jaké jsou při zápase. Nejde to, aby prováděli jeden cvik, dali si přestávku a pokračovali. Jede se bez přestávky. Nestačí něco dělat dobře. Je třeba dělat to nejlepší,“ říkají Mourinhovi asistenti. Tato slova přesně vystihují metody pravděpodobně nového kouče Los Blancos.

Oba dva zmiňovaní muži se budou s Mourinhem také stěhovat. V Milánu Josého obklopoval samozřejmě ještě trochu větší tým spolupracovníků, z nich by mohl do Madridu zamířit nejspíše jen jeden, José Manuel Ferreira Morais, technický asistent, který svému šéfovi pomáhá hlavně při analýze soupeřů.

Pravou rukou Josého Mourinha je rozhodně
Rui Faria. Když není 'The Special One' na hřišti, tak je to právě Farie, který má hlavní slovo. Mourinho mu totiž bezmezně věří a dokonce hráčům říká: Jsem teď jako Mourinho.“ Hlavními pilíři metod Josého Mourinha jsou disciplína, intenzita a koncentrace. Ti, kdo se tím neřídí, jsou potrestáni. V Chelsea s tímto měli problémy Ballack, Terry a Čech, zatímco v Interu to byl Mario Balotelli. Po nějakém neurčitém čase hráči dostanou vždy druhou šanci a všichni čtyři zmiňovaní po svých problémech ukázali mnohokrát lepší výkonnost.

Během prvního tréninku dá Mourinho hráčům dokument, aby poznali jeho podmínky. Poté nikdo nemůže říct, že o něčem nevěděl. Žádá jen přísné plnění všech bodů,“ pokračovali Josého spolupracovníci. Mourinho je stratég, je pečlivý a perfekcionalistou. To, co se každý den dělá na tréninku, se poté musí dít na hřišti s maximální efektivitou. Chyba není možná.

Pokud by se někomu zdálo, že půjde pro hráče Realu o každodenní rutinu, tak to je právě naopak. Los Blancos se budou muset naučit pracovat úplně jinak. Portugalcovi kolegové jsou velice kreativní, inovativní, během tréninku využívají hudby a dokonce i filmy.

Co víc by tedy mohl Real Madrid chtít? Asistenti trenéra Mourinha o jeho přestupu zatím nemají žádné informace, ale o svých názorech jasno mají. Mourinho fotbalem žije, vášnivě a intenzivně. Musí tvořit, dělat nové věci. Proto je jedinečný. Také proto chce jít do Realu Madrid.“

KR?TKÉ PŘEDSTAVENÍ ASISTENTŮ - KDO JE KDO?
Rui Faria - trenér fyzické přípravy (foto)
Rui Felipe da Cunha Faria byl v každém mužstvu, které Mourinho vedl jako hlavní kouč. Byl vždy na jeho straně. Pro Mourinha je jako bratr. Muž se stejnými pravomocemi, jaké má Mourinho, ale přitom Josého podřízený. Jeho tréninky jsou intenzivní, bez přestávek.

Silvino Louro - trenér brankářů (foto)
Silvino de Almdeida Louro pracuje jen s brankáři. V 80. letech byl považován za nejlepšího brankáře Portugalska. Chytal za Benficu, Porto a samozřejmě reprezentaci. Casillas bude mít rozhodně kvalitního trenéra. Louro má efektivní a kreativní pracovní metody. Pod jeho křídly prožívali nejlepší momenty Petr Čech i Julio César.

José Morais - technický asistent (foto)
José Manuel Ferreira de Morais je jedním z Josého asistentů. Je jedním z těch, kteří pracují na tom aby byla Mourinhova práce maximálně efektivní. Pracuje také jako skaut a pro Mourinha vypracovává informace o soupeřích. Portugalský trenér v něj má obrovskou důvěru. Je s Josém dlouhé hodiny diskutovat, než se shodnou na finální sestavě a taktice.


Ještě jeden do týmu
Jedno místo v realizačním týmu je ještě určitě volné. José Mourinho ještě nebyl potvrzen ve funkci, tudíž je složité spekulovat o tom, kdo toto místo obsadí. Jasné je, že mu bude muset Mourinho věřit.

Očekává se však, že to bude někdo z Madridu, prostě někdo, kdo zná prostředí královského klubu, jeho fanoušky, samotné Španělsko a i Madrid. Bude to muset být člověk, který bude své práci rozumět. Je dobře možné, že to bude někdo z bývalých hráčů Realu. Spekulovalo se například o Luisi Figovi.

Mezi další kandidáty patří i Chendo, jenž před nedávnem obdržel trenérskou licenci. Mourinho prý také přemýšlí nad tím, že by mu pomáhal Raúl, který je živoucím obrazem Madridismu. Raúl si totiž prožil úplně vše. Dobré i zlé časy, zná místní prostředí, hráče, fanoušky, stadiony i soupeře. Těžko říct, jak by si Španěl vedl. Mourinho totiž vyžaduje jen to nejlepší a kvalitní týmovou práci.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (39 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!