Madridští hrdinové El Clásica

Čas 08. 04. 2010, 20:50 | Autor Karlos | Zdrojgoal.com
Raúl González

Každý velký derby zápas má v historii své hrdiny. Tak tomu je i u El Clásica. Mnoho hráčů dalo ve vzájemných soubojích Barceloně za Real Madrid branku, ale jen někteří se staly opravdovými hrdiny. Pár takových zajímavých osobností zveřejnil server goal.com.

Rafael Morera Lopéz
17. února 1929, Les Corts, Barcelona 1-2 Real Madrid
Nebylo to první utkání obou rivalů v historii, ale první duel těch celků v nově založené La Lize a právě Rafael Morera Lopéz byl první střelcem za Real Madrid. Gól dal deset minut po začátku první půle, druhý navíc přidal také po deseti minutách druhého poločasu. Tímto začal psát dlouhou historii velkých madridsko-barcelonských bitev.

Jaime Lazcano
30. března 1930, Estadio Chamartín, Real Madrid 5-1 Barcelona; 3. února 1935, Estadio Chamartín, Real Madrid 8-2 Barcelona
Rodák z Pamplony a španělský internacionál nepatří v historii Realu Madrid k nějakým opravdu významným osobám, ale dokázal vstřelit Barce dvakrát hattrick, což se samozřejmě nezapomíná. Nejprve se mu to povedlo na jaře 1930, podruhé v zimě 1935. Komu dalšímu se něco podobného povedlo?

Josep Samitier
5. března 1933, Estadio Chamartín, Real Madrid 2-1 Barcelona
Jednou ze zajímavých osobností na straně Realu je i Josep Samitier, ano ten Samitier, který je obrovskou legendou barcelonského klubu. Tento hráč si totiž prožil jeden z nejsložitějších přestupů na světě a svým bývalým zaměstnavatelům dokázal dát v součtu tři branky. Ve zmiňovaném střetnutí rozhodl dvěma góly.

Ildefonso Sanudo García
3. února 1935, Estadio Chamartín, Real Madrid 8-2 Barcelona
Sanudo García byl jedním z účastníků velkého debaklu Barcelony. Do brankového zápisu se dostal hned čtyřikrát. Góly přicházely v 21., 35., 47. a 81. minutě.

Iván Zamorano
7. ledna 1995, Santiago Bernabéu, Real Madrid 5-0 Barcelona
Chilan nikdy s Realem Madrid La Ligu nevyhrál, ale v domácím El Clásicu v roce 1995 se mu podařilo vsítit hattrick. Do ukončení své kariéry dal Los Culés ještě jednu branku.

Michael Laudrup
Dánská legenda si ve své kariéře zahrála také za oba znepřátelené celky. V lednu 1994 byl u výhry Barcelony 5-0 a o rok později, v lednu, se mu stejná věc povedla i v Bílém baletu. Laudrupa však do této doby uznávají fandové na obou stranách barikád. S Blaugranas i Merengues dokonce vyhrál titul.

Raúl
20. září 1998, Santiago Bernabéu, Real Madrid 2-2 Barcelona; 14. října 1999, Camp Nou, Barcelona 2-2 Real Madrid; 4. března 2001, Santiago Bernabéu, Real Madrid 2-2 Barcelona
El Capitano se za svou dlouhou kariéru již s Barcelonou střetl mnohokrát a ve většině zápasů byl pro madridské oporou. Velice zajímavé jsou zápasy ze září 1998, z října 1999 a března 2001, kdy dal vždy dvě branky a všechny tři duely skončily 2-2.

Luis Figo
5. listopadu 2001, Santiago Bernabéu, Real Madrid 2-0 Barcelona
Portugalec Luis Figo dal během své kariéry branky za oba rivaly. V listopadu 2001, již za Real Madrid, podal fantastický výkon a ve druhé minutě nastavení přidal i gól.

Zinedine Zidane, Michael Owen a David Beckham
10. dubna 2005, Santiago Bernabéu, Real Madrid 4-2 Barcelona
Kolektivní výkon v tomto El Clásicu rozhodl o vítězství Los Blancos. První zmiňovaný dal první branku po pouhých sedmi minutách. Beckhamovi parádní přihrávky, diagonály a uličky napomáhaly i Michealu Owenovi, jenž dal gól a podal fantastický výkon.

Guti
7. května 2008, Santiago Bernabéu, Real Madrid 4-1 Barcelona
Playmaker Los Vikingos se asi v tento deštivý den rozhodl, že pohřbí Barcelonu. Real měl již v kapse titul po zápase s Osasunou. Odchovanec Guti sice nedokázal vstřelit branku, ale na dvě první přihrál a znovu ukázal, že je talentem od pána Boha.